| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Dobre praktyki > Czy wystarczy wysłanie wniosku o informację na e-mail gminy?

Czy wystarczy wysłanie wniosku o informację na e-mail gminy?

Mieszkaniec wysłał wniosek o udostępnienie informacji publicznej na oficjalny adres e-mailowy gminy. Czy taka forma wystarczy, by uznać, że wniosek został doręczony?

Tak. Wysłanie wniosku o udzielenie informacji publicznej na oficjalny adres e-mailowy gminy oznacza jego doręczenie.

NSA w Warszawie w wyroku z 16 marca 2009 r. (sygn. akt I OSK 1277/08) wskazał, że za wniosek pisemny o udzielenie informacji publicznej należy uznawać również przesłanie zapytania pocztą elektroniczną (e-mail), i to nawet wtedy, gdy do jego autoryzacji nie zostanie użyty podpis elektroniczny. Ponadto NSA wyjaśnił, że skutecznie złożony wniosek o udzielenie informacji publicznej powinien być załatwiony przez:

1) udzielenie informacji (w formie czynności materialno-technicznej) lub

2) wydanie decyzji o odmowie jej udostępnienia na podstawie art. 16 ust. 1 u.d.i.p., lub

3) zawiadomienie wnioskodawcy, że żądana informacja nie może być udzielona w trybie u.d.i.p., lub

4) wydanie decyzji o umorzeniu postępowania w sytuacji, gdy wnioskujący wycofa uprzednio złożony wniosek.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy wystarczy wysłanie wniosku o informację na e-mail gminy

W artykule przedstawiono także inne orzeczenia odnoszące się do omawianej kwestii.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »