Zakaz palenia w praktyce
REKLAMA
REKLAMA
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Manko prawie 74 % badanych pracowników lokali gastronomicznych dostrzega pozytywne skutki wprowadzonego zakazu.
REKLAMA
Przypomnijmy sobie co dokładnie zmieniła nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych:
-od 15 listopada 2010 wprowadzono całkowity zakaz palenia w większości miejsc publicznych,
-zmiana dotyczyła również wprowadzenia jednolitych sankcji za nieprzestrzeganie zakazu, oraz zakazu reklamy wyrobów tytoniowych.
Zobacz: O co tyle dymu? E-papieros aspekty prawne
Gdzie palenie jest zabronione?
Wprowadzone przepisy rozszerzają zakaz palenia na:
- obiekty użytku publicznego,
- miejsca pracy, środki transportu publicznego i związane z nimi obiekty oraz na obiekty sportowe i rekreacyjne.
Oznacza to w praktyce, że palić nie wolno w pociągach, szpitalach, kinach, na przystankach, placach zabaw, czy uczelniach.
REKLAMA
W przypadku łamania obowiązujących w tej kwestii przepisów palaczom grozi 500 zł mandatu, jeśli palić będą w niedozwolonych miejscach. Natomiast właściciele lokali za brak odpowiedniej informacji o zakazie palenia mogą zapłacić nawet do 2 000 zł kary.
W pubach i restauracjach nie można palić poza wyznaczoną palarnią, czyli szczelnie zamkniętym pomieszczeniem posiadającym odpowiednią wentylację.
Wśród niepalących Poloków- 84 %, a wśród palących- 68 % popiera zakaz palenia w miejscach publicznych-wskazuje badanie przeprowadzone w lutym 2011 r. przez TNS OBOP, co dementuję wcześniejsze obaw, że nowe prawo nie zostanie zaakceptowane.
Zobacz na Forum: Zakaz palenia
Nic nie wskazuje również na to, że obroty placówek gastronomicznych spadły po wprowadzeniu zakazu, a w przypadku niektórych lokali tendencja jest wręcz odwrotna.
Kolejną zaletą niedawno obowiązującego prawa są kwestie dotyczące zdrowia-osoby palące (aż 45 %) są zdania, że wprowadzony zakaz palenia może stanowić zachętę do rzucenia nałogu.
Przykład z Europy
W Europie całkowity zakaz palenia tytoniu we wszystkich miejscach pracy, w tym w barach i restauracjach, wprowadzono dotychczas w 12 krajach, m.in.: Irlandii, Norwegii, Włoszech, Szkocji, Szwecji i na Malcie, Litwie i Słowenii. Pomimo początkowych obaw i kontrowersji w.w. krajów całkowity zakaz palenia w miejscach publicznych okazał się ogromnym sukcesem.
Stowarzyszenie Manko przeprowadziło badanie sondażowe w terminie 1-4 lutego 2011 roku na reprezentatywnej, liczącej 400 osób, próbie pracowników lokali gastronomicznych i rozrywkowych.
REKLAMA
REKLAMA