Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [8 września 2023 r. nowelizacja]
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.
REKLAMA
Nowe przepisy o ekwiwalentach OSP
Ekwiwalent pieniężny otrzymują strażacy ratownicy oraz kandydaci na strażaka ratownika OSP, którzy przygotowują się do działań ratowniczych. Ekwiwalent nalicza się za każdą rozpoczętą godzinę liczoną od zgłoszenia wyjazdu z jednostki ochotniczej straży pożarnej, bez względu na liczbę wyjazdów w ciągu jednej godziny. W przypadku kandydata na strażaka ratownika OSP, ekwiwalent przysługuje za każdą rozpoczętą godzinę szkolenia.
Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany z budżetu właściwej gminy. Jego wysokość ustala w drodze uchwały właściwa rada gminy, nie rzadziej niż raz na 2 lata,. Wysokość ekwiwalentu pieniężnego nie może przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Odszkodowania dla strażaków OSP
Znowelizowana ustawa zmienia regulacje w zakresie wypłacania odszkodowań strażakom OSP, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu podczas działań ratowniczych lub udziału w szkoleniu, zawodach lub ćwiczeniu. Wprowadza też prawo do ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i od następstw nieszczęśliwych wypadków, podczas wykonywania powierzonych zadań dla opiekunów dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych.
Mundury galowe dla strażaków OSP
W nowych przepisach doprecyzowano też możliwości zakupu przez gminę umundurowania galowego dla strażaków OSP.
„W ramach realizacji zadania własnego w zakresie ochrony przeciwpożarowej gmina zapewnia, stosownie do posiadanych sił i środków, ochotniczym strażom pożarnym: obiekty, tereny, pojazdy i sprzęt specjalistyczny, środki ochrony indywidualnej, umundurowanie, w tym umundurowanie wyjściowe, i środki łączności oraz ich utrzymanie” – wskazano w ustawie.
Dodatkowe szkolenia dla strażaków OSP
Ustawa umożliwia gminom finansowanie dodatkowych szkoleń dla strażaków OSP, w tym szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Pozwala też na zapewnienie wyżywienia strażakom ratownikom OSP podczas prowadzenia działań ratowniczych trwających co najmniej 6 godzin, a także podczas szkoleń, ćwiczeń i zawodów sportowo-pożarniczych trwających co najmniej 8 godzin.
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”
Polecamy: „Dokumentacja kadrowa 2023. Zasady prowadzenia i przechowywania” + wzory dokumentów online
źródło: SS PAP "Od 8 września nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków; opublikowano nowelizację ustawy o OSP, Monika Rozalska
REKLAMA
REKLAMA