reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Podatki i opłaty > Opłata klimatyczna w 2021 r.

Opłata klimatyczna w 2021 r.

Co to jest opłata klimatyczna, kto pobiera opłatę i ile wynosi w 2021 r.? Odpowiadamy na najważniejsze pytania oraz wyjaśniamy czym jest opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa.

Co to jest opłata klimatyczna?

Opłata klimatyczna to popularna nazwa obejmująca de facto dwa rodzaje opłat lokalnych wymienionych w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych: opłatę miejscową i opłatę uzdrowiskową. Najczęściej spotykamy się z nimi wyjeżdżając na urlop i opłacając nocleg. Może je wprowadzić rada gminy.

Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021

Kto płaci opłatę klimatyczną?

Opłatę miejscową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:

  • w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
  • w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Opłatę uzdrowiskową pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska.

Opłaty klimatycznej (a więc opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej) nie pobiera się:

  • od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pod warunkiem wzajemności);
  • od osób przebywających w szpitalach;
  • od osób niewidomych i ich przewodników;
  • od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę klimatyczną;
  • od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

Od osób, od których pobierana jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej.

Ile wynosi opłata klimatyczna?

Opłatę klimatyczną pobiera się za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

Aktualne maksymalne stawki opłat, którą może uchwalić rada gminy określa obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021.

Zgodnie z nim opłata miejscowa w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach, nie może przekroczyć 2,41 zł dziennie a w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej 3,39 zł dziennie.

Opłata uzdrowiskowa nie może zaś przekroczyć 4,66 zł dziennie.

Oznacza to niewielki wzrost opłaty klimatycznej w stosunku do 2020 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 1170, ost. zm. Dz. U. z 2020 r., poz. 2244);

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2021 (M. P. z 2020 r., poz. 673).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama