reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opodatkowanie gruntów pod liniami energetycznymi

Opodatkowanie gruntów pod liniami energetycznymi

Ze względu na charakter oraz skalę prowadzonej działalności gospodarczej właściciele sieci elektroenergetycznych rozmieszczają swoją infrastrukturę na gruntach, które najczęściej nie stanowią ich własności. Jednocześnie z analizy przepisów podatkowych wynika, że właściciel gruntu, mimo iż w rzeczywistości nie prowadzi działalności energetycznej (gospodarczej), obciążony jest obowiązkiem uiszczenia daniny od posiadanego gruntu według wyższej stawki.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2019. Podatki, rachunkowość, prawo pracy i ZUS

Zgodnie z postanowieniami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.) wszelkiego rodzaju grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 1 pkt 1 u.p.o.l.). Jedynym wyjątkiem w tym zakresie pozostają wyłącznie niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej użytki rolne lub lasy (art. 2 ust. 2 u.p.o.l.). Od tego rodzaju gruntów prawodawca przewidział bowiem pobór podatku odpowiednio rolnego lub leśnego. Konstrukcyjnie zatem podatek od nieruchomości od gruntów leśnych i rolnych opiera się na okoliczności zajęcia tych gruntów na prowadzenie działalności gospodarczej. W praktyce istnieją jednak poważne wątpliwości w zakresie rozumienia określenia "zajęte". Ustawodawca nie definiuje bowiem tego pojęcia.

W analizowanym rodzaju stanów faktycznych bez wątpliwości pozostaje jedynie kwestia zajęcia na działalność gruntu pod słupem elektroenergetycznym. Posadowienie na gruncie słupa w istocie wyłącza jakąkolwiek inną działalność oraz ma charakter trwały, przez co zdaje się wypełniać pojęcie zajęcia. Znacznie trudniej jest jednak ocenić, czy grunt pod linią, a więc znajdujący się pomiędzy słupami, również rozpatrywać należy jako zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.

W ramach orzecznictwa sądowoadministracyjnego na gruncie analogicznych spraw, przy czym dotyczących gruntów znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe, ukształtowano linię orzeczniczą, zgodnie z którą już sam fakt posadowienia na gruncie linii elektroenergetycznych powoduje jego zajęcie na prowadzenie działalności gospodarczej (zarówno gruntu pod słupami, jak i pod linią energetyczną).

Pozostaje w tym zakresie postawić pytanie, czy argumentację tego rodzaju można przenosić automatycznie na grunt spraw, w których opodatkowaniu podlegać mają użytki rolne? W rzeczywistości bowiem w wielu przypadkach teren pod liniami użytkowany jest w sposób tożsamy do gruntów, na których infrastruktury energetycznej nie ma.

Z orzecznictwa NSA wynika, że kwestia oceny zajęcia gruntu pod liniami na prowadzenie działalności gospodarczej wymaga oceny relacji, jaka zachodzi między działalnością przedsiębiorcy elektroenergetycznego a działalnością leśną lub rolną. Należy jednak przypomnieć, że wątpliwości takie nie występują w zakresie - i to zarówno po stronie osób fizycznych, jak i Lasów Państwowych - w jakim grunt zajęty jest na działalność gospodarczą przez posadowiony na nim słup. Od zajętej w ten sposób powierzchni podatnik powinien zapłacić podatek od nieruchomości. Pytanie tylko, który z podmiotów ową daninę powinien uiścić.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Administracja cały artykuł:

Opodatkowanie gruntów pod liniami energetycznymi

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama