| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Zakaz palenia w praktyce

Zakaz palenia w praktyce

Od ponad czterech miesięcy w Polsce funkcjonuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Zobacz jak w praktyce został przyjęty zakaz-jaki jest do niego stosunek pracowników lokali gastronomicznych, oraz samych klientów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Manko prawie 74 % badanych pracowników lokali gastronomicznych dostrzega pozytywne skutki wprowadzonego zakazu.

Przypomnijmy sobie co dokładnie zmieniła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych: 

-od 15 listopada 2010 wprowadzono całkowity zakaz palenia w większości miejsc publicznych,

-zmiana dotyczyła również wprowadzenia jednolitych sankcji za nieprzestrzeganie zakazu, oraz zakazu reklamy wyrobów tytoniowych.

Zobacz: O co tyle dymu? E-papieros aspekty prawne

Gdzie palenie jest zabronione?

Wprowadzone przepisy rozszerzają zakaz palenia na:

- obiekty użytku publicznego,

- miejsca pracy, środki transportu publicznego i związane z nimi obiekty oraz na obiekty sportowe i rekreacyjne.

Oznacza to w praktyce, że palić nie wolno w pociągach, szpitalach, kinach, na przystankach, placach zabaw, czy uczelniach.

W przypadku łamania obowiązujących w tej kwestii przepisów palaczom grozi 500 zł mandatu, jeśli palić będą w niedozwolonych miejscach. Natomiast właściciele lokali za brak odpowiedniej informacji o zakazie palenia mogą zapłacić nawet do 2 000 zł kary.

W pubach i restauracjach nie można palić poza wyznaczoną palarnią, czyli szczelnie zamkniętym pomieszczeniem posiadającym odpowiednią wentylację.
Wśród niepalących Poloków- 84 %, a wśród palących- 68 % popiera zakaz palenia w miejscach publicznych-wskazuje badanie przeprowadzone w lutym 2011 r. przez TNS OBOP, co dementuję wcześniejsze obaw, że nowe prawo nie zostanie zaakceptowane. 

Zobacz na Forum: Zakaz palenia

Nic nie wskazuje również na to, że obroty placówek gastronomicznych spadły po wprowadzeniu zakazu, a w przypadku niektórych lokali tendencja jest wręcz odwrotna.
Kolejną zaletą niedawno obowiązującego prawa są kwestie dotyczące zdrowia-osoby palące (aż 45 %) są zdania, że wprowadzony zakaz palenia może stanowić zachętę do rzucenia nałogu.

Przykład z Europy

W Europie całkowity zakaz palenia tytoniu we wszystkich miejscach pracy, w tym w barach i restauracjach, wprowadzono dotychczas w 12 krajach, m.in.: Irlandii, Norwegii, Włoszech, Szkocji, Szwecji i na Malcie, Litwie i Słowenii.  Pomimo początkowych obaw i kontrowersji w.w. krajów całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych okazał się ogromnym sukcesem.


Stowarzyszenie Manko przeprowadziło badanie sondażowe w terminie 1-4 lutego 2011 roku na reprezentatywnej, liczącej 400 osób, próbie pracowników lokali gastronomicznych i rozrywkowych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

palenie, kobieta, usta
palenie, kobieta, usta

Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »