REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za paszport małoletni zapłacą 50 proc. mniej

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Obecność dziecka przy składaniu wniosku o wydanie dla niego paszportu nie będzie już wymagana.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizujący ustawę o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r. nr 143, poz. 1027). Dzięki zmianom wyeliminowana zostanie konieczność obecności dzieci do pięciu lat przy składaniu wniosków o wydanie dla nich paszportu. Ponadto osoby przebywające za granicą nie będą już musiały osobiście składać w konsulatach wniosków o wydanie tymczasowego paszportu.

REKLAMA

Ułatwienia dla opiekunów

Nowelizacja rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do ulgi w opłacie za wydanie paszportu. Po zmianie przepisów o 50 proc. mniej zapłacą wszystkie osoby małoletnie, a nie tylko uczniowie i studenci.

- Nie ma uzasadnienia pozbawienie osób małoletnich, które nie chodzą jeszcze do szkoły, możliwości otrzymania paszportu za pobraniem ulgowej opłaty paszportowej - czytamy w uzasadnieniu resortu.

Projekt zwalnia małoletniego do ukończenia piątego roku życia z obowiązku obecności przy składaniu dla niego wniosku o wydanie paszportu.

Konieczność obecności takich osób jest w znacznym stopniu kłopotliwa i dla rodziców, i dla małoletnich. Była również przedmiotem wystąpień rzecznika praw obywatelskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wejściu w życie nowych przepisów osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione całkowicie, które ukończyły 13 lat, nie będą już musiały być obecne przy odbiorze wystawionych dla nich paszportów. Dziś muszą być obecne w takiej sytuacji.

Obecność tych osób nie jest niezbędna, a dane zawarte w dokumencie paszportowym mogą sprawdzić rodzice lub opiekunowie.

 

Po zmianie przepisów obywatele polscy przebywający za granicą będą mogli zostać zwolnieni przez polskiego konsula od obowiązku osobistego złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego.

Autorzy projektu wyjaśniają, że dotychczasowa praktyka wielu organów paszportowych za granicą wykazała, iż wymóg osobistego składania wniosku jest w istotnej części przypadków niemożliwy do spełnienia.

Bez stawiennictwa w urzędzie

Konsul będzie mógł zwolnić z tego obowiązku wówczas, gdy w danym państwie nie będzie polskiego urzędu konsularnego lub obywatel polski znajdzie się w warunkach uniemożliwiających lub znacznie utrudniających osobiste złożenie wniosku.

OPŁATY ZA WYDANIE PASZPORTU

• 140 zł - za paszport ważny dziesięć lat

• 30 zł - za paszport dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły dziesięciu lat

•60 zł - za paszport dla dzieci, które ukończyły siedem lat, a nie ukończyły 13 lat

• 30 zł - za paszport tymczasowy dla dzieci

• 45 zł - za paszport tymczasowy dla pozostałych osób

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA