REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mediować w postępowaniu administracyjnym

Postępowanie administracyjne mediacje
Postępowanie administracyjne mediacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja jest alternatywną formą rozwiązywania sporów - również w postępowaniu administracyjnym. Jej największe zalety to możliwość znacznego przyspieszenia postępowania oraz wspólnego znalezienia rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony. Pozwala uniknąć postępowania odwoławczego lub postępowania sądowoadministracyjnego. Choć daje stronom aktywny wpływ na wynik postępowania, zawsze musi zmierzać do podjęcia ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.

Dopuszczalność przeprowadzania mediacji w postępowaniu administracyjnym została przewidziana wprost w art. 96a-96n Kodeksu postępowania administracyjnego. Mediacja może być prowadzona, jeśli pozwala na to charakter sprawy. Jej celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, a następnie sformułowanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa - w tym także przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody.

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia stron postępowania celem ubocznym jest najczęściej chęć uniknięcia rozciągniętego w czasie i sformalizowanego postępowania oraz eskalacji konfliktu, który doprowadzi do postępowania odwoławczego lub sądowoadministracyjnego.

Przedmiot mediacji w postępowaniu administracyjnym został określony bardzo ogólnie. Wniosek - może ona być prowadzona niemal w każdej kwestii spornej, która pojawi się w trakcie postępowania. Przepisy nie zawierają ani katalogu spraw, które mogą jej podlegać, ani takich, które są z niej wyłączone. Nie wprowadzają także ograniczeń ze względu na wartość przedmiotu sporu czy odnoszących się do kategorii organu, który prowadzi postępowanie. Należy jednak pamiętać, że pomimo tak szerokiego zakreślenia przedmiotu mediacji - granicą zawsze będzie możliwość dokonania przez strony ustaleń.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Starosta udzielił spółce zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W trakcie prowadzenia przez nią tej działalności komenda straży pożarnej powiadomiła starostę o nieprawidłowościach w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykrytych podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych. Starosta wezwał spółkę do niezwłocznego zaniechania naruszeń. Wyznaczył termin usunięcia nieprawidłowości. W toku dalszego postępowania, po upływie wyznaczonego terminu, komenda straży pożarnej stwierdziła, że nieprawidłowości nie zostały usunięte. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, po przeprowadzeniu stosownych czynności, złożył do starosty wniosek o cofnięcie udzielonego zezwolenia. Wtedy spółka złożyła wniosek o przeprowadzenie w tej sprawie mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym wypadku nie było to jednak możliwe, ponieważ decyzja o cofnięciu udzielonego zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów ma charakter związany. Oznacza to, że w przypadku niezastosowania się posiadacza odpadów do wezwania do niezwłocznego zaniechania naruszeń i usunięcia nieprawidłowości (wystosowanego na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy o odpadach) organ ma obowiązek wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia. Charakter tej sprawy nie pozostawia więc miejsca na uznanie organu oraz załatwienie sprawy w drodze dokonania przez strony stosownych ustaleń - a tym samym nie ma możliwości prowadzenia w tym zakresie mediacji.

Małgorzata Masłowska

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA