reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zakaz przekształcania spółdzielni pracy w spółkę handlową

Zakaz przekształcania spółdzielni pracy w spółkę handlową

W dniu 6 czerwca 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo spółdzielcze. Ustawa znosi możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową.

Celem ustawy jest dostosowanie przepisów ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze do wymogów Konstytucji, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 czerwca 2015 r. (sygn. akt K 25/12) i postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z dnia  15 lipca 2015 r. (sygn. akt S 5/15).

Celem zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów, zamieszczonych dotychczas w dziale oznaczonym jako „Przekształcenia spółdzielni pracy", dodanym ustawą z dnia 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, było umożliwienie przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową. Dodane regulacje przewidywały, iż przekształcenia takiego dokonuje się w wieloetapowym procesie, rozpoczynającym się stosowną uchwałą walnego zgromadzenia członków spółdzielni, a kończącym się wpisem spółki przekształconej do rejestru i wykreśleniem z rejestru spółdzielni.

Zobacz: Organizacja

Omawiana ustawa uchyla wskazane regulacje ustawy - Prawo spółdzielcze, przez co znosi możliwość przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową. Członkowie spółdzielni pracy pragnący utworzyć spółkę, będą musieli przeprowadzić dwie całkowicie osobne procedury: jedną likwidującą spółdzielnię pracy i drugą zmierzającą do utworzenia spółki handlowej.

Zgodnie z przepisem przejściowym, do procesów przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę handlową - wszczętych i niezakończonych dokonaniem wpisu spółki handlowej do rejestru przedsiębiorców do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy - stosuje się przepisy dotychczasowe.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: https://www.prezydent.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Zdjęcia

Zakaz przekształcania spółdzielni pracy w spółkę handlową./ fot. Shutterstock
Zakaz przekształcania spółdzielni pracy w spółkę handlową./ fot. Shutterstock

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama