REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podmioty uprawnione do wniesienia skargi do WSA

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Podmioty uprawnione do wniesienia skargi do WSA./ fot. Fotolia
Podmioty uprawnione do wniesienia skargi do WSA./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo administracyjne przyznaje obywatelowi szereg środków odwoławczych od decyzji organów administracji publicznej. Jednym z tych środków jest skarga do WSA. Zasady wniesienia skargi reguluje ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a).

Skarga do WSA to uprawnienie, które pozwala dochodzić swoich praw określonym podmiotom. Jej celem jest kontrola decyzji organu administracji z przepisami prawa.

REKLAMA

Kto może wnieść

Ta kwestia jest uregulowana w art. 50. § 1 ustawy p.p.s.a. Prawo do złożenia skargi przysługuje:

  • każdemu kto ma w tym interes prawny;
  • prokuratorowi;
  • Rzecznikowi Praw Obywatelskich;
  • Rzecznikowi Praw Dziecka;
  • organizacji społecznej.

Kilka uprawnionych podmiotów do wniesienia skargi może w jednej sprawie wystąpić w roli skarżących. Skarga musi jednak dotyczyć tej samej decyzji, postanowienia, innego aktu.

Kiedy może wnieść

Skargę można wnieść dopiero po wyczerpaniu wszystkich środków zaskarżenia, które przysługiwały podmiotowi w sprawie. Wyjątkiem jest tu skarga składana przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.

Wyczerpanie środków zaskarżenia oznacza, że stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia. Może nim być zażalenie, odwołanie, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Gazeta Samorządu i Administracji

Jak wnieść skargę

W polskim prawie panuje zasada, że skargę do WSA wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność jest zaskarżane. Można na przykład złożyć skargę do WSA na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wówczas skargę należy nadać bezpośrednio do właściwego miejscowo Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Zakres kontroli sądowej

REKLAMA

Sądy administracyjne rozstrzygając daną sprawę muszą trzymać się jej granic. Nie są jednak związane zarzutami i wnioskami stron oraz powołaną podstawą prawną. Oznacza to, że sąd nie może uczynić przedmiotem rozpoznania innej sprawy niż ta, w której wniesiono skargę. Natomiast brak związania zarzutami i wnioskami skargi może prowadzić do sytuacji, w której sąd uwzględni skargę jednak z powodów innych, niż tych przytoczonych w piśmie. Wynika to z faktu, że sąd bada legalność aktu prawnego na podstawie całego prawa. Taka sytuacja pojawia się zarówno w przepisach ustawowych jak i orzecznictwie (m.in. wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2007 r. II OSK 610/06)

Orzeczenie sądu nie może zapaść na niekorzyść skarżącego. Jednym wyjątkiem jest sytuacja, w której sąd stwierdzi naruszenie prawa, które skutkuje stwierdzeniem nieważność całego aktu bądź czynności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2002 Nr 153 poz. 1270 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA