REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DGP: w 2024 r. 15% podwyżki podatku od nieruchomości dla mieszkań? Za 200-metrowy lokal użytkowy 6620 zł maksymalnego podatku?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
DGP: w 2024 r. 15% podwyżki podatku od nieruchomości dla mieszkań. Za 200-metrowy lokal użytkowy 6620 zł maksymalnego podatku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2024 r. konsekwencją przekroczenia celu inflacyjnego jest to, że stawki podatku od nieruchomości mogą wzrosnąć aż o 15 %.

Zgodnie z upoważnieniem ustawowym wynikającego z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, Minister Finansów w drodze obwieszczenia ustala górne granice stawek kwotowych dla podatku od nieruchomości. Obowiązujące w danym roku podatkowym stawki, ulegają corocznym zmianom na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości. Właściciele zapłacą więcej 

W praktyce oznacza to, że właściciele nieruchomości mieszkalnych zapłacą podatek w wysokości 1,15 zł od 1m2 powierzchni użytkowej, w stosunku do aktualnie obowiązującej stawki 1 zł od 1m2 powierzchni użytkowej budynku. Przykładowy właściciel mieszkania o powierzchni 100 m2, zapłaci więc podatek w wysokości 115 zł, zamiast dotychczasowych 100 zł.

Podatek od nieruchomości. Przedsiębiorcy odczują podwyżki 

Różnicę w stawce podatkowej wyjątkowo odczują przedsiębiorcy wykorzystujący budynki lub ich części do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W ich przypadku podwyżka wyniesie 4,32 zł od m2 nieruchomości. W perspektywie na 2024 r. może być to obciążenie w wysokości 33,10 zł za m2 w porównaniu do 28,78 zł za m2 w bieżącym roku. Obrazując przykładem, posiadając 200-metrowy lokal użytkowy, w 2024 r. zapłacimy 6 620,00 zł podatku na tle 5 756,00 zł za bieżący rok.

Podatek od nieruchomości. O ostatecznej wysokości zadecyduje gmina 

Warto zaznaczyć, że o ostatecznej wysokości podatku od nieruchomości za 2024 rok zadecyduje rada gminy właściwa dla obszaru administracyjnego na terenie, którego znajduje się nasza nieruchomość. Choć wskaźnik inflacji i idące za nim obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie wysokości stawek podatków lokalnych wyznacza jedynie maksymalną granicę ciężaru opodatkowania nieruchomości, to w dobie deficytu wpływów podatkowych na poziomie podatków lokalnych, należy być przygotowanym na poziom najwyższych stawek.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło - DGP: To duże obciążenie dla właścicieli nieruchomości. Takiej podwyżki nie było od 25 lat, Piotr Aleksiejuk, radca prawny, Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA