reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Radni nie mogą odmówić dziennikarzowi wstępu na swoje obrady

Radni nie mogą odmówić dziennikarzowi wstępu na swoje obrady

Rada nie może odmówić dziennikarzowi uczestnictwa w obradach, których przedmiotem są prace nad budżetem gminy, chyba że dziennikarz ten uporczywie zakłóca porządek obrad. Wtedy - w trybie tzw. policji sesyjnej - przewodniczący rady może doprowadzić do usunięcia go z sali, ale tylko z powodu jego niesubordynacji.

 

Jedną z zasad demokratycznego państwa prawa jest jawność życia publicznego, w tym przede wszystkim jawność działania organów państwa. Zasada ta dotyczy oczywiście także organów samorządu terytorialnego.

Zgodnie z regulacjami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, działalność organów gminy jest jawna, a ograniczenie tej jawności może wynikać wyłącznie z ustaw. Jednocześnie art. 11b ustawy precyzuje, na czym ta jawność ma polegać. Przede wszystkim obejmuje ona prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji. Poza tym jawność objawia się także w prawie dostępu obywatela do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.

Nieograniczona jawność dotyczy również gospodarki finansowej gminy, a zatem również prac nad budżetem gminnym. Na uwagę w tym zakresie zasługuje zobowiązanie wójta, m.in. do informowania mieszkańców o założeniach projektu budżetu i kierunkach polityki w tym względzie.

Wziąwszy pod uwagę całokształt uregulowań dotyczący jawności obrad organów gminy, w tym także prac nad budżetem gminy, należy przyjąć, że wyproszenie dziennikarza z sesji dotyczącej prac nad budżetem bez podstawy, jaką jest jego naganne zachowanie w czasie trwania obrad, jest działaniem bezprawnym.Magdalena Braczkowska

PODSTAWA PRAWNA:

l Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama