| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Finanse > Zamówienia publiczne > Zmiana podstawy przeliczenia wartości zamówień publicznych

Zmiana podstawy przeliczenia wartości zamówień publicznych

1 stycznia 2014 r. mają wejść w życie znowelizowane rozporządzenia w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro oraz w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów. W pierwszym z ww. rozporządzeń przewiduje się podniesienie kursu z  4,0196 zł do 4,2249 zł. Jest to o tyle istotne, że kurs ten stanowi podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych.

Natomiast drugi projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, przewiduje następujące zmiany:

1) zamawiający z sektora finansów publicznych oraz zamawiający będący innymi państwowymi jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, obowiązani będą do przekazywania Urzędowi Publikacji UE ogłoszeń dotyczących dostaw lub usług od wartości zamówienia wynoszącej min. 134 000 euro (podwyższenie progu o 4 000 euro, obecnie bowiem próg ten wynosi 130 000 euro).

2) Inni zamawiający w przypadku organizowania postępowań o udzielenie zamówień publicznych na dostawy lub usługi, zobligowani będą do przekazywania ogłoszeń do Dziennika Urzędowego UE, jeśli wartość zamówień będzie równa lub przekroczy 207 000 euro (aktualnie 200 000 euro).

3) W przypadku zamówień sektorowych na dostawy lub usługi, kwoty wartości zamówień mają ulec podwyższeniu z 400 000 euro do 414 000 euro. Podobne wymogi mają obowiązywać zamawiających udzielających zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.

4) Zmiany zapowiadane są także w stosunku do zamówień na roboty budowlane, gdzie kwoty wartości zamówień zostały podwyższone z 5 000 000 euro do 5 186 000 euro.

Zobacz: Zamówienie dodatkowe w prawie zamówień publicznych

Zmiany te wynikają z projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej, które zmienia dotychczasowe przepisy dyrektyw unijnych (2004/18/WE, 2004/17/WE i 2009/81/WE).

Warto również wspomnieć, że w sejmie trwają prace nad zwiększeniem progu stosowania p.z.p. Zgodnie z założeniami kwota 14 000 euro ma ulec zwiększeniu do 30 000 euro. Dalece wątpliwie jest jednak, by zmiana w tym zakresie weszła w życie również 1 stycznia 2014 r.

Zobacz: Podniesienie progu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych

Czytaj także

Ekspert:

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Prawo Zamówień Publicznych
Prawo Zamówień Publicznych

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko8.94 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »