REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich

Emilia Amielanczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do Ombudsmana skargi na niewłaściwą działalność instytucji i organów Unii Europejskiej składać mogą jej obywatele.

RPO wybierany jest przez Parlament Europejski i obecnie jest nim Nikiforos Diamandouros. W swoich działaniach jest on całkowicie niezależny i bezstronny.

REKLAMA

Czym się zajmuje

Skargi, które można składać do Rzecznika, dotyczyć mogą działań podejmowanych przez organy i instytucje Unii Europejskiej, np. Rady Europejskiej czy też Parlamentu. Spod jego jurysdykcji wyłączone zostały Trybunał Sprawiedliwości, Sąd Pierwszej Instancji oraz Sąd do spraw Służby Publicznej, w sytuacji gdy zajmują się działalnością sądowniczą.

Ombudsman nie może natomiast zajmować się kwestiami dotyczącymi:
• skarg, które zostały złożone na krajowe, regionalne, bądź lokalne władze;
• działalności krajowych sądów lub krajowych rzeczników obywatelskich;
• skarg, które zostały wniesione przeciwko prywatnym osobom bądź firmom.

Swoje postępowanie najczęściej zaczyna po otrzymaniu skargi w danym temacie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy podejmuje je z urzędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego dotyczyć mogą skargi

Skargi powinny dotyczyć wszelkich nieprawidłowości w administrowaniu, które polegać mogą na:
• naruszeniach prawa człowieka przez instytucję,
• działania niezgodnego z prawem,
• nadużyciach władzy w trakcie wykonywania obowiązków instytucyjnych,
• nie udzielaniu odpowiednich informacji zainteresowanej osobie,
• braku odpowiedzi czy zwłoki w jej udzielaniu.

Postępowanie

Rzecznik może poinformować instytucję, na działanie której złożona została skarga, o jej wpłynięciu. Jeśli nadal nie naprawi ona swych nieprawidłowości w administrowaniu i nie zastosuje się do wskazówek Rzecznika, może rozpocząć postępowanie polubowne. Dotyczyć ono może również takiej sytuacji, w której rozwiązanie problemu nie nastąpi w sposób zadowalający dla strony skarżącej. Może zaistnieć również taka sytuacja, gdy nie uda się rozwiązać danej kwestii w sposób odpowiadający obu stronom. Wtedy zadaniem Ombudsmana jest zaproponowanie takiego rozwiązania, które powinno zakończyć spór.

Pozostaje również sytuacja, w której instytucja Unii Europejskiej nie zechce zastosować się do zaleceń, czy wskazówek, które sformułował Rzecznik. Wówczas może on sporządzić raport opisujący cały problem i skierować go do Parlamentu Europejskiego.

Uprawniony do złożenia skargi

Skargę złożyć może każda osoba fizyczna, która jest obywatelem Unii lub ma miejsce zamieszkania na terenie jednego z Państw Członkowskich.

Prawo takie ma również osoba prawna, której statutowa siedziba ma miejsce na obszarze Unii.

Skargę składa się na odpowiednim formularzu urzędowym, który jest do nabycia w biurze Rzecznika. Dostępny jest on także na stronie internetowej.

Gdy działanie nie może być podjęte

Może mieć miejsce sytuacja, w której złożona skarga nie może być przez Rzecznika rozstrzygnięta w postępowaniu. Może on jednak podjąć pewne działanie, które na celu będą miały udzielenie pomocy skarżącemu. Pokrótce oznacza to, iż Ombudsman może udzielić porady, gdzie taka osoba może udać się ze swoim problemem lub bezpośrednio przesłać skargę wraz z odpowiednimi informacjami do Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Obywatelskich. Skupia ona krajowych oraz regionalnych rzeczników państw członkowskich, krajów kandydujących do UE oraz komisje petycji UE.

Kontakt z Rzecznikiem

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich
1 Avenue du Président Robert Schuman
CS 30403
FR - 67001 Strasbourg Cedex
Tel: +33 (0)3 88 17 23 13
Fax: +33 (0)3 88 17 90 62

http://www.ombudsman.europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA