REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum
Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

Dotyczy to stypendiów, ale również kwestii dotyczących spraw socjalnych: stołówek, akademików – powiedział minister.

REKLAMA

Fundusze na wsparcie studentów zwiększyły się o ok. 24 proc.

Wiceminister Maria Mrówczyńska zaznaczyła, że w tym roku fundusze na wsparcie studentów zwiększyły się o ok. 24 proc. w stosunku do roku ubiegłego, czyli o 374 mln zł.

„To wsparcie obejmuje dwie drogi. Pierwsza to ta, która najbardziej dotyczy studentów (...), czyli wszystkiego rodzaju stypendia, a więc i socjalne, i zapomogi, i bardzo ważne stypendia dla studentów niepełnosprawnych” – mówiła wiceminister.

Dodała, że na stypendia i zapomogi ministerstwo nauki przeznaczy w tym roku 1 mld 623 mln zł, czyli o 12,4 więcej proc. więcej niż w 2023 r.

Maria Mrówczyńska powiedziała też, że MNiSW zwiększyło również finansowanie na remonty akademików i stołówek – w bieżącym roku resort wyasygnuje na ten cel 196 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany w akademikach

REKLAMA

“Wiemy, że niektóre uczelnie mają akademiki, których standard nie przystaje do dzisiejszych czasów, wybudowane w latach 70., 80., i które nigdy nie były remontowane. Tych remontów po prostu wymagają, a także przystosowania dla osób niepełnosprawnych” – uzasadniała wiceminister.

Dariusz Wieczorek dodał, że MNiSW pracuje nad zmianami ustawowymi związanymi z akademikami. „Jest szykowany projekt ustawy dotyczącej Funduszu Dopłat. Chcemy w zapisach tej ustawy wpisać możliwość korzystania z Funduszu Dopłat, który funkcjonuje już w Banku Gospodarstwa Krajowego. Chcemy, aby była możliwość korzystania z Funduszu Dopłat przez uczelnie wyższe właśnie na remonty i budowę akademików" – powiedział.

Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium

Zapytany, czy resort planuje też zmiany w systemie przyznawania stypendiów i wprowadzenie nowych progów finansowych, od których studenci będą mogli uzyskać wsparcie, minister Wieczorek odpowiedział: “Tak, ten krok jest w planach (...) Chcemy w połowie roku mieć gotowy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym i tam te zapisy powinny się znaleźć.”

Wiceminister Mrówczyńska sprecyzowała: “Od października zmienia się próg, od którego będzie przyznawane stypendium. Było to widać na wielu uczelniach, że te środki nie były wykorzystywane, ponieważ próg był za niski i w przypadku wielu studentów nie można było się ubiegać o pomoc materialną. Z naszych wyliczeń wynika, że te środki na pomoc stypendialną będą od października wykorzystywane prawie w 100 procentach.”

Problem ze studentami Collegium Humanum

REKLAMA

Nawiązując do decyzji o wstrzymaniu wypłaty stypendiów dla Collegium Humanum, minister dodał: "Myślę, że w tym systemie musi być możliwość taka, aby w przypadku uczelni, gdzie jest podejrzenie, że są jednak jakieś problemy, żeby były tego typu wypłaty wstrzymane do czasu wyjaśnienia”.

Zaznaczył, że na liście uczelni, które otrzymają pieniądze na wsparcie studentów, nieprzypadkowo nie ma Collegium Humanum. "Ze względu na to, że wiemy, co tam się dzieje, to dzisiaj przelewanie kwoty 19 mln zł w związku z należną pulą, jeżeli chodzi o stypendia, byłoby dosyć niebezpieczne z punktu widzenia interesu skarbu państwa.”

Dariusz Wieczorek podkreślił, że władze Collegium Humanum są o jego decyzji poinformowane.

“Uspokajam też wszystkich studentów tej uczelni. Wszyscy, którzy rzeczywiście studiują i są w trudnej sytuacji materialnej, mają zabezpieczone stypendia" - przekonywał szef resortu.

Zapewnił również, że ministerstwo uzgadnia z samorządem studenckim i władzami Collegium Humanum takie rozwiązania, żeby ci, którzy rzeczywiście tam studiują “mogli spokojnie tę uczelnię kończyć”.

Collegium Humanum, powstało w 2018 r. w Warszawie. Dziennikarze m.in. "Newsweeka" ustalili, że prywatna uczelnia miała w ofercie błyskawiczne kursy, dzięki którym można było zdobyć dyplom MBA. Takie dyplomy ułatwiały m.in. ścieżkę do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Nielegalny handel dyplomami przez Collegium Humanum jest przedmiotem postępowania służb. 8 kwietnia minister Wieczorek poinformował, że w związku z tym wstrzymał wypłatę 18 mln zł na stypendia dla studentów Collegium Humanum.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA