REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie gruntów pod liniami energetycznymi

Opodatkowanie gruntów pod liniami energetycznymi./ fot. Fotolia
Opodatkowanie gruntów pod liniami energetycznymi./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ze względu na charakter oraz skalę prowadzonej działalności gospodarczej właściciele sieci elektroenergetycznych rozmieszczają swoją infrastrukturę na gruntach, które najczęściej nie stanowią ich własności. Jednocześnie z analizy przepisów podatkowych wynika, że właściciel gruntu, mimo iż w rzeczywistości nie prowadzi działalności energetycznej (gospodarczej), obciążony jest obowiązkiem uiszczenia daniny od posiadanego gruntu według wyższej stawki.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z postanowieniami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) wszelkiego rodzaju grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 1 pkt 1 u.p.o.l.). Jedynym wyjątkiem w tym zakresie pozostają wyłącznie niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej użytki rolne lub lasy (art. 2 ust. 2 u.p.o.l.). Od tego rodzaju gruntów prawodawca przewidział bowiem pobór podatku odpowiednio rolnego lub leśnego. Konstrukcyjnie zatem podatek od nieruchomości od gruntów leśnych i rolnych opiera się na okoliczności zajęcia tych gruntów na prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce istnieją jednak poważne wątpliwości w zakresie rozumienia określenia "zajęte". Ustawodawca nie definiuje bowiem tego pojęcia.

W analizowanym rodzaju stanów faktycznych bez wątpliwości pozostaje jedynie kwestia zajęcia na działalność gruntu pod słupem elektroenergetycznym. Posadowienie na gruncie słupa w istocie wyłącza jakąkolwiek inną działalność oraz ma charakter trwały, przez co zdaje się wypełniać pojęcie zajęcia. Znacznie trudniej jest jednak ocenić, czy grunt pod linią, a więc znajdujący się pomiędzy słupami, również rozpatrywać należy jako zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.

W ramach orzecznictwa sądowoadministracyjnego na gruncie analogicznych spraw, przy czym dotyczących gruntów znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe, ukształtowano linię orzeczniczą, zgodnie z którą już sam fakt posadowienia na gruncie linii elektroenergetycznych powoduje jego zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej (zarówno gruntu pod słupami, jak i pod linią energetyczną).

REKLAMA

Pozostaje w tym zakresie postawić pytanie, czy argumentację tego rodzaju można przenosić automatycznie na grunt spraw, w których opodatkowaniu podlegać mają użytki rolne? W rzeczywistości bowiem w wielu przypadkach teren pod liniami użytkowany jest w sposób tożsamy do gruntów, na których infrastruktury energetycznej nie ma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z orzecznictwa NSA wynika, że kwestia oceny zajęcia gruntu pod liniami na prowadzenie działalności gospodarczej wymaga oceny relacji, jaka zachodzi między działalnością przedsiębiorcy elektroenergetycznego a działalnością leśną lub rolną. Należy jednak przypomnieć, że wątpliwości takie nie występują w zakresie - i to zarówno po stronie osób fizycznych, jak i Lasów Państwowych - w jakim grunt zajęty jest na działalność gospodarczą przez posadowiony na nim słup. Od zajętej w ten sposób powierzchni podatnik powinien zapłacić podatek od nieruchomości. Pytanie tylko, który z podmiotów ową daninę powinien uiścić.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Opodatkowanie gruntów pod liniami energetycznymi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Administracja
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  REKLAMA

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  Od 6 grudnia będzie można się zaszczepić przeciw COVID-19. Jak się zapisać? Kto jest w grupie ryzyka?

  Od 6 grudnia 2023 r. wszystkie osoby powyżej 12 r.ż. będą mogły zaszczepić się szczepionką Nuvaxovid firmy Novavax zmodyfikowaną na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Skierowanie na szczepienie będzie wystawione automatycznie przez system w nocy z 5 na 6 grudnia. 

  Ratusz zatwierdził. Feministki zamiast świętych w nazwach ulic w Barcelonie

  Ratusz Barcelony zatwierdził zmianę nazw ulic w stolicy Katalonii, usuwając z nich imiona świętych: Rafała, Magdaleny, Agaty oraz Róży. Ich miejsce zajmą nazwiska działaczek feministycznych, podały władze hiszpańskiego miasta.

  Większe bezpieczeństwo na drogach i przyjazna przestrzeń. Nowoczesne oświetlenie ulic z programem „Rozświetlamy Polskę”

  Ponad miliard złotych w rządowym programie „Rozświetlamy Polskę” trafi do samorządów na wymianę oświetlenia drogowego na energooszczędne. 

  REKLAMA

  Zima to najtrudniejszy czas dla osób w kryzysie bezdomności. A w Polsce jest ich około 30 tys.

  Bezdomność najbardziej doskwiera zimą. To wtedy  wtedy odnotowuje się wśród osób w kryzysie bezdomności największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. 

  Kontrowersyjna ustawa "wiatrakowa". O co chodzi? Marszałek Hołownia: intencje były dobre

  Wielkie kontrowersje oraz emocje budzi tzw. ustawa wiatrakowa. Wyjaśniamy o co dokładnie chodzi. Posłowie PiS stawiają szereg zarzutów proponowanym przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi i Koalicji Obywatelskiej przepisom. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie odległości elektrowni wiatrowych od zabudowań mieszkalnych oraz o stworzenie możliwości wywłaszczeń czy szybszego odrolnienia gruntów pod budowę tych elektrowni. Intencje były dobre, popełniono błędy w komunikacji, w wytłumaczeniu, o co dokładnie chodzi - powiedział 4 grudnia 2023 r. w Polsat News marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Ludzie nie mogą mieć wątpliwości, że nie będzie wiatraków w parkach narodowych, że nikt nie chce stawiać im wiatraków 300 metrów od domu" - dodał.

  REKLAMA