| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Rachunkowość budżetowa > Księgowanie dochodów budżetowych z tytułu zadań wykonywanych na rzecz administracji rządowej

Księgowanie dochodów budżetowych z tytułu zadań wykonywanych na rzecz administracji rządowej

PROBLEM: MOPS jako jednostka budżetowa realizuje dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej (są to dochody zarówno gminy, jak i budżetu państwa – inne niż ujęte w sprawozdaniu Rb-27S).

Ewidencja księgowa wygląda następująco:

1. Wn 221/Ma 720 – przypis należności podlegającej zwrotowi organowi właściwemu wierzyciela (tj. urzędowi miasta), przypis 100% należnej kwoty,

2. Wn 130/Ma 221 – wpływ na rachunek bankowy MOPS środków uzyskanych od dłużników (komornika),

3. Wn 222/Ma 130 – przelew na konto budżetu państwa,

4. Wn 800/Ma 222 – przeksięgowanie zrealizowanych dochodów na podstawie sprawozdania Rb-27ZZ.

Dochody te mają wpływ na wynik finansowy MOPS (są ujęte w rachunku zysków i strat) i są odnoszone na fundusz jednostki (wykazywane w zestawieniu zmian w funduszu jednostki). Czy ewidencja dochodów Skarbu Państwa powinna wyglądać tak samo jak dochodów jednostki (Wn 221/Ma 720)? Czy powinny one wystąpić w rachunku zysków i strat i zestawieniu zmian w funduszu jednostki? W ocenie naszej jednostki, właściwe byłoby przypisywanie na konto 720 tylko należności związanych z dochodami jednostki, a dochody państwa: Wn 221/Ma 225. Wówczas dochody budżetu państwa nie byłyby wykazywane ani w rachunku zysków i strat ani zestawieniu zmian w funduszu jednostki.

ODPOWIEDŹ: Dochody budżetowe z tytułu zadań wykonywanych na rzecz administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego odrębnymi ustawami w części należnej budżetowi państwa nie będą ujmowane na kontach Zespołu "7" "Przychody, dochody i koszty", w związku z czym nie będą miały wpływu na wynik finansowy samorządowej jednostki budżetowej, jak również nie będą wykazywane w rachunku zysków i strat i nie będą miały wpływu na fundusz jednostki.

Salda występujące na kontach księgowych/rozrachunkowych (konto 221 i konto 225) wykazywane będą w bilansie jednostki.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Księgowanie dochodów budżetowych z tytułu zadań wykonywanych na rzecz administracji rządowej

Poznaj uzasadnienie odpowiedzi.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »