REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Min. edukacji B. Nowacka: Od 1 marca w szkołach trwają badania i testy sprawnościowe uczniów. Bez wpływu na ocenę z WF-u

N. Nowacka: Od 1 marca w szkołach rozpoczęły się badania uczniów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Barbara Nowacka podkreśliła we wtorek, że jednym z zadań edukacji jest zadbanie o zdrowie i sprawność fizyczną dzieci i młodzieży. 1 marca rozpoczęto testy, które mają zbadać sprawność uczniów - dodał minister sportu Sławomir Nitras.

Politycy zapowiedzieli na wspólnej konferencji prasowej rozwój programu Sportowe Talenty.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: z testu sprawności nie będzie oceny. test nie będzie wpływał na ocenę z WF

"Podjęliśmy się ambitnego zadania, przebadania, zbudowania systemu diagnozy umiejętności kompetencji ruchowych wszystkich polskich uczniów od IV klasy szkoły podstawowej wzwyż" - powiedział Nitras.

Dodał, że badania rozpoczęły się 1 marca i będą przeprowadzane we wszystkich szkołach w Polsce w marcu i kwietniu. Wyjaśnił, że badana będzie siła, szybkość i zwrotność dzieci i młodzieży.

"Pomóżcie nam zbadać kondycję, umiejętności młodzieży i dzieci po to, żebyśmy mogli skutecznie, jako państwo, pomóc im być sprawnym ruchowo ludźmi" - zaapelował do nauczycieli i rodziców.

"Jednym z zadań edukacji jest zadbanie o dobre zdrowie i o dobrą sprawność ruchową dzieci i młodzieży" - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Zastrzegła, z testu sprawności nie będzie oceny i że test nie będzie wpływał na ocenę z WF.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Jeśli młodzież ma być zdrowa, a chcemy, żeby była zdrowa, odporna i silna, musi mieć dobre zajęcia ruchowe dostosowane do ich potrzeb, możliwości i wieku" - podsumowała Nowacka.

Badana będzie siła, szybkość i zwrotność dzieci i młodzieży

REKLAMA

"Podjęliśmy się ambitnego zadania, przebadania, zbudowania systemu diagnozy umiejętności kompetencji ruchowych wszystkich polskich uczniów od IV klasy szkoły podstawowej wzwyż" - powiedział Nitras. Dodał, że badania rozpoczęły się 1 marca i będą przeprowadzane we wszystkich szkołach w Polsce w marcu i kwietniu. Wyjaśnił, że badana będzie siła, szybkość i zwrotność dzieci i młodzieży.

Zaznaczył, że dopóki państwo, rodzice, a przede wszystkim sami uczniowie nie będą mieli świadomości swoich kompetencji, a także swoich deficytów i tego co należy poprawić, "to trudno będzie mówić o jakiejś świadomej polityce państwa, która wpływa realnie na to jak sprawne jest polskie społeczeństwo". "Pomóżcie nam zbadać kondycję, umiejętności młodzieży i dzieci po to, żebyśmy mogli skutecznie, jako państwo, pomóc im być sprawnym ruchowo ludźmi" - zaapelował do nauczycieli i rodziców.

Jak zauważył minister sportu obecnie sytuacja nie jest dramatyczna, ale "na pewno daleka od tego, by powiedzieć, że stan umiejętności, kompetencji ruchowych polskich uczniów jest wystarczający". Wskazał, że to, z jakimi umiejętnościami i kompetencjami uczniowie wychodzą ze szkół, ma wpływ na dalsze ich życie.

"Jednym z zadań edukacji jest zadbanie o dobre zdrowie i o dobrą sprawność ruchową dzieci i młodzieży" - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Zastrzegła, z testu sprawności nie będzie oceny i że test nie będzie wpływał na ocenę z WF.

"Jeśli młodzież ma być zdrowa, a chcemy, żeby była zdrowa, odporna i silna, musi mieć dobre zajęcia ruchowe dostosowane do ich potrzeb, możliwości i wieku" - podsumowała Nowacka.

Zaapelowała do nauczycieli żeby podeszli do badania poważnie, "bo zdrowe dziecko uczestniczące w zajęciach sportowych, zdrowe ruchowo to dziecko znacznie lepiej uczące się, znacznie lepiej przyswajające wiedzę, pewne siebie".

Co to jest program "Sportowe talenty"?

REKLAMA

Program Sportowe Talenty jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zgodnie z jego założeniami celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów.

Jak zaznaczyła Nowacka jest to program odziedziczony po poprzednikach. "Nie jest to łatwe dziedzictwo" - oceniła. Według niej "z dobrego pomysłu sprawdzania kompetencji młodzieży próbowano zrobić coś na kształt łowców talentów". Tymczasem - jak podkreśliła - najważniejsza jest podnoszenie kompetencji sportowych dzieci i młodzieży, a nie rywalizacja.

Podstawa prawna

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, począwszy od roku szkolnego 2023/2024, w ramach obowiązkowego wymiaru zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne, nauczyciel WF ma przeprowadzać raz do roku w każdej klasie testy sprawnościowe. Obejma one uczniów szkół publicznych i niepublicznych.

W podstawie programowej z wychowania fizycznego określono, że testy będą przeprowadzane od marca do kwietnia. Obejmą cztery wystandaryzowane próby sprawności: bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów, beep–test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy, plank – podpór leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska) i skok w dal z miejsca.

"Pomiary sprawności fizycznej nie mogą być kryterium oceny z przedmiotu wychowanie fizyczne, lecz powinny być wykorzystywane do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia w celu planowania ich zmian w kontekście całożyciowej aktywności fizycznej" – wskazano w podstawie programowej.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego – także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej.

Testy sprawnościowe

Wyniki uczniów z testów sprawnościowych będą wprowadzane przez szkołę na platformę informatyczną programu Sportowe talenty SportoweTalenty.pl prowadzoną przez ministra sportu. Do bazy trafią także dane o wzroście i wadze uczniów. Testy będą przeprowadzane podczas lekcji, ale mierzenie i ważenie uczniów nie będzie odbywać się w obecności innych dzieci w szkole. Dane o wzroście i wadze mają przekazywać szkole rodzice.

Zanonimizowane wyniki testów będą udostępniane związkom i klubom sportowym, które – za pośrednictwem szkoły – będą mogły kontaktować się z rodzicami, aby zaproponować im dalszy sportowy rozwój ich dziecka. Dane uczniów nie będą przekazywane związkom i klubom bez zgody rodziców. To rodzice lub sam pełnoletni uczeń będą mogli zdecydować, czy skorzystają z oferty klubu czy polskiego związku sportowego.

Jak zauważyła ministra edukacji, w tym roku badanie będzie przeprowadzone po raz pierwszy "ale już dzisiaj wiemy, że trzeba zmodyfikować zarówno ustawę (...) dotycząca bezpieczeństwa danych". Dodała, że przeprowadzona będzie ewaluacja programu i kompetencji, która pokaże, czy nie trzeba badań przeprowadzać częściej oraz czy nie wprowadzić do niego dodatkowych prób sprawnościowych. "Traktujemy to jako bardzo poważny pilotaż na kolejne lata" - powiedziała Nowacka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

REKLAMA

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

REKLAMA

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA