Nowe zasady składania deklaracji VAT od 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zakres zmian
Rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988) zostały określone nowe zasady sporządzania i przekazywania organom podatkowym deklaracji VAT.
REKLAMA
Rozporządzenie to stanowi przepisy wykonawcze do zmienionych przepisów art. 99 ust. 13b i art. 109 ust. 14 ustawy o VAT.
Przepisy te wprowadzają obowiązek składania organom podatkowym przez podatników VAT dokumentów elektronicznych obejmujących deklarację VAT i ewidencję sprzedaży (JPK VAT). Dokumenty te zastąpią dotychczasowe deklaracje VAT.
Wzór nowego JPK VAT ma być określony przez ministra właściwego ds. finansów publicznych i udostępniony na platformie elektronicznej usług administracji publicznej (ePUAP).
Objaśnienia co do sposobu wypełniania JPK VAT (deklaracji oraz ewidencji sprzedaży) określa załącznik do ww. rozporządzenia.
Zobacz: Finanse
Co zmiany przepisów oznaczają dla jednostek
1. Obowiązek przesyłania JPK VAT zamiast dotychczasowych deklaracji podatkowych co do zasady wejdzie w życie od 1 kwietnia 2020 r. Jednak dla jednostek sektora finansów publicznych termin ten został przesunięty do 1 lipca 2020 r. (art. 11 ustawy z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2019 r. poz. 1520). Dotyczy to następujących podmiotów:
- organów władzy publicznej, w tym organów administracji rządowej, organów kontroli państwowej i ochrony prawa, sądów i trybunałów oraz urzędów obsługujących te organy, w zakresie, w jakim są uznane za podatników podatku od towarów i usług,
- innych niż ww. państwowych jednostek budżetowych,
- JST oraz ich związków,
- związków metropolitalnych,
- samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez JST oraz urzędów obsługujących JST działających w formie samorządowej jednostki budżetowej, jeżeli rozliczają się jako podatnicy podatku od towarów i usług odrębni od JST,
- agencji wykonawczych i instytucji gospodarki budżetowej,
- ZUS i KRUS,
- NFZ,
- publicznych podmiotów leczniczych,
- PAN i utworzonych przez nią jednostek organizacyjnych,
- instytutów badawczych,
- państwowych i samorządowych instytucji kultury,
- NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich,
- PFRON.
2. Do 30 czerwca 2020 r. wymienione podmioty muszą założyć ewidencję sprzedaży VAT zgodnie z postanowieniami rozdziału 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług.
Izabela Motowilczuk
były wieloletni inspektor kontroli
REKLAMA
REKLAMA