Fundusz Pracy – sposób wykazania środków w aktywach bilansu
REKLAMA
Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym. Dysponentem Funduszu Pracy jest minister właściwy do spraw pracy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, zdarzenia dotyczące państwowego funduszu celowego ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym jednostki obsługującej dysponenta tego funduszu.
REKLAMA
Zobacz serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
Środki pieniężne zgromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym Funduszu Pracy prowadzonym przez powiatową jednostkę budżetową powinny być zatem wykazane w aktywach bilansu jednostki budżetowej w wierszu B.III.2, czyli w części „B. Aktywa Obrotowe”, w grupie „III Krótkoterminowe aktywa finansowe” wiersz „2.Środki pieniężne na rachunkach bankowych” ( w wierszu „3.Środki pieniężne państwowego funduszu celowego” wyłącznie dysponent tego funduszu wykazuje środki na swoim rachunku bankowym, czyli minister).
Odpowiednio po stronie pasywów należy wykazać zobowiązania w wierszu C.II.5, czyli w części „C. Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania” w grupie „II. Zobowiązania krótkoterminowe” w wierszu „5 Pozostałe zobowiązania”.
Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.
Źródło: RIO w Bydgoszczy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.