Compliance – ład korporacyjny
REKLAMA
REKLAMA
Co oznacza pojęcie ład korporacyjny?
REKLAMA
Według Wikipedii „Ład korporacyjny” należy rozpatrywać w trzech różnych, ale ściśle ze sobą powiązanych aspektach.
- W podstawowym sensie ład korporacyjny to zasady oraz normy odnoszące się do szeroko rozumianego zarządzania organizacją.
- Ład korporacyjny można także rozumieć jako podjęte w ostatnim czasie inicjatywy, opracowania i wdrożenia reguł (zasad) dobrych praktyk w organizacjach sektora prywatnego i publicznego, a w szczególności w spółkach publicznych.
- W innym sensie pojęcie ładu korporacyjnego odnosi się do konkretnej organizacji (spółki w szczególności) i obejmuje zindywidualizowane zasady zarządzania i nadzoru oraz relacje między fundatorami (w tym akcjonariuszami) w związku z uczestnictwem (udziałem) w danej organizacji (spółce).
Według zasad Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych przyjętych przez Komisję Nadzoru Finansowego, ład korporacyjny to relacje wewnętrzne i zewnętrzne podmiotu, w tym relacje z udziałowcami i klientami, jego organizacja, funkcjonowanie nadzoru wewnętrznego oraz kluczowych systemów i funkcji wewnętrznych, a także organów statutowych i zasad ich współdziałania. |
Według Rekomendacji Z, ład korporacyjny to system zarządzania podmiotem, jego organizacja, zasady działania, uprawnienia, obowiązki i odpowiedzialność oraz wzajemne relacje rady nadzorczej, zarządu i osób pełniących kluczowe funkcje w podmiocie. |
Kiedy słyszę „ład korporacyjny” (po angielsku „Corporate Governance”), to myślę m.in. o:
- strukturze organizacyjnej podmiotu,
- nadzorze właścicielskim,
- kwestiach zarządczych w tym niezależności decyzyjnej,
- respektowanie praw udziałowców,
- wykonywanie obowiązków informacyjnych,
- systemie wynagrodzeń,
- zarządzaniu ryzykiem,
- Compliance,
- antykorupcji,
- sygnalistach (whistleblowng`u),
- Etyce,
- Cyberbezpieczeństwie,
- ochronie danych osobowych.
A tak jednym słowem, to myślę o Kulturze organizacyjnej podmiotu. Tej deklarowanej i tej faktycznej.
Czy są jakieś Polskie wytyczne dotyczące dobrych praktyk w zakresie ładu korporacyjnego?
W chwili obecnej mogę polecić lekturę „Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW 2021”.
„Dobre praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” to zbiór zasad ładu korporacyjnego.
Wspomnę tylko, że w przedmiotowym dokumencie jest między innymi zapis, że:
- Spółki powinny utrzymywać skuteczne systemy kontroli wewnętrznej, zarządzania ryzykiem oraz nadzoru zgodności działalności z prawem (compliance), a także skuteczną funkcję audytu wewnętrznego, odpowiednie do wielkości spółki i rodzaju oraz skali prowadzonej działalności, za działanie których odpowiada zarząd – to jasno pokazuje, że utrzymanie skutecznego systemu Compliance jest warunkiem sine quo non uznania ładu korporacyjnego za prawidłowy i odpowiada za to najwyższe kierownictwo.
- Osoby odpowiedzialne za zarządzanie ryzykiem i compliance podlegają bezpośrednio prezesowi lub innemu członkowi zarządu – ma to być jedna z gwarancji ich niezależności.
- Spółki muszą między innymi informować o swojej strategii w zakresie ESG (czyli też strategii w zakresie ładu korporacyjnego). To pokazuje, że ład korporacyjny powinien być stale doskonalony zgodnie z cyklem Deminga.
Reasumując Compliance jest częścią Ładu korporacyjnego, choć też jest czymś więcej niż jego częścią. Wdrożenie i utrzymanie systemu Compliance to zmiana Kultury podmiotu, a więc i jego Ładu korporacyjnego. Nie zaczyna ani nie kończy się to na sporządzeniu dokumentacji ale jest pewnym stałym procesem. |
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.