| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Nowa ustawa o kierujących pojazdami

Nowa ustawa o kierujących pojazdami

Przepisy znajdujące się w projekcie nowej ustawy uwzględniły wprowadzone rozwiązania, które sprawdziły się do tej pory. Nowe regulacje są efektem konsultacji społecznych i bazują także na doświadczeniach krajów europejskich o wyższym stopniu rozwoju motoryzacji.

Jest to odrębny akt prawny, którego zakres przedmiotowy obejmuje sprawy dotychczas regulowane w ustawie – Prawo o ruchu drogowym i aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Zakres i cel nowej ustawy

Uregulowane zostały wymagania dla osób kierujących pojazdami silnikowymi, tramwajowymi i motorowerami. Określono warunki, tryb i zasady uzyskiwania dokumentów stwierdzających posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami oraz warunki i zasady szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami.
Ponadto nowa ustawa zawiera rozwiązania dotyczące nadzoru nad ośrodkami szkoleniowymi oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego, a także nad instruktorami oraz egzaminatorami. Wprowadzono okres próbny dla młodych kierowców oraz specjalne kursy reedukacyjne, które odwlekają utratę prawa jazdy w przypadku popełnienia określonej liczby wykroczeń drogowych. Jednocześnie projekt proponuje uchylenie odpowiednich przepisów w ustawie – Prawo o ruchu drogowym odnoszących się do ww. zakresu zagadnień.

Zobacz: Jak uzyskać prawo jazdy

Celem nowej ustawy jest uporządkowanie procesu związanego z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi poprzez stworzenie odpowiedniego systemu nadzorującego nad kierowcami, ośrodkami szkoleniowymi, instruktorami oraz egzaminatorami. Dzięki wprowadzonym zmianom w ruchu drogowym będą uczestniczyli kierujący o wyższych kwalifikacjach, co powinno przełożyć się na zmniejszenie liczby wypadków i poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Nowy akt prawny dostosuje ustawodawstwo krajowe do prawa Unii Europejskiej.

Nowe regulacje

Nadrzędnym celem nowej ustawy jest zmniejszenie wykroczeń i wypadków wśród osób w wieku 18 – 24 lat. Ta grupa kierowców posiadająca prawo jazdy krócej niż dwa lata najczęściej bierze udział w wypadkach drogowych. W okresie ostatnich 10 lat zaobserwowano tendencję wzrostową (o 10 %) udziału tych osób jako sprawców wypadków. Dlatego dla nowych kierowców wprowadzono dwuletni okres próby, podczas którego młodzi kierowcy będą pod szczególnym nadzorem. Celem nowego przepisu jest uwrażliwienie kierowcy na zwrócenie szczególnej uwagi na zachowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zobacz: Rejestracja samochodu przez Internet

Okres próbny przedłużany jest po popełnieniu dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, wtedy młody kierowca bierze udział w specjalnym kursie reedukacyjnym. Prawo jazdy straci po popełnieniu trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »