REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądy otwarte dla mediów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Powstaje zbiór jednolitych zasad regulujących kontakty dziennikarzy z sądami. W sądach zostaną powołane biura prasowe zajmujące się obsługą dziennikarzy. Ujednolicone zasady dostępu dziennikarzy do informacji sądowych ułatwią pracę mediom.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia wraz z Krajową Radą Sądownictwa opracowują zbiór zasad, dzięki którym dziennikarzom będzie łatwiej uzyskiwać informacje sądowe, a sędziowie będą wiedzieli, jak się zachowywać w kontaktach z mediami.

REKLAMA

Dwóch rzeczników

Jednym z pomysłów jest powołanie w każdym z sądów po dwóch rzeczników. Rzecznikami powinni być sędziowie.

- Sędzia sprawujący funkcję rzecznika to dobre rozwiązanie. Zna on bowiem prawo, procedurę i łatwiej dociera do samych sędziów - tłumaczy sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Aby zapewnić kompleksową obsługę dziennikarzy, planuje się, że jeden z sędziów powinien się zajmować sprawami karnymi, a drugi sądzić w sprawach cywilnych.

- Rzecznicy powinni mieć także asystentów, którzy cały czas będą dostępni pod telefonem i mailem - mówi sędzia Barbara Rymaszewska, szef zespołu medialnego Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast pomocnikiem rzecznika prasowego sądu ma być były dziennikarz.

- Dziennikarz prowadzący biuro prasowe w sądzie to właściwe rozwiązanie. On najlepiej zna zaplecze pracy dziennikarskiej i wie, czego dziennikarze oczekują - tłumaczy sędzia Barbara Rymaszewska.

Sędziowie chcą też utworzyć w sądach specjalną komórkę, która zajmie się tylko obsługą dziennikarzy. W Krakowie natomiast jest już pokój prasowy, w którym dziennikarze mają dostęp do maila, telefonu i faksu.

Dostęp do informacji

Dziś kwestia dostępu dziennikarzy do sali rozpraw czy też wglądu do akt uregulowana jest w każdym sądzie inaczej.

- Wynika to z różnych przyzwyczajeń oraz z nieprecyzyjnych przepisów. Dziennikarz wchodząc do sądu powinien wiedzieć, czego ma się spodziewać - tłumaczy sędzia Barbara Rymaszewska.

REKLAMA

Iustitia przygotowuje opracowanie dla dziennikarzy, w którym wskazane będą różnice między sądami karnymi a cywilnymi w dostępie do akt. Regulamin urzędowania sądów powszechnych mówi, że dziennikarzowi akt udziela przewodniczący wydziału.

- Dziennikarz nie może czekać godzinami na decyzję. Powinno się umożliwić przesłanie mu faksem prośby i potwierdzenia telefonicznego o otrzymaniu akt - postuluje sędzia Waldemar Żurek.

Proponuje się także, by dziennikarze mieli dostęp do wokand z miesięcznym wyprzedzeniem.

- Informacje o sprawach, które mogą budzić zainteresowanie, powinny być na miesiąc wcześniej udostępniane przez biura prasowe - uważa sędzia Barbara Rymaszewska.

Sędziowie powinni znać też zasady kontaktów z dziennikarzami. Często bowiem nie wiedzą, jak się zachować, gdy dziennikarz wejdzie do sali rozpraw.

- Obecnie nie ma jednolitości. Tylko przepisy karne regulują tę kwestię precyzyjnie - uważa Waldemar Żurek.

 

Okresowe konferencje

Proponuje się też organizowanie przez sądy okresowych konferencji, na których będzie można zapoznać się ze specyfiką pracy sędziego.

- Społeczność lokalna powinna wiedzieć, jaki jest czas oczekiwania na rozprawę, gdzie są punkty informacyjne, jaka jest strona internetowa sądu - wyjaśnia krakowski sędzia.

SZERSZA PERSPEKTYWA

W Szwajcarii utworzona jest lista sprawozdawców sądowych zatwierdzana przez Krajową Radę Sądownictwa w Szwajcarii. Są na niej doświadczeni dziennikarze i tylko oni mogą pisać o sprawach sądowych.

Współpraca sądów i mediów

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl


MAREK CELEJ

sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie

Mediom towarzyszy przekonanie, że jeżeli wszystko w pracy sądów jest w porządku, to się o tym nie pisze, a zajmuje się tematem wówczas, gdy dochodzi do jakiejś patologii. Należy więc zmienić pogląd mediów na sądownictwo. Rzecznicy sądowi powinni być bardziej mobilni, częściej kontaktować się z dziennikarzami i organizować konferencje prasowe. I to nie tylko wówczas, gdy nastąpiło ogłoszenie wyroku w jakiejś ważnej sprawie.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA