REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 r.

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 dla tych kandydatów, którzy nie dostali się do szkoły w rekrutacji zasadniczej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 r. obejmie tych absolwentów szkół podstawowych, którzy w trakcie rekrutacji zasadniczej nie dostali się do żadnej z wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych. W jakich terminach odbędzie się rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich w 2023 r.? Jakie są terminy rekrutacji uzupełniającej? Czym rekrutacja uzupełniająca różni się od rekrutacji zasadniczej?

Rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich to postępowanie, które przeprowadza się w danej szkole ponadpodstawowej, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami. W rekrutacji uzupełniającej biorą udział absolwenci szkół podstawowych, którym nie udało się dostać do wybranej przez siebie szkoły średniej w czasie rekrutacji zasadniczej.

REKLAMA

Jakie są terminy rekrutacji uzupełniającej do szkół średnich w 2023 r.

Terminarz rekrutacji uzupełniającej 

do szkół ponadpodstawowych, podobnie jak w przypadku rekrutacji zasadniczej ustala kuratorium oświaty danego województwa. Harmonogramy są publikowane na stronach internetowych tych instytucji na przełomie stycznia i lutego 2023 r. 

Harmonogram rekrutacji uzupełniającej zawiera te same etapy, co harmonogram rekrutacji zasadniczej. Terminy na niektóre czynności są jednak zazwyczaj krótsze (np. na składania podań w rekrutacji zasadniczej jest ok. 4 tygodni, a w uzupełniającej – 3 dni).

Pomimo różnic w określeniu poszczególnych terminów w każdym województwie postępowanie uzupełniające do szkół średnich przeprowadzane są na tych samych zasadach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy będzie można składać podania w rekrutacji uzupełniającej

REKLAMA

Przyjmowanie wniosków o przyjęcie do szkół średnich w rekrutacji uzupełniającej rozpocznie się niezwłocznie po ogłoszeniu przez szkoły średnie list przyjętych kandydatów, co nastąpi pod koniec lipca 2023 r. Podania w rekrutacji uzupełniającej będą przyjmowane przez kilka dni na przełomie lipca i sierpnia.  

W ramach rekrutacji uzupełniającej do szkół dwujęzycznych, klas dwujęzycznych lub międzynarodowych, klas wstępnych, klas przygotowania wojskowego oraz szkół lub klas sportowych w pierwszych dniach sierpnia odbędą się sprawdziany kompetencji językowych lub sprawności fizycznej.

Kiedy znane będą wyniki rekrutacji uzupełniającej

Następnie szkoły średnie opublikują listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, co powinno nastąpić pod koniec I. dekady sierpnia. W ciągu kolejnych kilku dni uczniowie będą musieli potwierdzić wolę podjęcia nauki w szkole, do której zostali zakwalifikowani. 

Rekrutację uzupełniającą zamyka ogłoszenie przez szkoły list przyjętych kandydatów. Nastąpi to po kilku dniach od publikacji list zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, czyli na początku II. dekady sierpnia.

Do których szkół średnich można złożyć podanie w rekrutacji uzupełniającej

Wniosek o przyjęcie do szkoły średniej w rekrutacji uzupełniającej może być złożony do szkoły, w której po przeprowadzeniu rekrutacji zasadniczej pozostały wolne miejsca. 

Jakie zasady punktacji obowiązują w rekrutacji uzupełniającej

REKLAMA

W postępowaniu uzupełniającym obowiązują dokładnie takie same zasady, jak w zasadniczym postępowaniu rekrutacyjnym. Tak samo jak podczas rekrutacji zasadniczej kandydat może uzyskać maksymalnie 200 punktów, z czego 100 – za wyniki egzaminu ósmoklasisty i 100 – za oceny i osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty przeliczane są na punkty na tych samych zasadach, co podczas rekrutacji zasadniczej. Podobnie jest z ocenami ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz osiągnięciami, które wymienione są na świadectwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura 2025 r. dalej łatwa

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty. Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

REKLAMA

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

REKLAMA