REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Whistleblowing – potencjalne korzyści

Paweł Bronisław Ludwiczak
Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.
Whistleblowing – potencjalne korzyści
Whistleblowing – potencjalne korzyści

REKLAMA

REKLAMA

Dwuletni termin na implementację Dyrektywy o ochronie sygnalistów w Polsce już minął miesiąc temu, a prace nad ustawą o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa się przeciągają.

Coraz więcej podmiotów rozpoczyna jednak wdrażanie systemów Whistleblowingu (czyli przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych).

REKLAMA

Jakie są potencjalne korzyści dla podmiotów wdrażających systemy dla sygnalistów?

W mojej ocenie, ale i według innych ekspertów, potencjalne korzyści dla podmiotów wdrażających systemy dla sygnalistów to m.in.:

  1. powstanie lub zwiększenie przez podmioty możliwości identyfikacji i szybszego przeciwdziałania nieprawidłowościom i naruszeniom,
  2. minimalizacja ryzyka braku zgodności z obowiązującymi przepisami, procedurami, zobowiązaniami itd.,
  3. zapobieganie lub minimalizacja szkodom powstałym w wyniku nieprawidłowości lub naruszeń oraz zwiększenie szans na odzyskanie utraconych środków,
  4. poprawa kultury organizacyjnej i zarządzania,
  5. przyciąganie i zatrzymanie personelu dla którego ważne są wartości i Kulturę organizacyjną,
  6. poprawa reputacji podmiotu i zwiększenie zaufania do podmiotu, poprzez prezentowanie interesariuszom (właścicielom, klientom, kontrahentom, pracownikom, rynkom, Społeczeństwu itd.), że podmiot działa rzetelnie i etycznie.

Oczywiście te korzyści będą możliwe jeżeli dany podmiot będzie posiadał skuteczny i efektywny system dla sygnalistów.

W jaki sposób skuteczny system przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych zwiększa zaufanie interesariuszy do podmiotu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczny system przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych zwiększa zaufanie interesariuszy do podmiotu poprzez:

  1. zaangażowanie najwyższego kierownictwa we wdrożenie, utrzymanie, funkcjonowanie i doskonalenie systemu przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych,
  2. zachęcanie ludzi do wczesnego zgłaszania naruszeń lub nieprawidłowości,
  3. rzetelne i sprawne przeprowadzanie  działań następczych, w  tym postępowania wyjaśniającego, stosowanie zasady zero tolerancji oraz przekazywanie informacji zwrotnych sygnalistom,
  4. skuteczną ochronę sygnalistów przed działaniami odwetowymi,
  5. promowaniu w podmiocie kultury otwartości, przejrzystości, uczciwości i odpowiedzialności.  

O czym należy pamiętać przy wdrożeniu, a potem przy  utrzymaniu systemu przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych?

Cały system przyjmowania zgłoszeń i podejmowania działań następczych powinien funkcjonować w cyklu Deminga (Zaplanuj, Wykonaj, Sprawdź i Działaj). To jest ciągły proces w trakcie którego m.in.:

  1. musimy zapewnić odpowiednie  Przywództwo i zaangażowanie najwyższego kierownictwa,
  2. musimy zapewnić odpowiednie wsparcie dla systemu (zasoby, kompetencje, świadomość w organizacji, komunikację),
  3. zrozumieć organizację i jej otoczenie,
  4. zrozumieć potrzeby i oczekiwania interesariuszy,
  5. zdobyć i utrzymać zaufanie interesariuszy, a szczególnie sygnalistów,
  6. bezstronnie i rzetelnie prowadzić działania następcze,
  7. zapewnić ochronę sygnalistom,
  8. itd.,

- po to by osiągnąć zamierzone rezultaty, o których pisałem powyżej w niniejszym artykule.

Dlatego należy pamiętać, że regulamin przyjmowania zgłoszeń, a szerzej dokumentacja, to nie jest ani pierwszym ani ostatni krok we wdrożeniu i utrzymaniu systemu. To tylko jeden z elementów i to ten najprostszy.   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA