Księgowanie dochodów budżetowych z tytułu zadań wykonywanych na rzecz administracji rządowej
REKLAMA
REKLAMA
Ewidencja księgowa wygląda następująco:
REKLAMA
1. Wn 221/Ma 720 – przypis należności podlegającej zwrotowi organowi właściwemu wierzyciela (tj. urzędowi miasta), przypis 100% należnej kwoty,
2. Wn 130/Ma 221 – wpływ na rachunek bankowy MOPS środków uzyskanych od dłużników (komornika),
3. Wn 222/Ma 130 – przelew na konto budżetu państwa,
4. Wn 800/Ma 222 – przeksięgowanie zrealizowanych dochodów na podstawie sprawozdania Rb-27ZZ.
REKLAMA
Dochody te mają wpływ na wynik finansowy MOPS (są ujęte w rachunku zysków i strat) i są odnoszone na fundusz jednostki (wykazywane w zestawieniu zmian w funduszu jednostki). Czy ewidencja dochodów Skarbu Państwa powinna wyglądać tak samo jak dochodów jednostki (Wn 221/Ma 720)? Czy powinny one wystąpić w rachunku zysków i strat i zestawieniu zmian w funduszu jednostki? W ocenie naszej jednostki, właściwe byłoby przypisywanie na konto 720 tylko należności związanych z dochodami jednostki, a dochody państwa: Wn 221/Ma 225. Wówczas dochody budżetu państwa nie byłyby wykazywane ani w rachunku zysków i strat ani zestawieniu zmian w funduszu jednostki.
ODPOWIEDŹ: Dochody budżetowe z tytułu zadań wykonywanych na rzecz administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego odrębnymi ustawami w części należnej budżetowi państwa nie będą ujmowane na kontach Zespołu "7" "Przychody, dochody i koszty", w związku z czym nie będą miały wpływu na wynik finansowy samorządowej jednostki budżetowej, jak również nie będą wykazywane w rachunku zysków i strat i nie będą miały wpływu na fundusz jednostki.
Salda występujące na kontach księgowych/rozrachunkowych (konto 221 i konto 225) wykazywane będą w bilansie jednostki.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:
Księgowanie dochodów budżetowych z tytułu zadań wykonywanych na rzecz administracji rządowej
Poznaj uzasadnienie odpowiedzi.
REKLAMA
REKLAMA