Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Jakie są terminy rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich w 2023 r.
- Kiedy będzie można składać podania w rekrutacji uzupełniającej
- Kiedy znane będą wyniki rekrutacji uzupełniającej
- Do których szkół średnich można złożyć podanie w rekrutacji uzupełniającej
- Jakie zasady punktacji obowiązują w rekrutacji uzupełniającej
Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich to postępowanie, które przeprowadza się w danej szkole ponadpodstawowej, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami. W rekrutacji uzupełniającej biorą udział absolwenci szkół podstawowych, którym nie udało się dostać do wybranej przez siebie szkoły średniej w czasie rekrutacji zasadniczej.
REKLAMA
Jakie są terminy rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich w 2023 r.
Terminarz rekrutacji uzupełniającej
do szkół ponadpodstawowych, podobnie jak w przypadku rekrutacji zasadniczej ustala kuratorium oświaty danego województwa. Harmonogramy są publikowane na stronach internetowych tych instytucji na przełomie stycznia i lutego 2023 r.
Harmonogram rekrutacji uzupełniającej zawiera te same etapy, co harmonogram rekrutacji zasadniczej. Terminy na niektóre czynności są jednak zazwyczaj krótsze (np. na składania podań w rekrutacji zasadniczej jest ok. 4 tygodni, a w uzupełniającej – 3 dni).
Pomimo różnic w określeniu poszczególnych terminów w każdym województwie postępowanie uzupełniające do szkół średnich przeprowadzane są na tych samych zasadach.
Kiedy będzie można składać podania w rekrutacji uzupełniającej
REKLAMA
Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich w rekrutacji uzupełniającej rozpocznie się niezwłocznie po ogłoszeniu przez szkoły średnie list przyjętych kandydatów, co nastąpi pod koniec lipca 2023 r. Podania w rekrutacji uzupełniającej będą przyjmowane przez kilka dni na przełomie lipca i sierpnia.
W ramach rekrutacji uzupełniającej do szkół dwujęzycznych, klas dwujęzycznych lub międzynarodowych, klas wstępnych, klas przygotowania wojskowego oraz szkół lub klas sportowych w pierwszych dniach sierpnia odbędą się sprawdziany kompetencji językowych lub sprawności fizycznej.
Kiedy znane będą wyniki rekrutacji uzupełniającej
Następnie szkoły średnie opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, co powinno nastąpić pod koniec I. dekady sierpnia. W ciągu kolejnych kilku dni uczniowie będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani.
Rekrutację uzupełniającą zamyka ogłoszenie przez szkoły list przyjętych kandydatów. Nastąpi to po kilku dniach od publikacji list zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, czyli na początku II. dekady sierpnia.
Do których szkół średnich można złożyć podanie w rekrutacji uzupełniającej
Wniosek o przyjęcie do szkoły średniej w rekrutacji uzupełniającej może być złożony do szkoły, w której po przeprowadzeniu rekrutacji zasadniczej pozostały wolne miejsca.
Jakie zasady punktacji obowiązują w rekrutacji uzupełniającej
REKLAMA
W postępowaniu uzupełniającym obowiązują dokładnie takie same zasady, jak w zasadniczym postępowaniu rekrutacyjnym. Tak samo jak podczas rekrutacji zasadniczej kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów, z czego 100 – za wyniki egzaminu ósmoklasisty i 100 – za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty przeliczane są na punkty na tych samych zasadach, co podczas rekrutacji zasadniczej. Podobnie jest z ocenami ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz osiągnięciami, które wymienione są na świadectwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.