REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może być członkiem spółdzielni

Emilia Amielanczyk

REKLAMA

REKLAMA

Istnieją trzy możliwości zostania członkiem spółdzielni. Nowi członkowie przyjmowani są poprzez złożenie pisemnej deklaracji.

Członkami spółdzielni mieszkaniowej mogą zostać:
osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych,
osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych lub nie posiadające tej zdolności, np. osoby ubezwłasnowolnione częściowo lub dziecko, które nie ukończyło 13 roku życia; osoby takie nie mogą być jednak członkami organów spółdzielni, a w walnych zgromadzeniach mogą brać udział jedynie przez swoich przedstawicieli ustawowych,
osoby prawne, jednak nie może im przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

REKLAMA

Sposoby uzyskania członkostwa w spółdzielni

Członkiem spółdzielni można stać się przez:
• założenie spółdzielni,
• przyjęcie do spółdzielni,
• dokonanie zmian organizacyjnych spółdzielni.

Najczęstszym sposobem nabycia członkostwa jest przyjęcie nowego członka przez organy spółdzielni. Stosunek członkostwa w spółdzielni ma charakter umowy cywilnoprawnej, ponieważ strony – spółdzielnia i nowy członek zawierają między sobą umowę wstąpienia.

Deklaracja członkowska

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania (jeżeli przystępujący jest osobą prawną - jej nazwę i siedzibę), ilość zadeklarowanych udziałów oraz dane dotyczące wkładów. W deklaracji lub odrębnym oświadczeniu można również wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po śmierci członka wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie wchodzi bowiem w skład spadku.

Komu przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków?

Jeżeli prawo odrębnej własności lokalu albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługuje równocześnie kilku osobom, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.

Prawo żądania przyjęcia w poczet członków przysługuje określonej przez ustawę lub statut spółdzielni grupie osób, w szczególności:
małżonkowi członka - w trakcie małżeństwa, jak również po jego ustaniu lub w przypadku śmierci członka, nawet jeśli spółdzielcze lokatorskie lub własnościowe prawo do lokalu albo prawo odrębnej własności lokalu przysługiwało tylko jednemu z nich,
małżonkowi, dzieciom i innym osobom bliskim - w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,
byłemu członkowi lub jego małżonkowi, dzieciom oraz innym osobom bliskim wspólnie z nim zamieszkałymi - w wypadku likwidacji lub upadłości spółdzielni, jeżeli budynek lub udział w budynku, w którym znajduje się lokal, do którego miał prawo dotychczasowy członek, nabyła inna spółdzielnia mieszkaniowa,
dzieciom i innym osobom bliskim - w wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie nie złożenia w terminie przez byłych małżonków deklaracji któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania.

Kto decyduje o przyjęciu nowego członka?

Zazwyczaj o przyjęciu nowych członków decyduje walne zgromadzenie spółdzielni. Jeżeli jest to inny organ, statut powinien wskazywać także organ, do którego służy odwołanie od decyzji odmawiającej przyjęcia, oraz określać terminy wniesienia i rozpatrzenia tego odwołania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wybierać bezpieczną żywność?

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

REKLAMA

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

REKLAMA

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

REKLAMA