REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023. Jak odwołać się od wyniku egzaminu?

Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Jak odwołać się od wyniku matury
Jak odwołać się od wyniku matury
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki egzaminu maturalnego mogą okazać się niesatysfakcjonujące, a abiturient może mieć poczucie, że jego praca egzaminacyjna została oceniona niesprawiedliwie. Czy w takich sytuacjach można się odwołać od wyników matury? Z jakich środków odwoławczych maturzysta może skorzystać?
rozwiń >

Wyniki egzaminu maturalnego mogą zdeterminować dalszy przebieg edukacji absolwenta szkoły średniej. Od nich bowiem zależy przyjęcie na uczelnię wyższą. To z kolei, na jakiej uczelni młody człowiek podejmie studia ma niebagatelny wpływ na jego przyszłą karierę zawodową. Przepisy ustawy o systemie oświaty dają maturzystom środki do kwestionowania wyników egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Kto może kwestionować wyniki egzaminu maturalnego

Uprawnienia do kwestionowania wyników egzaminu maturalnego przysługują absolwentowi liceum lub technikum, jeżeli jest pełnoletni.

W przypadku, gdy absolwent jest niepełnoletni, z uprawnień tych mogą w jego imieniu skorzystać jego rodzice. 

Ważne
Kto to jest pełnoletni?

Pełnoletnim jest, kto ukończył 18 lat. 

Osoba małoletnia, tzn. taka która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. Jest to możliwe w przypadku kobiety, która ukończyła 16 lat i której sąd opiekuńczy zezwolił z ważnych powodów na zawarcie małżeństwa.

Po pierwsze – wniosek o wgląd do prac egzaminacyjnych

Absolwent może wystąpić w wnioskiem o umożliwienie wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Z wnioskiem takim należy zwrócić się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała świadectwo dojrzałości.

Prawo do wglądu do pracy egzaminacyjnej przysługuje przez 6 miesięcy od wydania przez OKE świadectwa dojrzałości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wglądu do prac egzaminacyjnych dokonuje się w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE. Absolwentowi dokonującemu wglądu zapewnia się możliwość zapoznania się z zasadami oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu maturalnego. W czasie dokonywania wglądu można sporządzać notatki i wykonywać fotografie pracy egzaminacyjnej

Po drugie – wniosek o weryfikację sumy punktów

REKLAMA

Kolejnym etapem w procedurze kwestionowania wyników egzaminu maturalnego jest złożenie wniosku o weryfikację sumy punktów przyznanych absolwentowi na egzaminie. Weryfikacja taka polega na tym, że praca egzaminacyjna zostaje ponownie sprawdzona i oceniona.

Wniosek o weryfikację składa się do dyrektora OKE. Wniosek musi zawierać pisemne uzasadnienie. Absolwent na złożenie takiego wniosku ma 2 dni robocze od dnia dokonania wglądu do prac egzaminacyjnych.

Dyrektor OKE ma obowiązek wyznaczenia do weryfikacji sumy punktów egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów, który nie sprawdzał i nie oceniał pracy egzaminacyjnej, której dotyczy wniosek o weryfikację punktów. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku. 

Dyrektor OKE poinformuje zainteresowanego o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o weryfikację. 

Po trzecie – odwołanie od wyniku weryfikacji punktów

REKLAMA

Jeżeli wynik weryfikacji sumy punktów był niezadowalający, absolwent może wnieść odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem dyrektora OKE w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. 

W odwołaniu absolwent musi wskazać zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów. Odwołanie musi zawierać uzasadnienie wykazujące, że rozwiązanie tego zadania lub zadań egzaminacyjnych przez absolwenta: 

 • jest merytorycznie poprawne oraz 
 • spełnia warunki określone w poleceniu do danego zadania egzaminacyjnego oraz instrukcji dla zdającego zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym. 

Po czwarte – OKE może ponownie zweryfikować punkty

W wyniku wniesionego odwołania dyrektor OKE może dokonać ponownej weryfikacji sumy punktów

Jeżeli dyrektor OKE uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, ustala nowy wynik części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Następnie dyrektor OKE wydaje świadectwo dojrzałości lub – jeśli absolwent już je uzyskał – anuluje dotychczasowe i wydaje nowe.

Po piąte – odwołanie rozpatrzy Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Jeżeli jednak dyrektor OKE uzna, że odwołanie 

 • zasługuje na uwzględnienie tylko w części albo
 • nie zasługuje na uwzględnienie, 

– przekazuje do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odwołanie wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, o czym niezwłocznie informuje absolwenta, który wniósł odwołanie. Z kolei dyrektor CKE przekazuje odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Odwołanie zostanie tam przekazane w postaci zanonimizowanej, uniemożliwiającej identyfikację absolwenta, który je wniósł. 

Kolegium rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni od dnia przekazania odwołania przez dyrektora OKE do dyrektora CKE. Termin może być jednokrotnie przedłużony, nie więcej jednak niż o 7 dni. 

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego podejmuje rozstrzygnięcie w odniesieniu do zadania lub zadań egzaminacyjnych, przestrzegając zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu maturalnego i sporządza pisemne uzasadnienie zawierające w szczególności ocenę zasadności argumentów podniesionych przez absolwenta w odwołaniu. 

Rozstrzygnięcie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego. 

W końcu – ustalenie nowego wyniku matury

Jeżeli w wyniku:

 • przeprowadzonej weryfikacji sumy punktów,
 • rozstrzygnięcia Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, lub 
 • uwzględnienia w części odwołania przez dyrektora OKE

– suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowy wynik egzaminu maturalnego.

Absolwentowi, który wcześniej nie otrzymał świadectwa dojrzałości, jeśli rozpatrzenie jego wniosków wykazało, że otrzymał co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania dyrektor OKE wydaje świadectwo dojrzałości.

W pozostałych przypadkach dyrektor OKE anuluje dotychczasowe świadectwo dojrzałości i wydaje nowe.

Czy wyniki matury można zaskarżyć do sądu

Wyniki egzaminu maturalnego ustalone w opisanym powyżej trybie przepisów ustawy o systemie oświaty są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  REKLAMA