| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Rekompensaty dla deportowanych-Prezydent podpisał ustawę

Rekompensaty dla deportowanych-Prezydent podpisał ustawę

Osoby, które były deportowane w czasie wojny do przymusowej pracy w granicach państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku będą miały prawo ubiegania się o rekompensatę.

Prezydent w dniu 16 marca 2011 roku podpisał ustawę o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Ustawa rozszerza katalog represji o deportację do pracy przymusowej na okres co najmniej 6 miesięcy w granicach terytorium państwa polskiego sprzed 1 września 1939 roku, oraz uchyla ustęp 6 art.4 przedmiotowej ustawy, który na mocy wyroku TK utracił moc w 2003 roku.

Zobacz: Nowe przepisy dotyczące quadów

Trybunał Konstytucyjny uznał, że uzależnienie prawa do świadczenia deportacyjnego od przekroczenia granicy państwa polskiego jest niezgodne z konstytucją. Podzielił tym samym zastrzeżenia Rzecznika Praw Obywatelskich, że definicja deportacji jest zbyt restrykcyjna i niedopasowana do celu ustawy. 

Zgodnie z nowelizacją świadczenie będzie przysługiwać także osobom wywiezionym do pracy przymusowej (na co najmniej 6 miesięcy) w granicach terytorium państwa polskiego sprzed 1 września 1939 r. Wcześniej świadczenie przysługiwało tylko osobom wywiezionym poza granice II RP.  Osoby, które uzyskały odmowę rekompensaty, będą mogły zwrócić się o ponowne rozpatrzenie sprawy.

PRP/TK/AS

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »