REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądy otwarte dla mediów

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Powstaje zbiór jednolitych zasad regulujących kontakty dziennikarzy z sądami. W sądach zostaną powołane biura prasowe zajmujące się obsługą dziennikarzy. Ujednolicone zasady dostępu dziennikarzy do informacji sądowych ułatwią pracę mediom.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wraz z Krajową Radą Sądownictwa opracowują zbiór zasad, dzięki którym dziennikarzom będzie łatwiej uzyskiwać informacje sądowe, a sędziowie będą wiedzieli, jak się zachowywać w kontaktach z mediami.

REKLAMA

Dwóch rzeczników

Jednym z pomysłów jest powołanie w każdym z sądów po dwóch rzeczników. Rzecznikami powinni być sędziowie.

- Sędzia sprawujący funkcję rzecznika to dobre rozwiązanie. Zna on bowiem prawo, procedurę i łatwiej dociera do samych sędziów - tłumaczy sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Aby zapewnić kompleksową obsługę dziennikarzy, planuje się, że jeden z sędziów powinien się zajmować sprawami karnymi, a drugi sądzić w sprawach cywilnych.

- Rzecznicy powinni mieć także asystentów, którzy cały czas będą dostępni pod telefonem i mailem - mówi sędzia Barbara Rymaszewska, szef zespołu medialnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast pomocnikiem rzecznika prasowego sądu ma być były dziennikarz.

- Dziennikarz prowadzący biuro prasowe w sądzie to właściwe rozwiązanie. On najlepiej zna zaplecze pracy dziennikarskiej i wie, czego dziennikarze oczekują - tłumaczy sędzia Barbara Rymaszewska.

Sędziowie chcą też utworzyć w sądach specjalną komórkę, która zajmie się tylko obsługą dziennikarzy. W Krakowie natomiast jest już pokój prasowy, w którym dziennikarze mają dostęp do maila, telefonu i faksu.

Dostęp do informacji

Dziś kwestia dostępu dziennikarzy do sali rozpraw czy też wglądu do akt uregulowana jest w każdym sądzie inaczej.

- Wynika to z różnych przyzwyczajeń oraz z nieprecyzyjnych przepisów. Dziennikarz wchodząc do sądu powinien wiedzieć, czego ma się spodziewać - tłumaczy sędzia Barbara Rymaszewska.

REKLAMA

Iustitia przygotowuje opracowanie dla dziennikarzy, w którym wskazane będą różnice między sądami karnymi a cywilnymi w dostępie do akt. Regulamin urzędowania sądów powszechnych mówi, że dziennikarzowi akt udziela przewodniczący wydziału.

- Dziennikarz nie może czekać godzinami na decyzję. Powinno się umożliwić przesłanie mu faksem prośby i potwierdzenia telefonicznego o otrzymaniu akt - postuluje sędzia Waldemar Żurek.

Proponuje się także, by dziennikarze mieli dostęp do wokand z miesięcznym wyprzedzeniem.

- Informacje o sprawach, które mogą budzić zainteresowanie, powinny być na miesiąc wcześniej udostępniane przez biura prasowe - uważa sędzia Barbara Rymaszewska.

Sędziowie powinni znać też zasady kontaktów z dziennikarzami. Często bowiem nie wiedzą, jak się zachować, gdy dziennikarz wejdzie do sali rozpraw.

- Obecnie nie ma jednolitości. Tylko przepisy karne regulują tę kwestię precyzyjnie - uważa Waldemar Żurek.

 

Okresowe konferencje

Proponuje się też organizowanie przez sądy okresowych konferencji, na których będzie można zapoznać się ze specyfiką pracy sędziego.

- Społeczność lokalna powinna wiedzieć, jaki jest czas oczekiwania na rozprawę, gdzie są punkty informacyjne, jaka jest strona internetowa sądu - wyjaśnia krakowski sędzia.

SZERSZA PERSPEKTYWA

W Szwajcarii utworzona jest lista sprawozdawców sądowych zatwierdzana przez Krajową Radę Sądownictwa w Szwajcarii. Są na niej doświadczeni dziennikarze i tylko oni mogą pisać o sprawach sądowych.

Współpraca sądów i mediów

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl


MAREK CELEJ

sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie

Mediom towarzyszy przekonanie, że jeżeli wszystko w pracy sądów jest w porządku, to się o tym nie pisze, a zajmuje się tematem wówczas, gdy dochodzi do jakiejś patologii. Należy więc zmienić pogląd mediów na sądownictwo. Rzecznicy sądowi powinni być bardziej mobilni, częściej kontaktować się z dziennikarzami i organizować konferencje prasowe. I to nie tylko wówczas, gdy nastąpiło ogłoszenie wyroku w jakiejś ważnej sprawie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  REKLAMA

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  REKLAMA

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  REKLAMA