Czy można ustanowić zabezpieczenie dodatkowe za powierzonego laptopa
REKLAMA
REKLAMA
Tak
REKLAMA
Pracodawca może ustanowić dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym dochodzenie ewentualnych roszczeń będzie ułatwione.
REKLAMA
Pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, chyba że wykaże powstanie szkody z przyczyn od niego niezależnych. Pracodawca może dodatkowo zabezpieczyć swoje ewentualne roszczenie odszkodowawcze. Najczęściej stosowanymi formami zabezpieczenia jest weksel, deklaracja wekslowa, poręczenie wekslowe, poręczenie cywilne oraz oświadczenie pracownika, w którym zobowiązuje się do pokrycia wyrządzonych przez siebie w czasie pracy szkód.
Jeśli pracownik podpisuje weksel, zobowiązuje się, że w razie wyrządzenia szkody w mieniu pracodawcy zapłaci określoną sumę pieniężną. Może on również podpisać weksel in blanco, w którym upoważnia pracodawcę do wpisania nieokreślonej jeszcze kwoty. W interesie pracownika jest, aby wekslowi in blanco towarzyszyło podpisanie deklaracji wekslowej, która jest pisemną zgodą na wypełnienie przez pracodawcę weksla do wysokości i na warunkach w niej przewidzianych.
Poręczenie wekslowe powstaje przez złożenie podpisu na wekslu. Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak pracownik, za którego poręczył. Oprócz tego pracodawca może skorzystać z poręczenia cywilnego. Zgodnie z art. 876 k.c., przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik - czyli pracownik - zobowiązania nie wykonał.
W praktyce pobierane są również od pracowników pisemne oświadczenia, w których zobowiązują się oni do pokrycia ewentualnych szkód. Tego rodzaju ogólne wyrażenie zgody na pokrycie przyszłych szkód nie wywołuje jednak skutków prawnych i nie wpływa w żaden sposób na zasady ponoszenia odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone.
TOMASZ TATOMIR
radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 124 - 127 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Art. 9-10, art. 30-32, art. 101-104 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. nr 37, poz. 282).
• Art. 876 i nast. ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA