REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym tak naprawdę jest umowa dożywocia?

Karol Soboń

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób słyszało zapewne kiedyś o umowie dożywocia, lecz tak naprawdę czemu i komu ma służyć? Jakie skutki odnosi wobec osób ją zawierających? Poniższy artykuł charakteryzuje występującą w prawie polskim możliwość przeniesienia własności nieruchomości w zamian za określone świadczenia.

Ustawodawca umieścił umowę dożywocia w art. 908. Kodeksu Cywilnego. Niegdyś służyła ona głównie rolnikom, którzy przekazywali dzieciom swoje gospodarstwa, w zamian otrzymując gwarancję zamieszkiwania i opieki. W ostatnich latach coraz częściej jednak podobna sytuacja ma miejsce w miastach z uwagi na wysokie ceny własnego utrzymania oraz nieruchomości. Warto zatem przyjrzeć się dokładniej charakterystyce umowy dożywocia.

REKLAMA

1. Forma.

Umowę sporządza się w formie aktu notarialnego. Zostaje ona podpisana przed notariuszem.

2. Treść.

Umowa dożywocia polega na tym iż, jedna ze stron, a konkretnie właściciel nieruchomości, zobowiązuje się przenieść na drugą stronę, tj. na nabywcę, własność nieruchomości ,a druga strona zobowiązuje się do dożywotniego utrzymania zbywcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Odwołanie umowy dożywocia

Poprzez dożywotnie utrzymanie zbywcy należy rozumieć m.in. :

REKLAMA

- przyjęcia poprzedniego właściciela jak domownika przeznaczając mu np. jeden pokój w nieruchomości,
- zapewnić nieograniczone korzystanie z kuchni, łazienki, strychu i innych przeznaczonych do wspólnego użytku pomieszczeń,
- możliwość zastrzeżenia miesięcznej wypłaty określonej sumy pieniężnej,
- pokrycia kosztów pogrzebu,

Przyjmuje się, że zobowiązany powinien zapewnić dożywotnikowi( poprzedniemu właścicielowi nieruchomości) takie utrzymanie, żeby potrzeby dożywotnika zostały w całości zaspokojone.

3. Opłaty

1. Taksa notarialna. Wysokość taksy notarialnej od umowy dożywocia uzależniona jest od wartości umowy.

2. Podatek od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku stanowi 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Np. : Ojciec przekazuje na rzecz syna własnościowe mieszkanie spółdzielcze o wartości 200.000 zł w ramach umowy dożywocia. Podatek PCC według stawki 2% wyniesie 200.000 zł x 0,02= 4.000 zł.

4. Umowa dożywocia jako sposób na uniknięcie zapłaty zachowku.

Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem (darowizną) i dlatego, jeżeli zostanie zawarta, spadkobiercy nie będą mogli żądać zachowku od wartości mieszkania zbytego na rzecz danej osoby(tak jakby to miało miejsce w przypadku darowizny czy dziedziczenia testamentowego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA