Ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego - weszły w życie nowe przepisy
REKLAMA
REKLAMA
Bardziej przejrzyste i łatwiejsze ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego
Od dziś obowiązuje ustawa o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, która ma m.in. umożliwić przedsiębiorcom wykorzystywanie pozyskanych informacji i danych do tworzenia nowych produktów i usług, co pozwoli zwiększyć konkurencyjność i innowacyjność gospodarki.
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa wdraża dyrektywę 2013/37/UE zmieniającą dyrektywę 2003/98/WE w sprawie ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Dotychczasowe przepisy dotyczące tej kwestii znajdowały się w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Przeniesienie ich do nowej ustawy pozwoli łatwiej rozróżnić tryb „dostępu do informacji” od „ponownego wykorzystywania”.
W ustawie uwzględniono zasadę, że wszystkie dokumenty udostępniane przez organy sektora publicznego mogą być ponownie wykorzystywane do dowolnych celów komercyjnych lub niekomercyjnych, chyba że są zabezpieczone prawami własności intelektualnej osób trzecich. Ustawa przewiduje też, że każdemu przysługuje prawo do ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego. Ograniczeniem jest m.in. ochrona informacji niejawnych i innych tajemnic ustawowo chronionych, a także prywatność osoby fizycznej i tajemnica przedsiębiorcy.
REKLAMA
Zgodnie z nową ustawą, „informacja sektora publicznego” to każda treść lub jej część (utrwalona w formie papierowej, elektronicznej, dźwiękowej, wizualnej lub audiowizualnej) będąca w posiadaniu podmiotów, które ją udostępniają lub przekazują do ponownego wykorzystywania. Natomiast „ponowne wykorzystywanie” to wykorzystywanie przez osoby fizyczne, prawne czy jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, informacji sektora publicznego w celach komercyjnych lub niekomercyjnych innych niż pierwotny publiczny cel, dla których zostały wytworzone.
W związku z wdrożeniem dyrektywy 2013/37/UE ustawa poszerza katalog dokumentów udostępnianych w celu ponownego wykorzystywania o zasoby bibliotek (w tym naukowych), muzeów i archiwów państwowych. Ustawa określa także m.in. tzw. podmioty zobowiązane do udostępniania lub przekazania informacji sektora publicznego do jej ponownego wykorzystywania – m.in. jednostki sektora finansów publicznych i inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Informacje te będą udostępnione na stronie BIP lub w centralnym repozytorium informacji publicznej albo przekazane na wniosek.
Sejm VIII kadencji uchwalił ustawę 25 lutego 2016 r., a prezydent podpisał ją 12 marca 2016 r.
Ustawa wchodzi w życie 16 czerwca 2016 r., z pewnymi wyjątkami.
Źródło: Sejm
Polecamy serwis: Klienci
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.