REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023. Jak odwołać się od wyniku egzaminu?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Jak odwołać się od wyniku matury
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki egzaminu maturalnego mogą okazać się niesatysfakcjonujące, a abiturient może mieć poczucie, że jego praca egzaminacyjna została oceniona niesprawiedliwie. Czy w takich sytuacjach można się odwołać od wyników matury? Z jakich środków odwoławczych maturzysta może skorzystać?
rozwiń >

Wyniki egzaminu maturalnego mogą zdeterminować dalszy przebieg edukacji absolwenta szkoły średniej. Od nich bowiem zależy przyjęcie na uczelnię wyższą. To z kolei, na jakiej uczelni młody człowiek podejmie studia ma niebagatelny wpływ na jego przyszłą karierę zawodową. Przepisy ustawy o systemie oświaty dają maturzystom środki do kwestionowania wyników egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Kto może kwestionować wyniki egzaminu maturalnego

Uprawnienia do kwestionowania wyników egzaminu maturalnego przysługują absolwentowi liceum lub technikum, jeżeli jest pełnoletni.

W przypadku, gdy absolwent jest niepełnoletni, z uprawnień tych mogą w jego imieniu skorzystać jego rodzice. 

Ważne
Kto to jest pełnoletni?

Pełnoletnim jest, kto ukończył 18 lat. 

Osoba małoletnia, tzn. taka która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. Jest to możliwe w przypadku kobiety, która ukończyła 16 lat i której sąd opiekuńczy zezwolił z ważnych powodów na zawarcie małżeństwa.

Po pierwsze – wniosek o wgląd do prac egzaminacyjnych

Absolwent może wystąpić w wnioskiem o umożliwienie wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Z wnioskiem takim należy zwrócić się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała świadectwo dojrzałości.

Prawo do wglądu do pracy egzaminacyjnej przysługuje przez 6 miesięcy od wydania przez OKE świadectwa dojrzałości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wglądu do prac egzaminacyjnych dokonuje się w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE. Absolwentowi dokonującemu wglądu zapewnia się możliwość zapoznania się z zasadami oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu maturalnego. W czasie dokonywania wglądu można sporządzać notatki i wykonywać fotografie pracy egzaminacyjnej

Po drugie – wniosek o weryfikację sumy punktów

REKLAMA

Kolejnym etapem w procedurze kwestionowania wyników egzaminu maturalnego jest złożenie wniosku o weryfikację sumy punktów przyznanych absolwentowi na egzaminie. Weryfikacja taka polega na tym, że praca egzaminacyjna zostaje ponownie sprawdzona i oceniona.

Wniosek o weryfikację składa się do dyrektora OKE. Wniosek musi zawierać pisemne uzasadnienie. Absolwent na złożenie takiego wniosku ma 2 dni robocze od dnia dokonania wglądu do prac egzaminacyjnych.

Dyrektor OKE ma obowiązek wyznaczenia do weryfikacji sumy punktów egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów, który nie sprawdzał i nie oceniał pracy egzaminacyjnej, której dotyczy wniosek o weryfikację punktów. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku. 

Dyrektor OKE poinformuje zainteresowanego o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o weryfikację. 

Po trzecie – odwołanie od wyniku weryfikacji punktów

REKLAMA

Jeżeli wynik weryfikacji sumy punktów był niezadowalający, absolwent może wnieść odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem dyrektora OKE w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. 

W odwołaniu absolwent musi wskazać zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów. Odwołanie musi zawierać uzasadnienie wykazujące, że rozwiązanie tego zadania lub zadań egzaminacyjnych przez absolwenta: 

  • jest merytorycznie poprawne oraz 
  • spełnia warunki określone w poleceniu do danego zadania egzaminacyjnego oraz instrukcji dla zdającego zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym. 

Po czwarte – OKE może ponownie zweryfikować punkty

W wyniku wniesionego odwołania dyrektor OKE może dokonać ponownej weryfikacji sumy punktów

Jeżeli dyrektor OKE uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, ustala nowy wynik części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Następnie dyrektor OKE wydaje świadectwo dojrzałości lub – jeśli absolwent już je uzyskał – anuluje dotychczasowe i wydaje nowe.

Po piąte – odwołanie rozpatrzy Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Jeżeli jednak dyrektor OKE uzna, że odwołanie 

  • zasługuje na uwzględnienie tylko w części albo
  • nie zasługuje na uwzględnienie, 

– przekazuje do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odwołanie wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, o czym niezwłocznie informuje absolwenta, który wniósł odwołanie. Z kolei dyrektor CKE przekazuje odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Odwołanie zostanie tam przekazane w postaci zanonimizowanej, uniemożliwiającej identyfikację absolwenta, który je wniósł. 

Kolegium rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni od dnia przekazania odwołania przez dyrektora OKE do dyrektora CKE. Termin może być jednokrotnie przedłużony, nie więcej jednak niż o 7 dni. 

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego podejmuje rozstrzygnięcie w odniesieniu do zadania lub zadań egzaminacyjnych, przestrzegając zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu maturalnego i sporządza pisemne uzasadnienie zawierające w szczególności ocenę zasadności argumentów podniesionych przez absolwenta w odwołaniu. 

Rozstrzygnięcie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego. 

W końcu – ustalenie nowego wyniku matury

Jeżeli w wyniku:

  • przeprowadzonej weryfikacji sumy punktów,
  • rozstrzygnięcia Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, lub 
  • uwzględnienia w części odwołania przez dyrektora OKE

– suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowy wynik egzaminu maturalnego.

Absolwentowi, który wcześniej nie otrzymał świadectwa dojrzałości, jeśli rozpatrzenie jego wniosków wykazało, że otrzymał co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania dyrektor OKE wydaje świadectwo dojrzałości.

W pozostałych przypadkach dyrektor OKE anuluje dotychczasowe świadectwo dojrzałości i wydaje nowe.

Czy wyniki matury można zaskarżyć do sądu

Wyniki egzaminu maturalnego ustalone w opisanym powyżej trybie przepisów ustawy o systemie oświaty są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA