Rekompensaty dla deportowanych-Prezydent podpisał ustawę
REKLAMA
REKLAMA
Prezydent w dniu 16 marca 2011 roku podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
REKLAMA
Ustawa rozszerza katalog represji o deportację do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy w granicach terytorium państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku, oraz uchyla ustęp 6 art.4 przedmiotowej ustawy, który na mocy wyroku TK utracił moc w 2003 roku.
Zobacz: Nowe przepisy dotyczące quadów
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny uznał, że uzależnienie prawa do świadczenia deportacyjnego od przekroczenia granicy państwa polskiego jest niezgodne z konstytucją. Podzielił tym samym zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich, że definicja deportacji jest zbyt restrykcyjna i niedopasowana do celu ustawy.
Zgodnie z nowelizacją świadczenie będzie przysługiwać także osobom wywiezionym do pracy przymusowej (na co najmniej 6 miesięcy) w granicach terytorium państwa polskiego sprzed 1 września 1939 r. Wcześniej świadczenie przysługiwało tylko osobom wywiezionym poza granice II RP. Osoby, które uzyskały odmowę rekompensaty, będą mogły zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy.
PRP/TK/AS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.