REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przetargi na uzbrojenie nie mogą być jawne

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

REKLAMA

Resort spraw wewnętrznych i Urząd Zamówień Publicznych nie mogą porozumieć się co do zakresu obowiązywania tajemnicy służbowej w zamówieniach publicznych.

Prace legislacyjne nad projektem nowelizacji prawa zamówień publicznych opóźniają się z powodu rozbieżności w sprawie zakresu wyłączenia stosowania przepisów o zamówieniach. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim kontraktów objętych tajemnicą służbową. Komitet Stały Rady Ministrów zalecił więc skierowanie projektu do rozpatrzenia przez Komisję Prawniczą. Następnie trafi on na posiedzenie Rady Ministrów.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, aby wyłączeniu podlegały wszystkie zamówienia niejawne w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 1999 r. nr 11, poz. 95 z późn. zm.), a więc również te objęte tajemnicą służbową. Natomiast Urząd Zamówień Publicznych uważa, że taki zakres wyłączenia jest zbyt szeroki.

Teraz co prawda nie stosuje się prawa zamówień publicznych do kontraktów objętych tajemnicą służbową, ale tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione istotnym interesem publicznym lub istotnym interesem państwa.

Zamówienia niejawne

- Zamówienia niejawne należy wyłączyć spod ustawy Prawo zamówień publicznych. Przemawiają za tym także inne przepisy polskiego prawa, obligujące do przestrzegania zasad ochrony tajemnicy również służbowej - wyjaśnia Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.

- Jeżeli jeden przepis nakazuje zachować w tajemnicy informacje niejawne oznaczone klauzulą poufne lub zastrzeżone, które nie są tajemnicą państwową, to inny przepis z tego samego systemu prawa nie może nakazać ujawnienia tych informacji np. poprzez zamieszczanie ogłoszenia o przetargu lub umożliwienia wglądu w dokumentację przetargową osobom nieuprawnionym do dostępu do informacji niejawnych - wskazuje Wioletta Paprocka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem MSWiA za ich propozycją przemawia oryginalne brzmienie dyrektyw unijnych.

Tajemnica państwowa

REKLAMA

- Urząd Zamówień Publicznych nie podziela poglądu prezentowanego przez MSWiA w zakresie brzmienia przepisu dotyczącego wyłączenia stosowania prawa zamówień publicznych przy zamówieniach objętych tajemnicą państwową. W mojej ocenie, zmiana zaproponowana przez MSWiA jest zbyt daleko idąca i nie do końca znajduje odzwierciedlenie w zapisach dyrektyw unijnych. Czekamy zatem na opinię Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej co do zgodności propozycji MSWiA z prawem unijnym - mówi Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Sprawa jest bardzo delikatna, dlatego że nieprawidłowe sformułowanie przepisu może spowodować, że Komisja Europejska uzna naszą regulację za niegodną z prawem unijnym. Poza tym przy zbyt szerokim zakresie wyłączeń istnieje niebezpieczeństwo, że poza ustawą będą przydzielane kontrakty, których szczegóły nie mają istotnego znaczenia dla bezpieczeństwa państwa.

Bezpieczeństwo policjantów

Rzeczywistym autorem pomysłu wyłączenia spod rygorów ustawy zamówień niejawnych jest Komenda Główna Policji. MSWiA popierało tylko stanowisko Komendy. Policja uzasadnia swe stanowisko kwestią bezpieczeństwa policjantów.

- Za wprowadzeniem zaproponowanej przez KGP zmiany umożliwiającej wyłączenie spod procedur p.z.p. zamówień objętych nie tylko tajemnicą państwową, ale też tajemnicą służbową - jako zamówień niejawnych - przemawia potrzeba ochrony życia i zdrowia funkcjonariuszy policji, m.in. poprzez nieujawnianie informacji o szczegółach wyposażenia bojowego policjantów, stosowanych środkach techniki operacyjnej - wyjaśnia Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

Jako przykład wskazuje dokonywanie zakupów specjalistycznego sprzętu i wyposażenia, np. dla funkcjonariuszy komórek antyterrorystycznych.

- Zastrzeżone są informacje dotyczące specjalistycznego wyposażenia funkcjonariuszy ze względu na ich bezpieczeństwo. Chodzi o to, by nie dopuścić do ujawnienia liczby funkcjonariuszy wydziałów bojowych - dodaje Krzysztof Hajdas.

 

 


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA