REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można ustanowić zabezpieczenie dodatkowe za powierzonego laptopa

Tomasz Tatomir

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniam kilku informatyków. W najbliższym tygodniu zamierzam jednemu z nich przekazać służbowego laptopa. Komputer jest drogi i ma najnowsze oprogramowanie, dlatego chciałbym mieć pewność, że w razie uszkodzenia lub zniszczenia szkoda w moim mieniu zostanie naprawiona. Czy mogę dodatkowo zabezpieczyć się w ramach odpowiedzialności materialnej pracownika za mienie powierzone?

Tak

REKLAMA

 

Pracodawca może ustanowić dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym dochodzenie ewentualnych roszczeń będzie ułatwione.

REKLAMA

Pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, chyba że wykaże powstanie szkody z przyczyn od niego niezależnych. Pracodawca może dodatkowo zabezpieczyć swoje ewentualne roszczenie odszkodowawcze. Najczęściej stosowanymi formami zabezpieczenia jest weksel, deklaracja wekslowa, poręczenie wekslowe, poręczenie cywilne oraz oświadczenie pracownika, w którym zobowiązuje się do pokrycia wyrządzonych przez siebie w czasie pracy szkód.

Jeśli pracownik podpisuje weksel, zobowiązuje się, że w razie wyrządzenia szkody w mieniu pracodawcy zapłaci określoną sumę pieniężną. Może on również podpisać weksel in blanco, w którym upoważnia pracodawcę do wpisania nieokreślonej jeszcze kwoty. W interesie pracownika jest, aby wekslowi in blanco towarzyszyło podpisanie deklaracji wekslowej, która jest pisemną zgodą na wypełnienie przez pracodawcę weksla do wysokości i na warunkach w niej przewidzianych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poręczenie wekslowe powstaje przez złożenie podpisu na wekslu. Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak pracownik, za którego poręczył. Oprócz tego pracodawca może skorzystać z poręczenia cywilnego. Zgodnie z art. 876 k.c., przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik - czyli pracownik - zobowiązania nie wykonał.

W praktyce pobierane są również od pracowników pisemne oświadczenia, w których zobowiązują się oni do pokrycia ewentualnych szkód. Tego rodzaju ogólne wyrażenie zgody na pokrycie przyszłych szkód nie wywołuje jednak skutków prawnych i nie wpływa w żaden sposób na zasady ponoszenia odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone.

TOMASZ TATOMIR

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

Art. 124 - 127 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 9-10, art. 30-32, art. 101-104 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. nr 37, poz. 282).

Art. 876 i nast. ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA