REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich

Emilia Amielanczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do Ombudsmana skargi na niewłaściwą działalność instytucji i organów Unii Europejskiej składać mogą jej obywatele.

RPO wybierany jest przez Parlament Europejski i obecnie jest nim Nikiforos Diamandouros. W swoich działaniach jest on całkowicie niezależny i bezstronny.

REKLAMA

Czym się zajmuje

Skargi, które można składać do Rzecznika, dotyczyć mogą działań podejmowanych przez organy i instytucje Unii Europejskiej, np. Rady Europejskiej czy też Parlamentu. Spod jego jurysdykcji wyłączone zostały Trybunał Sprawiedliwości, Sąd Pierwszej Instancji oraz Sąd do spraw Służby Publicznej, w sytuacji gdy zajmują się działalnością sądowniczą.

Ombudsman nie może natomiast zajmować się kwestiami dotyczącymi:
• skarg, które zostały złożone na krajowe, regionalne, bądź lokalne władze;
• działalności krajowych sądów lub krajowych rzeczników obywatelskich;
• skarg, które zostały wniesione przeciwko prywatnym osobom bądź firmom.

Swoje postępowanie najczęściej zaczyna po otrzymaniu skargi w danym temacie. Zdarzają się jednak przypadki, gdy podejmuje je z urzędu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego dotyczyć mogą skargi

Skargi powinny dotyczyć wszelkich nieprawidłowości w administrowaniu, które polegać mogą na:
• naruszeniach prawa człowieka przez instytucję,
• działania niezgodnego z prawem,
• nadużyciach władzy w trakcie wykonywania obowiązków instytucyjnych,
• nie udzielaniu odpowiednich informacji zainteresowanej osobie,
• braku odpowiedzi czy zwłoki w jej udzielaniu.

Postępowanie

Rzecznik może poinformować instytucję, na działanie której złożona została skarga, o jej wpłynięciu. Jeśli nadal nie naprawi ona swych nieprawidłowości w administrowaniu i nie zastosuje się do wskazówek Rzecznika, może rozpocząć postępowanie polubowne. Dotyczyć ono może również takiej sytuacji, w której rozwiązanie problemu nie nastąpi w sposób zadowalający dla strony skarżącej. Może zaistnieć również taka sytuacja, gdy nie uda się rozwiązać danej kwestii w sposób odpowiadający obu stronom. Wtedy zadaniem Ombudsmana jest zaproponowanie takiego rozwiązania, które powinno zakończyć spór.

Pozostaje również sytuacja, w której instytucja Unii Europejskiej nie zechce zastosować się do zaleceń, czy wskazówek, które sformułował Rzecznik. Wówczas może on sporządzić raport opisujący cały problem i skierować go do Parlamentu Europejskiego.

Uprawniony do złożenia skargi

Skargę złożyć może każda osoba fizyczna, która jest obywatelem Unii lub ma miejsce zamieszkania na terenie jednego z Państw Członkowskich.

Prawo takie ma również osoba prawna, której statutowa siedziba ma miejsce na obszarze Unii.

Skargę składa się na odpowiednim formularzu urzędowym, który jest do nabycia w biurze Rzecznika. Dostępny jest on także na stronie internetowej.

Gdy działanie nie może być podjęte

Może mieć miejsce sytuacja, w której złożona skarga nie może być przez Rzecznika rozstrzygnięta w postępowaniu. Może on jednak podjąć pewne działanie, które na celu będą miały udzielenie pomocy skarżącemu. Pokrótce oznacza to, iż Ombudsman może udzielić porady, gdzie taka osoba może udać się ze swoim problemem lub bezpośrednio przesłać skargę wraz z odpowiednimi informacjami do Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Obywatelskich. Skupia ona krajowych oraz regionalnych rzeczników państw członkowskich, krajów kandydujących do UE oraz komisje petycji UE.

Kontakt z Rzecznikiem

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich
1 Avenue du Président Robert Schuman
CS 30403
FR - 67001 Strasbourg Cedex
Tel: +33 (0)3 88 17 23 13
Fax: +33 (0)3 88 17 90 62

http://www.ombudsman.europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA

  Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

  Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

  KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

  Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  REKLAMA

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA