Uchylenie zakazu zawarcia umowy - kiedy zamawiający może z tego skorzystać?
REKLAMA
REKLAMA
Uchylenie zakazu zawarcia umowy
REKLAMA
Zamawiającego obowiązuje zakaz zawarcia umowy w przypadku wniesienia odwołania do KIO, aż do czasu ogłoszenia wyroku lub końcowego postanowienia (art. 577 ustawy - Prawo zamówień publicznych; dalej: Pzp). Nieprzestrzeganie tego zakazu wiąże się z konsekwencjami, tj. odpowiednio: unieważnieniem umowy w całości lub w części, skróceniem okresu obowiązywania umowy albo nałożeniem kary finansowej w wysokości do 10% wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie (art. 554 ust. 3 pkt 2 Pzp). Sankcje te będą miały zastosowanie w przypadku spełnienia się chociaż jednej z przesłanek obligatoryjnego unieważnienia umowy (określonych w art. 457 ust. 1 Pzp) - w omawianym przypadku będzie to naruszenie art. 577 Pzp, tj. uniemożliwienie uwzględnienia odwołania przez KIO przed zawarciem umowy. W innych niż wskazane powyżej przypadkach nastąpi jedynie stwierdzenie naruszenia przepisów ustawy. Na zamawiającego zostanie także nałożona kara finansowa w wysokości do 5% wartości wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w zawartej umowie, w przypadkach naruszenia jedynie art. 577 Pzp bez związku z innymi regulacjami ustawy.
REKLAMA
Mając to na uwadze oraz działając z poszanowaniem prawa, należy powstrzymać się od zawarcia umowy w przypadku wniesienia odwołania do KIO. Jeżeli jednak zamawiający uzna za zasadne wcześniejsze podpisanie takiej umowy z wykonawcą, wówczas należy wystąpić do KIO z wnioskiem o uchylenie zakazu.
(…)
Rafał Frankiewicz
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA