REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do szkół - zmiana wytycznych MEiN dotyczących sprawdzania wiedzy uczniów

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Powrót do szkół - zmiana wytycznych MEiN dotyczących sprawdzania wiedzy uczniów
Powrót do szkół - zmiana wytycznych MEiN dotyczących sprawdzania wiedzy uczniów

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do szkół - MEiN zmieniło wytyczne dotyczące sprawdzania wiedzy uczniów. Czy to oznacza, że nauczyciele będą teraz zasypywać uczniów sprawdzianami?

Powrót do szkół - wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki zmieniło rekomendacje dla nauczycieli dotyczące powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Zmiany dotyczą zwłaszcza weryfikowania ich wiedzy.

REKLAMA

REKLAMA

Przemysław Czarnek był wielokrotnie pytany o powrót uczniów do nauki stacjonarnej i obawy uczniów o to, że nauczyciele zasypią ich sprawdzianami i kartkówkami. Obawy te wyraziło ponad pół miliona uczniów którzy podpisali także w tej sprawie petycję. Minister Czarnek uspokajał mówiąc: Chcę odnieść się do pewnych informacji, które słyszymy w przestrzeni publicznej od jakiegoś czasu. Pragnę przypomnieć, że zaraz po wydaniu rozporządzenia dotyczącego powrotu dzieci do szkół, również tego hybrydowego, od 17 maja, zaapelowaliśmy do dyrektorów szkół i do nauczycieli, aby w pierwszej kolejności skupić się na odbudowie wspólnoty, na odbudowie więzi pomiędzy uczniami, ale także między uczniami i nauczycielami, oczywiście z zachowaniem wszystkich innych funkcji szkoły" - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Wyraził przekonanie, że nauczyciele właśnie temu poświęcą swoje działania po powrocie uczniów starszych roczników do szkoły. "Dlatego tym bardziej nie rozumiemy, dlaczego gdzieś w niektórych mediach liberalno-lewicowych próbuje się stresować uczniów przed powrotem do szkoły" - podkreślił.

"Chcemy, ażeby w pierwszej kolejności odbudowywać wspólnotę i więzi pomiędzy uczniami oraz między uczniami a nauczycielami, dlatego o to apelujemy. Proszę nie stresować uczniów przed powrotem do szkół, bo nie ma sensu się stresować. Uczniowie naprawdę tego powrotu od dawna oczekiwali. Ten powrót rzeczywiście będzie wielką przyjemnością. O to również się troszczymy" - przekonywał Czarnek.

Podczas innej konferencji prasowej podkreślał już: "Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Nikt nie będzie państwa stresował, wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odbudowywaniu wspólnoty i więzi między uczniami miały sprzyjać wytyczne, jakie MEiN opracowało przed powrotem uczniów do szkół. Znalazły się w nich między innymi zapisy o:

  • ograniczeniu wprowadzania nowych treści z podstawy programowej w przypadku zajęć edukacyjnych, które będą kontynuowane w roku szkolnym 2021/2022;
  • organizowaniu poprawkowych sprawdzianów wiedzy jedynie z przedmiotów kończących się w danej klasie;
  • organizowaniu sprawdzianów diagnostycznych, które nie są na ocenę;
  • organizowaniu sprawdzianów na prośbę ucznia zgodnie z zapisami w statucie;
  • zrezygnowaniu z przeprowadzania niezapowiedzianych kartkówek;
  • zamieszczaniu w terminarzu w dzienniku Librus terminów kartkówek;
  • ograniczeniu liczby kartkówek (maksymalnie trzy kartkówki z różnych przedmiotów, z trzech ostatnich tematów);
  • zrezygnowaniu z zadawania prac domowych w klasach VIII do czasu egzaminu ósmoklasisty;
  • przeznaczeniu 15 minut podczas lekcji na integrację oddziału klasowego.

REKLAMA

Jak zauważyła inicjatywa Protest z Wykrzyknikiem, te od kilku dni te wytyczne już nie obowiązują. Na stronie internetowej MEiN został podmieniony plik z tymi zapisami. Wciąż znajdują się w nim zapisy o zwróceniu uwagi na eliminowanie lęku i poczucia zagrożenia czy wzmacnianiu więzi i umiejętności interpersonalnych, ale powyższych zapisów już nie ma.

Nauczyciele są zdziwieni. - Właściwie nie wiemy, co się stało, nie czytaliśmy żadnego komunikatu, zmieniła się po prostu treść dokumentu. Wycofane wytyczne odpowiadały na obawy uczniów i ich rodziców, a zarazem dawały trochę luzu nauczycielom - jak choćby zapis, aby po powrocie do szkoły nie wprowadzać nowych treści programowych. Brak tych zaleceń wpisuje się w obowiązującą obecnie wizją edukacji z anachroniczną, przeładowaną podstawą programową. Stąd dążenie do nadrabiania zaległości, o którym od początku mówił minister Czarnek. Po uczniowskiej petycji pojawił się na chwilę inny ton, ale szybko ministerstwo zaczęło dyscyplinować nauczycieli. A to minister Czarnek przypomina, że szkoła musi pełnić funkcję dydaktyczną, a to minister Piontkowski przestrzega, że nie można się cały czas bawić. Wytyczne w poprzednim kształcie nie pasowały do stanowiska MEiN - komentuje Protest z Wykrzyknikiem.

Zapytaliśmy MEiN skąd ta zmiana w podejściu do powrotu uczniów do szkół, ale do czasu publikacji artykułu MEiN nie odpowiedziało na nasze pytania.

Powrót do szkół - czy mogą być sprawdziany?

Czy to oznacza, że nauczyciele będą teraz zsypywać uczniów sprawdzianami? Eksperci uspokajają.

- Nie wydaje mi się, aby ta zmiana była naciskiem pod adresem nauczycieli i dyrektorów. Już wkrótce ten trend „odpuszczania” uczniom się odwróci, ponieważ mamy prawo oświatowe, szkoły mają statuty i zbliża się czerwiec, więc jakoś te oceny trzeba wystawić. Dochodzi także do irytujących już sytuacji, w których zainicjowanie jakiejkolwiek rozmowy o zdiagnozowaniu uczniów, z jaką wiedzą przychodzą po tym okresie zdalnego nauczania, wywołuje nerwowe reakcje - mówi Marek Pleśniar, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadr Kierowniczy Oświaty i dodaje: "Nie spotykam się z sytuacjami, w których nauczyciele jakoś przesadnie sprawdzają wiedzę uczniów, wszystko odbywa się spokojnie, nauczyciele poważnie podchodzą do swoich obowiązków i, co ważne, czuwają także rodzice – oni także widzą potrzebę, że trzeba ten rok jakoś zamknąć".

Autor: Karolina Nowakowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

    Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

    ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

    W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    REKLAMA

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    REKLAMA

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA