reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Za paszport małoletni zapłacą 50 proc. mniej

Za paszport małoletni zapłacą 50 proc. mniej

Obecność dziecka przy składaniu wniosku o wydanie dla niego paszportu nie będzie już wymagana.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizujący ustawę o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r. nr 143, poz. 1027). Dzięki zmianom wyeliminowana zostanie konieczność obecności dzieci do pięciu lat przy składaniu wniosków o wydanie dla nich paszportu. Ponadto osoby przebywające za granicą nie będą już musiały osobiście składać w konsulatach wniosków o wydanie tymczasowego paszportu.

Ułatwienia dla opiekunów

Nowelizacja rozszerza krąg podmiotów uprawnionych do ulgi w opłacie za wydanie paszportu. Po zmianie przepisów o 50 proc. mniej zapłacą wszystkie osoby małoletnie, a nie tylko uczniowie i studenci.

- Nie ma uzasadnienia pozbawienie osób małoletnich, które nie chodzą jeszcze do szkoły, możliwości otrzymania paszportu za pobraniem ulgowej opłaty paszportowej - czytamy w uzasadnieniu resortu.

Projekt zwalnia małoletniego do ukończenia piątego roku życia z obowiązku obecności przy składaniu dla niego wniosku o wydanie paszportu.

Konieczność obecności takich osób jest w znacznym stopniu kłopotliwa i dla rodziców, i dla małoletnich. Była również przedmiotem wystąpień rzecznika praw obywatelskich.

Po wejściu w życie nowych przepisów osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione całkowicie, które ukończyły 13 lat, nie będą już musiały być obecne przy odbiorze wystawionych dla nich paszportów. Dziś muszą być obecne w takiej sytuacji.

Obecność tych osób nie jest niezbędna, a dane zawarte w dokumencie paszportowym mogą sprawdzić rodzice lub opiekunowie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama