REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja na studia 2022 r. W 2021 r. z miliona chętnych na studia przyjęto 350 000 osób

Rekrutacja 2022 r. na studia. W ub. roku z miliona chętnych na studia przyjęto 350 000 osób
Rekrutacja 2022 r. na studia. W ub. roku z miliona chętnych na studia przyjęto 350 000 osób
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) wynika, że w roku akademickim 2021/2022 na studia I stopnia (licencjackie) i jednolite magisterskie było ponad 1 mln kandydatów. Przyjęto blisko ok. 296 tys. studentów na studia I stopnia i 53,5 tys. - na studia jednolite magisterskie. Rok wcześniej (2020/2021) było prawie 960 tys. kandydatów; na studia I stopnia przyjęto ok. 297,5 tys. osób i na jednolite magisterskie - 49,6 tys. osób.

Obecny kształt rekrutacji na studia I stopnia - licencjackie - jest rozwiązaniem, które sprawdza się dobrze - oceniają przedstawiciele organizacji studenckich. Na przełomie maja i czerwca rozpoczynają się rekrutacje na studia. W ubiegłym roku było ponad 1 mln kandydatów, przyjęto 350 tys. osób.

REKLAMA

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja na studia w 2022 r.?

Na przełomie maja i czerwca kilkaset uczelni w Polsce rozpoczyna rekrutacje na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie.

Rekrutacja na studia 2022 r. to konkurs świadectw

Czy obecna forma rekrutacji w oparciu o konkurs świadectw na większości kierunków jest rozwiązaniem optymalnym.?

Przewodnicząca Zarządu Krajowego NZS Alicja Książek twierdzi, że w opinii zrzeszenia obecnie rozwiązanie sprawdza się dobrze.

"W naszej opinii obecny system nie wymaga fundamentalnych zmian, a pewnych modyfikacji. Jedną z propozycji wartych uwagi jest możliwość wprowadzenia specjalistycznej matury m.in. z przedsiębiorczości tak, aby była ona uznawana na uczelniach wprowadzających dodatkowe egzaminy wstępne w zamian za tę dodatkową weryfikację" - podkreśliła. W jej ocenie daje to możliwość stworzenia spójności z racji ustalonej odgórnie jednej podstawy programowej, przez co równych warunków dla każdego młodego człowieka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekrutacja na studia 2022 r. : wszystko zależy od matury 2022 r.

REKLAMA

Zapytana to, czy fakt, że wszystko zależy od zdania matury, nie jest kandydatów na studia np. bardzo stresujący stwierdziła: "Zdajemy sobie sprawę z faktu, że egzamin maturalny stanowi dla polskiej młodzieży bardzo silny czynnik stresujący. Nie można jednak zapomnieć, że nie bez powodu nazywamy go egzaminem dojrzałości, jest on bowiem podsumowaniem całej dotychczasowej edukacji, który stanowi pomost pomiędzy edukacją szkolną a studiami."

Dodała, że NZS stara się zapobiegać negatywnym emocjom młodzieży, które towarzyszą temu egzaminowi, prowadząc projekt Maturalnie z NZS, w którym objaśnia się przyszłym absolwentom szkół średnich wszelkie zawiłości związane z egzaminem maturalnym.

"Rekrutacja, opierająca się na wynikach matur, pozwala na stworzenie porównywalnych warunków rekrutacji i ubieganie się o przyjęcie na wiele kierunków. W tym sensie z punktu widzenia kandydata ma sens: mogę złożyć aplikację na ten sam wymarzony kierunek w kilku uczelniach i dodatkowo na jakieś +awaryjne+ i nie kosztuje mnie to dodatkowego czasu na przygotowanie" - przekazał PAP przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Grochowski.

Dodał, że jeśli byłyby wprowadzone egzaminy wstępne, to nawet aplikując na ten sam kierunek, mogłoby się okazać, że zakres materiału na egzamin różni się, a więc kandydat musiałby się dużo więcej przygotowywać.

"A z punktu widzenia uczelni - pozostaje pytanie, na ile matura pozwala rzeczywiście sprawdzić oczekiwane przez uczelnię wiedzę, kompetencje i umiejętności, niezbędne do zgłębienia danego kierunku" - podkreślił Grochowski.

Ile jest w Polsce uczelni wyższych?

W Polsce działa 369 uczelni - 17 kościelnych, 131 publicznych i 221 niepublicznych. To dane aktualne na koniec 2021 r. Źródło: Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB).

Ilu jest kandydatów na studia w 2022 r.?

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) wynika, że w roku akademickim 2021/2022 na studia I stopnia (licencjackie) i jednolite magisterskie było ponad 1 mln kandydatów. Przyjęto blisko ok. 296 tys. studentów na studia I stopnia i 53,5 tys. - na studia jednolite magisterskie. Rok wcześniej (2020/2021) było prawie 960 tys. kandydatów; na studia I stopnia przyjęto ok. 297,5 tys. osób i na jednolite magisterskie - 49,6 tys. osób.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    REKLAMA

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA