REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty na przełomie roku w instytucji pomocy społecznej

REKLAMA

Na przełomie roku dla ewidencji kosztów mają ogromne znaczenie następujące nadrzędne zasady rachunkowości – memoriału, współmierności przychodów i kosztów, ostrożności i istotności.

Zasada memoriału polega na ujmowaniu w księgach rachunkowych wszystkich operacji finansowych, jakie dotyczą danego okresu. Zasada ta zakazuje ujmowania w danym okresie operacji dotyczących innych okresów sprawozdawczych.

REKLAMA

Zasada współmierności przychodów i kosztów nakazuje ujęcie w księgach rachunkowych wszystkich osiągniętych przychodów i kosztów związanych z ich uzyskiwaniem.

Zasada ostrożności dotyczy sposobu wyceny składników majątkowych oraz zaliczania do przychodów, kosztów, strat i zysków do wyniku danego okresu.

Zasada istotności pozwala przy dokonywaniu wyboru rozwiązań stosowanych w rachunkowości wykorzystać uproszczenia dozwolone przez przepisy, które ułatwią i zapewnią przedstawienie jasno wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego. Wykorzystywane uproszczenia nie mogą wywierać ujemnego wpływu na rzetelność obrazu jednostki.

PRZYKŁAD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Instytucja pomocy społecznej otrzymała w 2013 r. faktury za usługi wykonane w roku 2012 na kwotę 5000 zł. Jednostka nie odlicza VAT naliczonego.

Schemat. Ewidencja otrzymanych faktur w 2013 r. za usługi wykonane w 2012 r. (przed sporządzeniem bilansu) 

Objaśnienie do schematu:
1. Ewidencja faktur w styczniu 2013 r. za usługi wykonane w 2012 r. – Wn 402, Ma 201 Księgowanie pod datą 31.12.2012 r.

W ewidencji analitycznej zaksięgujemy koszt w § 430 „Zakup usług pozostałych”, z odpowiednią czwartą cyfrą.

Zobacz serwis: Rachunkowość budżetowa

PRZYKŁAD

Instytucja pomocy społecznej zakupiła prenumeratę czasopism fachowych na 2013 r. Zapłacono za nią 6000 zł w listopadzie 2012 r.

Schemat. Ewidencja kosztów prenumeraty na 2013 r. opłaconej w 2012 r. 

Objaśnienie do schematu:
1. Polecenie księgowania kosztów rozliczanych w czasie – Wn 640, Ma 490 – księgowanie w roku 2012.

Do konta 640 nie prowadzi się analityki w układzie klasyfikacji budżetowej.

PRZYKŁAD

Instytucja pomocy społecznej dokonuje odpisów miesięcznych kosztów rozliczanych w czasie:  6000 zł : 12 = 500 zł.

Schemat. Ewidencja w roku 2013 kosztów rozliczanych w czasie 

Objaśnienie do schematu:
1. PK – „Polecenie księgowania” miesięcznej raty kosztów rozliczanych w czasie – Wn 490, Ma 640 – księgowania są dokonywane co miesiąc.

Do konta 640 nie prowadzi się analityki w układzie klasyfikacji budżetowej.

Stosując zasadę istotności, instytucja pomocy społecznej może przyjąć w polityce rachunkowości uproszczenie, które polega na jednorazowym odniesieniu wartości prenumeraty w koszty.

Zobacz również Forum.

Podstawa prawna:
● Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330),
● Rozporządzenie Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. z 2013 r. poz. 289),
● Rozporządzenie Ministra Finansów z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. Nr 38, poz. 207; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 215).

Stanisława Szlachta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Poradnik Instytucji Pomocy Społecznej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

REKLAMA

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

REKLAMA

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA