REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdzajcie, co wasze dzieci robią w telefonach

Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdzajcie, co wasze dzieci robią w telefonach
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poprowadził w jednej ze stołecznych szkół lekcję dla czwartoklasistów.

O co chodzi w Dniu Bezpiecznego Internetu?

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypada 6 lutego. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie, że Internet to nie tylko narzędzie pracy, rozrywki i wyszukiwania informacji, ale także miejsce, w którym można natknąć się na fake newsy czy paść ofiarą cyberprzestępcy. 

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji DBI wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski wraz z ekspertką Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego Ewą Domańską poprowadzili pokazową lekcję dla czwartoklasistów w Szkole Podstawowej nr 220 im. Stanisława Kopczyńskiego w Warszawie.

Zajęcia trwały 20 minut, a podczas nich mówili dzieciom m.in. o tym, jak odróżnić fakt od opinii, czym jest dezinformacja i fake news. Angażując je w zabawę, pokazali, jak prawdziwą informację można przekształcić w fałszywą. Po lekcji podczas rozmowy z dziennikarzami Gawkowski przyznał, że jest bardzo miło zaskoczony zajęciami. 

- W IV klasie szkoły podstawowej widać, że dzieciaki już zaczynają rozumieć, że internet, różne informacje, czasami nawet obrazki, mogą wprowadzać je w błąd – powiedział. I dodał, że na pytanie, czy dzieci wiedzą, co to jest fake news, wszystkie podniosły ręce. 

Minister cyfryzacji powiedział, że planowane są kolejne bezpłatne webinary dla uczniów, nauczycieli i rodziców. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność za Internet

Gawskowski powiedział, że Dzień Bezpiecznego Internetu to inicjatywa mająca dawać poczucie bezpieczeństwa, ale też "dzień odpowiedzialności za to, jak (...) internet wkradł się w życie najmłodszych, ale też najstarszych".

Według szacunków każdego dnia dzieci spędzają w Internecie ponad pięć godzin, a w weekendy sześć godzin, co tygodniowo wynosi ok. 40 godzin. Zdaniem ministra, dzieci powinny mieć obok kogoś, kto będzie zwracał uwagę na treści oglądane w Internecie i służył radą czy wytłumaczeniem. 

Dlatego NASK i resort cyfryzacji co roku promują różne działania mające uświadomić dorosłym, że odpowiadają za młodszych.

Minister podkreślił też, że wszyscy uczestnicy lekcji przyznali, że korzystają z Internetu, więc wszystkie są narażone na niebezpieczeństwa. W tym kontekście wskazał na platformę Saferinternet.pl, otwartą i bezpłatną dla "wszystkich starszych, którzy chcą pomagać młodszym i dla młodszych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z internetu".

Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie?

REKLAMA

- Realizujemy te zadania, bo jesteśmy przekonani, że im więcej mówi się o niebezpieczeństwach w internecie, tym bezpieczniejsze mogą być dzieci - powiedział oraz zaapelował do opiekunów, by sprawdzali, co dzieci robią w telefonach o na innych urządzeniach. - Nie miejcie wątpliwości, że warto instalować aplikacje, dostępne również dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Cyfryzacji, które dają poczucie, że można mieć wgląd w to, co robi dziecko, by zapewnić mu (...) poczucie spokojnego rozwoju".

Bezpłatne lekcje i webinary mają być dostępne dla większej liczby szkół w ramach akcji ogólnopolskich. - Wspólnie z minister edukacji będę proponował, walczył, starał się doprowadzić do takich korekt programowych, które wprowadzą więcej odpowiedzialności za internet – powiedział. Dodał, że trzeba wprowadzić do podstawy programowej edukację o internecie.

Dzień Bezpiecznego Internetu ustanowiono z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 r. i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Ma pomóc w zwiększeniu wiedzy, zwłaszcza dzieci i młodzieży, o bezpieczeństwie w internecie. 

Autorka: Paulina Kurek

pak/ joz/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA