REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mediować w postępowaniu administracyjnym

Postępowanie administracyjne mediacje
Postępowanie administracyjne mediacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja jest alternatywną formą rozwiązywania sporów - również w postępowaniu administracyjnym. Jej największe zalety to możliwość znacznego przyspieszenia postępowania oraz wspólnego znalezienia rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony. Pozwala uniknąć postępowania odwoławczego lub postępowania sądowoadministracyjnego. Choć daje stronom aktywny wpływ na wynik postępowania, zawsze musi zmierzać do podjęcia ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.

Dopuszczalność przeprowadzania mediacji w postępowaniu administracyjnym została przewidziana wprost w art. 96a-96n Kodeksu postępowania administracyjnego. Mediacja może być prowadzona, jeśli pozwala na to charakter sprawy. Jej celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, a następnie sformułowanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa - w tym także przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody.

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia stron postępowania celem ubocznym jest najczęściej chęć uniknięcia rozciągniętego w czasie i sformalizowanego postępowania oraz eskalacji konfliktu, który doprowadzi do postępowania odwoławczego lub sądowoadministracyjnego.

Przedmiot mediacji w postępowaniu administracyjnym został określony bardzo ogólnie. Wniosek - może ona być prowadzona niemal w każdej kwestii spornej, która pojawi się w trakcie postępowania. Przepisy nie zawierają ani katalogu spraw, które mogą jej podlegać, ani takich, które są z niej wyłączone. Nie wprowadzają także ograniczeń ze względu na wartość przedmiotu sporu czy odnoszących się do kategorii organu, który prowadzi postępowanie. Należy jednak pamiętać, że pomimo tak szerokiego zakreślenia przedmiotu mediacji - granicą zawsze będzie możliwość dokonania przez strony ustaleń.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Starosta udzielił spółce zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W trakcie prowadzenia przez nią tej działalności komenda straży pożarnej powiadomiła starostę o nieprawidłowościach w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykrytych podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych. Starosta wezwał spółkę do niezwłocznego zaniechania naruszeń. Wyznaczył termin usunięcia nieprawidłowości. W toku dalszego postępowania, po upływie wyznaczonego terminu, komenda straży pożarnej stwierdziła, że nieprawidłowości nie zostały usunięte. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, po przeprowadzeniu stosownych czynności, złożył do starosty wniosek o cofnięcie udzielonego zezwolenia. Wtedy spółka złożyła wniosek o przeprowadzenie w tej sprawie mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym wypadku nie było to jednak możliwe, ponieważ decyzja o cofnięciu udzielonego zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów ma charakter związany. Oznacza to, że w przypadku niezastosowania się posiadacza odpadów do wezwania do niezwłocznego zaniechania naruszeń i usunięcia nieprawidłowości (wystosowanego na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy o odpadach) organ ma obowiązek wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia. Charakter tej sprawy nie pozostawia więc miejsca na uznanie organu oraz załatwienie sprawy w drodze dokonania przez strony stosownych ustaleń - a tym samym nie ma możliwości prowadzenia w tym zakresie mediacji.

Małgorzata Masłowska

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

  Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

  Zasiłek rodzinny od 1 listopada 2023 r. Trochę wstyd, że kwoty 95 zł, 124 zł, 135 zł, 674 zł i 764 zł nie zostały zwaloryzowane na 2024 r.

  1 listopada 2023 r. rozpocznie się nowy okres rozliczania zasiłku rodzinnego. Potrwa do 31 października 2024 r. 

  REKLAMA

  Dwie ścieżki czasowej zmiany miejsca głosowania. Dopisanie do spisu wyborców a zaświadczenie o prawie do głosowania. Czym się różnią? [Wybory 2023]

  Głosujesz poza swoim miejscem zameldowania poprzez dopisanie się do spisu wyborców w interesującej Cię gminie albo pobierając zaświadczenie o prawie do głosowania.

  Jakie owoce i warzywa kojarzą się z latem? Pierwsze miejsce może być tylko jedno

  Jakie owoce i warzywa najczęściej kojarzą się z latem? Wśród respondentów królują truskawki. A co jeszcze jest nieodłącznym symbolem lata? Sprawdzamy u progu jesieni. 

  REKLAMA