| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Klienci > Kiedy należy wymienić dowód osobisty

Kiedy należy wymienić dowód osobisty

Dowód osobisty będzie unieważniony z urzędu nie tylko w razie zmiany danych, ale także w przypadku jego zniszczenia lub utraty.


Po 1 stycznia 2009 r. wyszłam za mąż. Przyjęłam nazwisko męża oraz zmieniłam miejsce zameldowania. Czy muszę wymienić dotychczasowy dowód osobisty - pyta pani Anna z Tucholi.

W razie zmiany nazwiska, imienia bądź adresu zameldowania zawsze należy wymienić dowód osobisty.

Jednak teraz, od 1 stycznia, jeżeli ktoś o tym zapomni, to spotka się z istotną dolegliwością - po trzech miesiącach jego dowód straci ważność. W przypadku Polaków przebywających za granicą dokument straci ważność po czterech miesiącach. Zatem jeśli zmieniły się dane, które umieszczane są w dowodzie osobistym, np. miejsce zameldowania lub nazwisko (np. po ślubie), w ciągu 14 dni należy złożyć wniosek o wyminę dokumentu. Zapominalscy będą mieli kłopoty przy przekraczaniu granicy oraz przy załatwianiu niektórych spraw w urzędach.

Nowe zasady unieważniania dowodów osobistych wprowadziła nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych z 3 października 2008 r. Na jej podstawie dowód będzie unieważniany z urzędu nie tylko w razie zmiany danych, ale także w przypadku jego zniszczenia lub utraty - od chwili zgłoszenia takiej sytuacji. Dokument będzie też automatycznie unieważniany, w momencie gdy zostanie przekazany np. urzędowi bądź policji przez znalazcę - osobę trzecią.

Dowód osobisty będzie unieważniał ten organ, który go wydał, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Informacja o unieważnieniu dokumentu pojawi się w systemie wydawania dowodów osobistych, który powiązany jest z bazą PESEL. Za uchylanie się od wymiany dowodu będzie groziła, jak dotąd, kara grzywny lub ograniczenia wolności do jednego miesiąca. Przed 1 stycznia, do momentu odbioru nowego dowodu, stary dokument z nieaktualnymi danymi zachowywał swą ważność. Dokument był unieważniany dopiero przy odbiorze nowego dowodu osobistego przez odcięcie lewego rogu o powierzchni co najmniej 1 cm2. W praktyce więc wiele osób zaniedbywało obowiązek wymiany dowodu i mimo zmiany zameldowania lub zmiany nazwiska nadal posługiwało się dowodem z nieaktualnymi danymi.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 40 ust. 1 oraz 43 ust. 1 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 z późn. zm., ostatnia zmiana: Dz.U. z 2008 r. nr 195, poz. 1198).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Advicero Nexia

Doradztwo podatkowe, księgowość, corporate services, obsługa płacowo-kadrowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »