Radni nie mogą odmówić dziennikarzowi wstępu na swoje obrady
REKLAMA
Jedną z zasad demokratycznego państwa prawa jest jawność życia publicznego, w tym przede wszystkim jawność działania organów państwa. Zasada ta dotyczy oczywiście także organów samorządu terytorialnego.
Zgodnie z regulacjami ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, działalność organów gminy jest jawna, a ograniczenie tej jawności może wynikać wyłącznie z ustaw. Jednocześnie art. 11b ustawy precyzuje, na czym ta jawność ma polegać. Przede wszystkim obejmuje ona prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji. Poza tym jawność objawia się także w prawie dostępu obywatela do dokumentów wynikających z wykonywania zadań publicznych, w tym protokołów posiedzeń organów gminy i komisji rady gminy.
Nieograniczona jawność dotyczy również gospodarki finansowej gminy, a zatem również prac nad budżetem gminnym. Na uwagę w tym zakresie zasługuje zobowiązanie wójta, m.in. do informowania mieszkańców o założeniach projektu budżetu i kierunkach polityki w tym względzie.
Wziąwszy pod uwagę całokształt uregulowań dotyczący jawności obrad organów gminy, w tym także prac nad budżetem gminy, należy przyjąć, że wyproszenie dziennikarza z sesji dotyczącej prac nad budżetem bez podstawy, jaką jest jego naganne zachowanie w czasie trwania obrad, jest działaniem bezprawnym.
Magdalena Braczkowska
PODSTAWA PRAWNA:
l Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA