Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu opłata lokalna. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące opłata lokalna.
Aktualizacja: 23.11.2020
Co to jest opłata klimatyczna, kto pobiera opłatę i ile wynosi w 2021 r.? Odpowiadamy na najważniejsze pytania oraz wyjaśniamy czym jest opłata miejscowa i opłata uzdrowiskowa. »
Aktualizacja: 10.11.2020
Opłata reklamowa to jedna z opłat lokalnych, które mogą być nałożone przez radę gminy. W 2021 r. podatki i opłaty lokalne wzrosną. Ile wyniesie opłata reklamowa w 2021 r.? »
Podatek turystyczny uzupełni dochody gmin
Aktualizacja: 31.12.2019
Czy podatek turystyczny uzupełni dochody gmin? Czy zastąpi on dotychczasową opłatę uzdrowiskową? Kolejne zmiany dla gmin już niedługo. »
Od pojazdu rozebranego, a niewyrejestrowanego trzeba zapłacić gminie daninę
Aktualizacja: 30.10.2019
Przy powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych znaczenie ma fakt zarejestrowania środka transportowego. Konieczność opłacania tej daniny nie jest uzależniona od faktycznego użytkowania pojazdu. Obowiązek podatkowy wygasa dopiero z chwilą wyrejestrowania pojazdu lub wydania decyzji organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Zatem dopóki właściciel nie złoży wniosku o wyrejestrowanie czy czasowe wycofanie z ruchu pojazdu, dopóty ciążyć będzie na nim obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych. »
Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników już w 2019 r.
Aktualizacja: 05.10.2018
Ustawa o spółdzielniach rolników poparta przez Sejm. Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników już w 2019 r. Członek spółdzielni zwolniony będzie chociażby z niektórych podatków i opłat lokalnych. »
Aktualizacja: 28.11.2018
Opłata reklamowa to stosunkowo nowa danina publiczna. Ile wynosi opłata reklamowa w 2018 r.? W jakich sytuacjach nie pobiera się opłaty reklamowej? »
Bez uchwały nie będzie dochodów z opłat lokalnych
Aktualizacja: 08.12.2017
Gmina może, ale nie musi, pobierać opłaty: targową, miejscową, uzdrowiskową czy reklamową. Mają one bowiem fakultatywny, a nie obligatoryjny charakter, podobnie zresztą jak opłata od posiadania psów. Oznacza to, że wprowadzenie tych opłat wymaga podjęcia uchwały (uchwał), których treść będzie kategorycznie przesądzać o tym, że opłaty te będą na terenie gminy i w danym roku pobierane. Jednocześnie trzeba pamiętać, że samo uchwalenie stawek tych opłat na 2018 rok nie daje gminie prawa do ich poboru. »
Samorządy dostaną aż 150 mln zł rocznie z opłat turystycznych
Aktualizacja: 28.11.2018
Zmienić się mają zasady naliczania opłat miejscowych. Opłatę miejscową ma zastąpić opłata turystyczna. Turysta zapłaci nie tylko za klimat, ale również za zabytki i ofertę kulturalną. »
Opłata od posiadania psów 2017 r.
Aktualizacja: 27.04.2017
Opłata od posiadania psów jest pobierana od osób fizycznych posiadających psy. Zasady poboru terminy płatności i wysokość stawek opłaty określa, w drodze uchwały, rada gminy. »
Aktualizacja: 24.04.2017
Opłata miejscowa jest wprowadzana przez radę gminy w drodze uchwały. Możliwość jej wprowadzenia jest uzależniona od występowania na terenie danej gminy korzystnych właściwości klimatycznych, walorów krajobrazowych czy obszarów ochrony uzdrowiskowej. »
Aktualizacja: 24.04.2017
Rada gminy w drodze uchwały może wprowadzić opłatę targową. Jest ona pobierana od podmiotów dokonujących sprzedaży na targowiskach. »
Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2017 roku
Aktualizacja: 08.12.2016
W 2017 roku maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych po raz kolejny będą niższe niż w ubiegłych latach lub pozostaną na niezmienionym poziomie. Największe spadki dotyczą podatku od środków transportowych. »
Stawki podatków i opłat lokalnych w 2017 r. - konieczne uchwały
Aktualizacja: 08.12.2016
Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie przypomina o konieczności podjęcia nowych uchwał w związku ze zmianą górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2017 r. »
Ceny opłat za odbiór odpadów komunalnych mogą wzrosnąć o 30 procent
Aktualizacja: 14.01.2015
Według ekspertów Instytutu Sobieskiego w latach 2009-2013 liczba podmiotów na rynku wzrosła o ponad 17 proc., natomiast ceny – o ponad połowę. Oznacza to, że w systemie gospodarowania odpadami nie ma podstawowej rynkowej zależności konkurencji do ceny. »
Niedobór lub nadwyżka dochodów z opłat śmieciowych
Aktualizacja: 05.11.2014
Za źle skalkulowane opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów odpowiedzialność ponosi gmina. Dotyczy to sytuacji, gdy wpływy z opłat zarówno nie pokrywają, jak i przekraczają koszty systemu gospodarowania odpadami. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »