Jak mediować w postępowaniu administracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
Dopuszczalność przeprowadzania mediacji w postępowaniu administracyjnym została przewidziana wprost w art. 96a-96n Kodeksu postępowania administracyjnego. Mediacja może być prowadzona, jeśli pozwala na to charakter sprawy. Jej celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, a następnie sformułowanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa - w tym także przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody.
REKLAMA
REKLAMA
Z punktu widzenia stron postępowania celem ubocznym jest najczęściej chęć uniknięcia rozciągniętego w czasie i sformalizowanego postępowania oraz eskalacji konfliktu, który doprowadzi do postępowania odwoławczego lub sądowoadministracyjnego.
Przedmiot mediacji w postępowaniu administracyjnym został określony bardzo ogólnie. Wniosek - może ona być prowadzona niemal w każdej kwestii spornej, która pojawi się w trakcie postępowania. Przepisy nie zawierają ani katalogu spraw, które mogą jej podlegać, ani takich, które są z niej wyłączone. Nie wprowadzają także ograniczeń ze względu na wartość przedmiotu sporu czy odnoszących się do kategorii organu, który prowadzi postępowanie. Należy jednak pamiętać, że pomimo tak szerokiego zakreślenia przedmiotu mediacji - granicą zawsze będzie możliwość dokonania przez strony ustaleń.
PRZYKŁAD
REKLAMA
Starosta udzielił spółce zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W trakcie prowadzenia przez nią tej działalności komenda straży pożarnej powiadomiła starostę o nieprawidłowościach w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykrytych podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych. Starosta wezwał spółkę do niezwłocznego zaniechania naruszeń. Wyznaczył termin usunięcia nieprawidłowości. W toku dalszego postępowania, po upływie wyznaczonego terminu, komenda straży pożarnej stwierdziła, że nieprawidłowości nie zostały usunięte. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, po przeprowadzeniu stosownych czynności, złożył do starosty wniosek o cofnięcie udzielonego zezwolenia. Wtedy spółka złożyła wniosek o przeprowadzenie w tej sprawie mediacji.
W tym wypadku nie było to jednak możliwe, ponieważ decyzja o cofnięciu udzielonego zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów ma charakter związany. Oznacza to, że w przypadku niezastosowania się posiadacza odpadów do wezwania do niezwłocznego zaniechania naruszeń i usunięcia nieprawidłowości (wystosowanego na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy o odpadach) organ ma obowiązek wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia. Charakter tej sprawy nie pozostawia więc miejsca na uznanie organu oraz załatwienie sprawy w drodze dokonania przez strony stosownych ustaleń - a tym samym nie ma możliwości prowadzenia w tym zakresie mediacji.
Małgorzata Masłowska
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA