reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Audyt i kontrola

Jak zdobyć uprawnienia certyfikowanego audytora wewnętrznego

Aktualizacja: 13.01.2010

Stanowiska audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych - zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogą obejmować m.in. posiadacze tytułu certyfikowanego audytora wewnętrznego (CIA). Jak można zdobyć te kwalifikacje? »

Jaki związek ma zaangażowanie wydatków ze zobowiązaniami

Aktualizacja: 13.01.2010

Jakie dokumenty stanowią podstawę do ewidencji zaangażowania? Czy zaangażowanie musi być zawsze poprzedzone wystąpieniem zobowiązań? »

Sprawozdania z udzielonej pomocy publicznej

Aktualizacja: 13.01.2010

Od 1 lipca obowiązują nowe formularze sprawozdań o udzielonej przez samorządy pomocy publicznej. Zgodnie z przepisami, wypełnione dokumenty mają trafić za pośrednictwem RIO do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. »

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych donatora i beneficjenta w stosunku do dotacji

Aktualizacja: 13.01.2010

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest odpowiedzialnością o szczególnym charakterze. Ustawodawca określił zespół norm prawnych dotyczących szeroko rozumianej gospodarki finansowej. Dotacje to środki, przy dysponowaniu którymi powinniśmy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego przepisu prawnego w zależności od formy i sposobu jej wydatkowania. Niewłaściwe postępowanie będzie skutkować naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. W artykule usystematyzowano zagadnienia związane z dotacjami, skutkujące naruszeniem dyscypliny finansów publicznych zarówno przez dotującego (udzielającego dotacji) , jak i przez beneficjenta (otrzymującego dotację). »

Gmina jako podatnik VAT

Aktualizacja: 13.01.2010

Numery NIP w konkretnym stanie faktycznym mogą być nadane zarówno gminie, jak i jej urzędowi. Podatnik VAT zobowiązany jest do umieszczania numeru identyfikacji podatkowej na fakturach oraz ofertach i zawsze jest to numer związany z konkretnym zgłoszeniem rejestracyjnym na potrzeby VAT. »

Bilans skonsolidowany jednostki samorządowej

Aktualizacja: 13.01.2010

W terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania ostatniego sprawozdania podlegającego konsolidacji, jednostki samorządu terytorialnego sporządzają i przekazują do Regionalnej Izby Obrachunkowej bilans skonsolidowany. »

Audytorów obowiązują międzynarodowe standardy

Aktualizacja: 13.01.2010

Audytorzy w jednostkach sektora finansów publicznych muszą stosować międzynarodowe standardy. Ich znajomość weryfikowana jest również podczas egzaminu na audytora wewnętrznego (CIA) przeprowadzanego przez Międzynarodowy Instytut Audytorów. »

Nie każdy podatek dla gminy będzie można płacić kartą

Aktualizacja: 13.01.2010

Podatki stanowiące dochody budżetu jednostek samorządowych będzie można płacić za pomocą kart. Rady urzędów miast, powiatów i gmin w drodze uchwały będą mogły wprowadzić terminale dla kart. Podatki, stanowiące dochody budżetów gmin, ale uiszczane w urzędzie skarbowym, nie będą mogły być płacone kartą. »

Najnowsze zmiany w sposobie przeprowadzania audytu wewnętrznego

Aktualizacja: 13.01.2010

Nowe przepisy wprowadzą zmodyfikowany wzór planu audytu oraz sprawozdania z jego wykonania. Pojawią się również regulacje dotyczące audytów wewnętrznych zleconych. »

Jak można zdobyć międzynarodowe uprawnienia ACCA

Aktualizacja: 13.01.2010

Audytorem wewnętrznym w jednostce sektora finansów publicznych może być osoba z uprawnieniami ACCA. Jak można je zdobyć? »

Czynności sprawdzające w audycie wewnętrznym

Aktualizacja: 01.02.2010

Czynności sprawdzające przeprowadzane przez audytora wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych mają zapewnić właściwą realizację rekomendacji. »

Odpowiedzialność za złamanie zasad udzielania dotacji

Aktualizacja: 13.01.2010

W przypadku przekazania dotacji, odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych można przypisać, jeśli doszło do naruszenia zasad ustalania dotacji. »

Audytor wewnętrzny musi jednocześnie spełniać wymagania z ustawy o pracownikach samorządowych i z ustawy o finansach publicznych

Aktualizacja: 13.01.2010

Czy do zatrudnienia na stanowisku audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymagany jest dwuletni staż pracy? Jakie niezbędne wymagania musi spełnić osoba zatrudniana na stanowisku audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego (starostwie powiatowym)? Czy starostwo powiatowe, stawiając w ogłoszeniu o naborze na audytora wewnętrznego wymagania niezbędne wykraczające ponad te, które są określone w ustawie o finansach publicznych (np. co najmniej 2-letni staż pracy na stanowiskach określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych), nie tworzy nieuprawnionych barier dla osób, które chciałyby ubiegać się o zatrudnienie, jednak nie spełniają tego warunku? »

Standardy kontroli finansowej i Wytyczne do samooceny kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych

Aktualizacja: 13.01.2010

W 2006 r. wskutek nowelizacji ustawy z 30 czerwca 2005 r., o finansach publicznych ogłoszono szereg rozporządzeń i komunikatów związanych z funkcjonowaniem kontroli wewnętrznej i audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych. »

Jak odpowiada kierownik jednostki za dyscyplinę finansową

Aktualizacja: 13.01.2010

Z jakich powodów kierownik jednostki może odpowiadać za naruszenie dyscypliny finansów publicznych? Na jakie elementy w zakresie dyscypliny finansów publicznych należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie kary grożą za naruszenie dyscypliny w finansach publicznych? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama