REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak mediować w postępowaniu administracyjnym

Postępowanie administracyjne mediacje
Postępowanie administracyjne mediacje
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja jest alternatywną formą rozwiązywania sporów - również w postępowaniu administracyjnym. Jej największe zalety to możliwość znacznego przyspieszenia postępowania oraz wspólnego znalezienia rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony. Pozwala uniknąć postępowania odwoławczego lub postępowania sądowoadministracyjnego. Choć daje stronom aktywny wpływ na wynik postępowania, zawsze musi zmierzać do podjęcia ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa.

Dopuszczalność przeprowadzania mediacji w postępowaniu administracyjnym została przewidziana wprost w art. 96a-96n Kodeksu postępowania administracyjnego. Mediacja może być prowadzona, jeśli pozwala na to charakter sprawy. Jej celem jest wyjaśnienie i rozważenie okoliczności faktycznych i prawnych sprawy, a następnie sformułowanie ustaleń dotyczących jej załatwienia w granicach obowiązującego prawa - w tym także przez wydanie decyzji lub zawarcie ugody.

REKLAMA

REKLAMA

Z punktu widzenia stron postępowania celem ubocznym jest najczęściej chęć uniknięcia rozciągniętego w czasie i sformalizowanego postępowania oraz eskalacji konfliktu, który doprowadzi do postępowania odwoławczego lub sądowoadministracyjnego.

Przedmiot mediacji w postępowaniu administracyjnym został określony bardzo ogólnie. Wniosek - może ona być prowadzona niemal w każdej kwestii spornej, która pojawi się w trakcie postępowania. Przepisy nie zawierają ani katalogu spraw, które mogą jej podlegać, ani takich, które są z niej wyłączone. Nie wprowadzają także ograniczeń ze względu na wartość przedmiotu sporu czy odnoszących się do kategorii organu, który prowadzi postępowanie. Należy jednak pamiętać, że pomimo tak szerokiego zakreślenia przedmiotu mediacji - granicą zawsze będzie możliwość dokonania przez strony ustaleń.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Starosta udzielił spółce zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów. W trakcie prowadzenia przez nią tej działalności komenda straży pożarnej powiadomiła starostę o nieprawidłowościach w zakresie ochrony przeciwpożarowej wykrytych podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych. Starosta wezwał spółkę do niezwłocznego zaniechania naruszeń. Wyznaczył termin usunięcia nieprawidłowości. W toku dalszego postępowania, po upływie wyznaczonego terminu, komenda straży pożarnej stwierdziła, że nieprawidłowości nie zostały usunięte. Wojewódzki inspektor ochrony środowiska, po przeprowadzeniu stosownych czynności, złożył do starosty wniosek o cofnięcie udzielonego zezwolenia. Wtedy spółka złożyła wniosek o przeprowadzenie w tej sprawie mediacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym wypadku nie było to jednak możliwe, ponieważ decyzja o cofnięciu udzielonego zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i przetwarzania odpadów ma charakter związany. Oznacza to, że w przypadku niezastosowania się posiadacza odpadów do wezwania do niezwłocznego zaniechania naruszeń i usunięcia nieprawidłowości (wystosowanego na podstawie art. 47 ust. 1 ustawy o odpadach) organ ma obowiązek wydać decyzję o cofnięciu zezwolenia. Charakter tej sprawy nie pozostawia więc miejsca na uznanie organu oraz załatwienie sprawy w drodze dokonania przez strony stosownych ustaleń - a tym samym nie ma możliwości prowadzenia w tym zakresie mediacji.

Małgorzata Masłowska

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA