REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obliczanie wysokości funduszu sołeckiego

Obliczanie wysokości funduszu sołeckiego./ fot. Fotolia
Obliczanie wysokości funduszu sołeckiego./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy według stanu na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego rok budżetowy, którą bierzemy do wyliczenia kwoty funduszu sołeckiego na dane sołectwo, powinna obejmować też cudzoziemców?

Polecamy produkt: Klasyfikacja budżetowa 2019

REKLAMA

Odpowiedź

Tak. Liczba mieszkańców sołectwa ustalana na potrzeby funduszu sołeckiego powinna obejmować także mieszkających na terenie danego sołectwa cudzoziemców - pod warunkiem że spełnili oni obowiązek meldunkowy.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 3 ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (dalej: u.f.s.) wysokość środków funduszu sołeckiego przypadających na dane sołectwo oblicza się według wzoru określonego w ustępie 1 tego przepisu. Jedną z danych wzoru jest "Lm", czyli liczba mieszkańców sołectwa. Omawiany przepis wyjaśnia, że chodzi o liczbę mieszkańców sołectwa według stanu na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego rok budżetowy, określoną na podstawie prowadzonego przez gminę rejestru mieszkańców, o którym mowa w ustawie z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (dalej: u.e.l.). Zgodnie z art. 6 ust. 2 u.e.l. rejestr mieszkańców jest prowadzony zgodnie z właściwością miejscową przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Natomiast zakres danych gromadzonych w tym rejestrze określa art. 7 ust. 3 u.e.l. Przepis ten wskazuje, że w rejestrze mieszkańców gromadzi się dane m.in. obywateli polskich zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 7 ust. 1 pkt 1 u.e.l.) oraz cudzoziemców zamieszkujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 7 ust. 1 pkt 3 u.e.l.).

Zobacz: Budżet

REKLAMA

O obowiązku meldunkowym obywateli RP stanowią przepisy rozdziału 4 u.e.l. Natomiast o obowiązku meldunkowym cudzoziemców rozstrzygają przepisy rozdziału 5 u.e.l. Z przytoczonych przepisów u.f.s. oraz u.e.l. wynika, że liczba mieszkańców sołectwa ustalana na potrzeby obliczenia wysokości funduszu sołeckiego powinna uwzględniać także zameldowanych na terenie tego sołectwa cudzoziemców. Zwłaszcza że żaden przepis nie wiąże pojęcia "mieszkaniec" ani z wymogiem posiadania obywatelstwa polskiego, ani też z przysługującymi danej osobie prawami wyborczymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo wskazać można chociażby art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym "mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową", oraz powstałe na bazie tego przepisu orzecznictwo, które wskazuje, że mieszkańcem gminy jest osoba fizyczna (a więc każda osoba niezależnie od przynależności państwowej) przebywająca na terytorium gminy z zamiarem stałego pobytu (por. wyrok NSA z 2 lipca 2014 r., sygn. akt I OSK 1054/14). ©℗

Michał Cyrankiewicz

dziennikarz specjalizujący się w tematyce samorządowej

Podstawa prawna

 • art. 3 ustawy z 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 301; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 217, poz. 1427)

 • art. 6, art. 7 ustawy z 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 1382, ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1544)

 • art. 1 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 994; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 1432)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA