REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrót do szkół - zmiana wytycznych MEiN dotyczących sprawdzania wiedzy uczniów

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Powrót do szkół - zmiana wytycznych MEiN dotyczących sprawdzania wiedzy uczniów
Powrót do szkół - zmiana wytycznych MEiN dotyczących sprawdzania wiedzy uczniów

REKLAMA

REKLAMA

Powrót do szkół - MEiN zmieniło wytyczne dotyczące sprawdzania wiedzy uczniów. Czy to oznacza, że nauczyciele będą teraz zasypywać uczniów sprawdzianami?

Powrót do szkół - wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki zmieniło rekomendacje dla nauczycieli dotyczące powrotu uczniów do nauki stacjonarnej. Zmiany dotyczą zwłaszcza weryfikowania ich wiedzy.

REKLAMA

REKLAMA

Przemysław Czarnek był wielokrotnie pytany o powrót uczniów do nauki stacjonarnej i obawy uczniów o to, że nauczyciele zasypią ich sprawdzianami i kartkówkami. Obawy te wyraziło ponad pół miliona uczniów którzy podpisali także w tej sprawie petycję. Minister Czarnek uspokajał mówiąc: Chcę odnieść się do pewnych informacji, które słyszymy w przestrzeni publicznej od jakiegoś czasu. Pragnę przypomnieć, że zaraz po wydaniu rozporządzenia dotyczącego powrotu dzieci do szkół, również tego hybrydowego, od 17 maja, zaapelowaliśmy do dyrektorów szkół i do nauczycieli, aby w pierwszej kolejności skupić się na odbudowie wspólnoty, na odbudowie więzi pomiędzy uczniami, ale także między uczniami i nauczycielami, oczywiście z zachowaniem wszystkich innych funkcji szkoły" - powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek.

Wyraził przekonanie, że nauczyciele właśnie temu poświęcą swoje działania po powrocie uczniów starszych roczników do szkoły. "Dlatego tym bardziej nie rozumiemy, dlaczego gdzieś w niektórych mediach liberalno-lewicowych próbuje się stresować uczniów przed powrotem do szkoły" - podkreślił.

"Chcemy, ażeby w pierwszej kolejności odbudowywać wspólnotę i więzi pomiędzy uczniami oraz między uczniami a nauczycielami, dlatego o to apelujemy. Proszę nie stresować uczniów przed powrotem do szkół, bo nie ma sensu się stresować. Uczniowie naprawdę tego powrotu od dawna oczekiwali. Ten powrót rzeczywiście będzie wielką przyjemnością. O to również się troszczymy" - przekonywał Czarnek.

Podczas innej konferencji prasowej podkreślał już: "Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Nikt nie będzie państwa stresował, wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odbudowywaniu wspólnoty i więzi między uczniami miały sprzyjać wytyczne, jakie MEiN opracowało przed powrotem uczniów do szkół. Znalazły się w nich między innymi zapisy o:

  • ograniczeniu wprowadzania nowych treści z podstawy programowej w przypadku zajęć edukacyjnych, które będą kontynuowane w roku szkolnym 2021/2022;
  • organizowaniu poprawkowych sprawdzianów wiedzy jedynie z przedmiotów kończących się w danej klasie;
  • organizowaniu sprawdzianów diagnostycznych, które nie są na ocenę;
  • organizowaniu sprawdzianów na prośbę ucznia zgodnie z zapisami w statucie;
  • zrezygnowaniu z przeprowadzania niezapowiedzianych kartkówek;
  • zamieszczaniu w terminarzu w dzienniku Librus terminów kartkówek;
  • ograniczeniu liczby kartkówek (maksymalnie trzy kartkówki z różnych przedmiotów, z trzech ostatnich tematów);
  • zrezygnowaniu z zadawania prac domowych w klasach VIII do czasu egzaminu ósmoklasisty;
  • przeznaczeniu 15 minut podczas lekcji na integrację oddziału klasowego.

REKLAMA

Jak zauważyła inicjatywa Protest z Wykrzyknikiem, te od kilku dni te wytyczne już nie obowiązują. Na stronie internetowej MEiN został podmieniony plik z tymi zapisami. Wciąż znajdują się w nim zapisy o zwróceniu uwagi na eliminowanie lęku i poczucia zagrożenia czy wzmacnianiu więzi i umiejętności interpersonalnych, ale powyższych zapisów już nie ma.

Nauczyciele są zdziwieni. - Właściwie nie wiemy, co się stało, nie czytaliśmy żadnego komunikatu, zmieniła się po prostu treść dokumentu. Wycofane wytyczne odpowiadały na obawy uczniów i ich rodziców, a zarazem dawały trochę luzu nauczycielom - jak choćby zapis, aby po powrocie do szkoły nie wprowadzać nowych treści programowych. Brak tych zaleceń wpisuje się w obowiązującą obecnie wizją edukacji z anachroniczną, przeładowaną podstawą programową. Stąd dążenie do nadrabiania zaległości, o którym od początku mówił minister Czarnek. Po uczniowskiej petycji pojawił się na chwilę inny ton, ale szybko ministerstwo zaczęło dyscyplinować nauczycieli. A to minister Czarnek przypomina, że szkoła musi pełnić funkcję dydaktyczną, a to minister Piontkowski przestrzega, że nie można się cały czas bawić. Wytyczne w poprzednim kształcie nie pasowały do stanowiska MEiN - komentuje Protest z Wykrzyknikiem.

Zapytaliśmy MEiN skąd ta zmiana w podejściu do powrotu uczniów do szkół, ale do czasu publikacji artykułu MEiN nie odpowiedziało na nasze pytania.

Powrót do szkół - czy mogą być sprawdziany?

Czy to oznacza, że nauczyciele będą teraz zsypywać uczniów sprawdzianami? Eksperci uspokajają.

- Nie wydaje mi się, aby ta zmiana była naciskiem pod adresem nauczycieli i dyrektorów. Już wkrótce ten trend „odpuszczania” uczniom się odwróci, ponieważ mamy prawo oświatowe, szkoły mają statuty i zbliża się czerwiec, więc jakoś te oceny trzeba wystawić. Dochodzi także do irytujących już sytuacji, w których zainicjowanie jakiejkolwiek rozmowy o zdiagnozowaniu uczniów, z jaką wiedzą przychodzą po tym okresie zdalnego nauczania, wywołuje nerwowe reakcje - mówi Marek Pleśniar, przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadr Kierowniczy Oświaty i dodaje: "Nie spotykam się z sytuacjami, w których nauczyciele jakoś przesadnie sprawdzają wiedzę uczniów, wszystko odbywa się spokojnie, nauczyciele poważnie podchodzą do swoich obowiązków i, co ważne, czuwają także rodzice – oni także widzą potrzebę, że trzeba ten rok jakoś zamknąć".

Autor: Karolina Nowakowska

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA