REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt dla gmin-budownictwo

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Na sfinansowanie realizacji przedsięwzięć infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym gmina może uzyskać kredyt do wysokości 70 proc. kosztów wykonania tego zadania. Okres spłaty kredytu udzielonego na realizację komunalnej infrastruktury technicznej  nie może przekroczyć 15 lat.

Możliwość ubiegania się o kredyt na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu wprowadziła ustawa z 26 października 1995 r.

REKLAMA

Na udzielanie kredytów na infrastrukturę przeznaczone zostały środki Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. O kredyt może ubiegać się wyłącznie gmina, która zamierza realizować obiekty infrastruktury technicznej, pod warunkiem że towarzyszą one budownictwu mieszkaniowemu prowadzącemu do zwiększenia liczby budynków i lokali mieszkalnych.

Szczegółowe zasady udzielania kredytów na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 listopada 2007 r.

Przedmiot kredytowania

Przedmiotem kredytowania mogą być urządzenia i obiekty komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, to jest w szczególności:

• sieci rozprowadzające wraz z niezbędnymi urządzeniami: wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, gazowe, elektroenergetyczne, telekomunikacyjne,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków,

• urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w tym drogi, dojścia, dojazdy.

Warunki kredytowania

REKLAMA

Na sfinansowanie realizacji przedsięwzięć infrastruktury gmina może uzyskać kredyt do wysokości 70 proc. kosztów wykonania tego zadania na okres 15 lat. Do kosztów zalicza się koszty wykonania infrastruktury wraz z kosztem pozyskania gruntu pod jej budowę oraz koszty czynności specjalistycznych, wynikających z obowiązków inwestora. Wymagane do zaangażowania w realizację przedsięwzięcia środki własne gminy mogą stanowić zaledwie 30 proc. kosztów.

Zabezpieczeniem spłaty kredytu, wymaganym do przedstawienia przez gminę, może być weksel in blanco z deklaracją wekslową lub hipoteka na nieruchomości stanowiącej własność gminy. Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje ponadto na zabezpieczenie spłaty udzielonego kredytu cesję praw z polisy ubezpieczenia od ryzyk budowlanych, wykupionej na okres realizacji inwestycji.

Obowiązujące od listopada 2007 r. finansowe warunki kredytowania są wyjątkowo korzystne dla gmin.

REKLAMA

Kredyt oprocentowany jest w całym okresie kredytowania według stałej stopy procentowej, ustalonej w stosunku rocznym w wysokości 1 proc. Przy możliwym do zastosowania maksymalnym okresie spłaty kredytu do 15 lat daje to możliwość ustalenia stałych, nieobciążonych ryzykiem zmiany stopy procentowej, długookresowych wydatków gminy, przeznaczonych na spłatę kredytu. Jest to niewątpliwa korzyść dla stabilności budżetu gminy. Finansowe koszty kredytu poza odsetkami naliczonymi według stałej stopy oprocentowania to prowizja pobierana w wysokości 1 proc. kwoty udzielonego kredytu.

Wymogiem uruchomienia kredytu jest zaangażowanie środków własnych gminy w realizację przedsięwzięcia na poziomie co najmniej 25 proc. planowanego kosztu wykonania komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz ustanowienie zabezpieczeń spłaty zaciągniętego kredytu.

Składanie wniosków

Wnioski o kredyt na realizację komunalnej infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu przyjmowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego, każdego roku w terminie od 1 stycznia do 30 listopada.

Doświadczenia banku

Kredyty na komunalną infrastrukturę techniczną towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu udzielane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego od 1997 roku. Prawie jedenastoletni okres finansowania środkami kredytowymi inwestycji gminnych w zakresie realizowanej infrastruktury pozwolił na udzielenie blisko 100 kredytów, na kwotę przekraczającą 104 mln złotych.

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1070 z późn. zm.).

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 listopada 2007 r. w sprawie warunków i trybu udzielania kredytów i pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących lokali i budynków finansowanych przy udziale tych środków (Dz.U. nr 212, poz. 1556).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

REKLAMA

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

REKLAMA

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

REKLAMA