REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023. Jak odwołać się od wyniku egzaminu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr T. Szymański
Redaktor portalu Infor.pl
Jak odwołać się od wyniku matury
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki egzaminu maturalnego mogą okazać się niesatysfakcjonujące, a abiturient może mieć poczucie, że jego praca egzaminacyjna została oceniona niesprawiedliwie. Czy w takich sytuacjach można się odwołać od wyników matury? Z jakich środków odwoławczych maturzysta może skorzystać?
rozwiń >

Wyniki egzaminu maturalnego mogą zdeterminować dalszy przebieg edukacji absolwenta szkoły średniej. Od nich bowiem zależy przyjęcie na uczelnię wyższą. To z kolei, na jakiej uczelni młody człowiek podejmie studia ma niebagatelny wpływ na jego przyszłą karierę zawodową. Przepisy ustawy o systemie oświaty dają maturzystom środki do kwestionowania wyników egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Kto może kwestionować wyniki egzaminu maturalnego

Uprawnienia do kwestionowania wyników egzaminu maturalnego przysługują absolwentowi liceum lub technikum, jeżeli jest pełnoletni.

W przypadku, gdy absolwent jest niepełnoletni, z uprawnień tych mogą w jego imieniu skorzystać jego rodzice. 

Ważne
Kto to jest pełnoletni?

Pełnoletnim jest, kto ukończył 18 lat. 

Osoba małoletnia, tzn. taka która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać pełnoletność przez zawarcie małżeństwa. Jest to możliwe w przypadku kobiety, która ukończyła 16 lat i której sąd opiekuńczy zezwolił z ważnych powodów na zawarcie małżeństwa.

Po pierwsze – wniosek o wgląd do prac egzaminacyjnych

Absolwent może wystąpić w wnioskiem o umożliwienie wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej. Z wnioskiem takim należy zwrócić się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, która wydała świadectwo dojrzałości.

Prawo do wglądu do pracy egzaminacyjnej przysługuje przez 6 miesięcy od wydania przez OKE świadectwa dojrzałości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wglądu do prac egzaminacyjnych dokonuje się w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora OKE. Absolwentowi dokonującemu wglądu zapewnia się możliwość zapoznania się z zasadami oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu maturalnego. W czasie dokonywania wglądu można sporządzać notatki i wykonywać fotografie pracy egzaminacyjnej

Po drugie – wniosek o weryfikację sumy punktów

REKLAMA

Kolejnym etapem w procedurze kwestionowania wyników egzaminu maturalnego jest złożenie wniosku o weryfikację sumy punktów przyznanych absolwentowi na egzaminie. Weryfikacja taka polega na tym, że praca egzaminacyjna zostaje ponownie sprawdzona i oceniona.

Wniosek o weryfikację składa się do dyrektora OKE. Wniosek musi zawierać pisemne uzasadnienie. Absolwent na złożenie takiego wniosku ma 2 dni robocze od dnia dokonania wglądu do prac egzaminacyjnych.

Dyrektor OKE ma obowiązek wyznaczenia do weryfikacji sumy punktów egzaminatora wpisanego do ewidencji egzaminatorów, który nie sprawdzał i nie oceniał pracy egzaminacyjnej, której dotyczy wniosek o weryfikację punktów. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku. 

Dyrektor OKE poinformuje zainteresowanego o wyniku weryfikacji sumy punktów w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku o weryfikację. 

Po trzecie – odwołanie od wyniku weryfikacji punktów

REKLAMA

Jeżeli wynik weryfikacji sumy punktów był niezadowalający, absolwent może wnieść odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem dyrektora OKE w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. 

W odwołaniu absolwent musi wskazać zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów. Odwołanie musi zawierać uzasadnienie wykazujące, że rozwiązanie tego zadania lub zadań egzaminacyjnych przez absolwenta: 

  • jest merytorycznie poprawne oraz 
  • spełnia warunki określone w poleceniu do danego zadania egzaminacyjnego oraz instrukcji dla zdającego zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym. 

Po czwarte – OKE może ponownie zweryfikować punkty

W wyniku wniesionego odwołania dyrektor OKE może dokonać ponownej weryfikacji sumy punktów

Jeżeli dyrektor OKE uzna, że odwołanie zasługuje na uwzględnienie w całości, ustala nowy wynik części pisemnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Następnie dyrektor OKE wydaje świadectwo dojrzałości lub – jeśli absolwent już je uzyskał – anuluje dotychczasowe i wydaje nowe.

Po piąte – odwołanie rozpatrzy Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego

Jeżeli jednak dyrektor OKE uzna, że odwołanie 

  • zasługuje na uwzględnienie tylko w części albo
  • nie zasługuje na uwzględnienie, 

– przekazuje do dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej odwołanie wraz z uzasadnieniem w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania, o czym niezwłocznie informuje absolwenta, który wniósł odwołanie. Z kolei dyrektor CKE przekazuje odwołanie do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Odwołanie zostanie tam przekazane w postaci zanonimizowanej, uniemożliwiającej identyfikację absolwenta, który je wniósł. 

Kolegium rozpatruje odwołanie w terminie 21 dni od dnia przekazania odwołania przez dyrektora OKE do dyrektora CKE. Termin może być jednokrotnie przedłużony, nie więcej jednak niż o 7 dni. 

Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego podejmuje rozstrzygnięcie w odniesieniu do zadania lub zadań egzaminacyjnych, przestrzegając zasad oceniania rozwiązań zadań wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminu maturalnego i sporządza pisemne uzasadnienie zawierające w szczególności ocenę zasadności argumentów podniesionych przez absolwenta w odwołaniu. 

Rozstrzygnięcie Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego jest ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego. 

W końcu – ustalenie nowego wyniku matury

Jeżeli w wyniku:

  • przeprowadzonej weryfikacji sumy punktów,
  • rozstrzygnięcia Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, lub 
  • uwzględnienia w części odwołania przez dyrektora OKE

– suma punktów została podwyższona, dyrektor OKE ustala nowy wynik egzaminu maturalnego.

Absolwentowi, który wcześniej nie otrzymał świadectwa dojrzałości, jeśli rozpatrzenie jego wniosków wykazało, że otrzymał co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania dyrektor OKE wydaje świadectwo dojrzałości.

W pozostałych przypadkach dyrektor OKE anuluje dotychczasowe świadectwo dojrzałości i wydaje nowe.

Czy wyniki matury można zaskarżyć do sądu

Wyniki egzaminu maturalnego ustalone w opisanym powyżej trybie przepisów ustawy o systemie oświaty są ostateczne i nie służy na nie skarga do sądu administracyjnego.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA