| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Czy można ustanowić zabezpieczenie dodatkowe za powierzonego laptopa

Czy można ustanowić zabezpieczenie dodatkowe za powierzonego laptopa

Zatrudniam kilku informatyków. W najbliższym tygodniu zamierzam jednemu z nich przekazać służbowego laptopa. Komputer jest drogi i ma najnowsze oprogramowanie, dlatego chciałbym mieć pewność, że w razie uszkodzenia lub zniszczenia szkoda w moim mieniu zostanie naprawiona. Czy mogę dodatkowo zabezpieczyć się w ramach odpowiedzialności materialnej pracownika za mienie powierzone?


Tak

 

Pracodawca może ustanowić dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym dochodzenie ewentualnych roszczeń będzie ułatwione.

Pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się, chyba że wykaże powstanie szkody z przyczyn od niego niezależnych. Pracodawca może dodatkowo zabezpieczyć swoje ewentualne roszczenie odszkodowawcze. Najczęściej stosowanymi formami zabezpieczenia jest weksel, deklaracja wekslowa, poręczenie wekslowe, poręczenie cywilne oraz oświadczenie pracownika, w którym zobowiązuje się do pokrycia wyrządzonych przez siebie w czasie pracy szkód.

Jeśli pracownik podpisuje weksel, zobowiązuje się, że w razie wyrządzenia szkody w mieniu pracodawcy zapłaci określoną sumę pieniężną. Może on również podpisać weksel in blanco, w którym upoważnia pracodawcę do wpisania nieokreślonej jeszcze kwoty. W interesie pracownika jest, aby wekslowi in blanco towarzyszyło podpisanie deklaracji wekslowej, która jest pisemną zgodą na wypełnienie przez pracodawcę weksla do wysokości i na warunkach w niej przewidzianych.

Poręczenie wekslowe powstaje przez złożenie podpisu na wekslu. Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo, jak pracownik, za którego poręczył. Oprócz tego pracodawca może skorzystać z poręczenia cywilnego. Zgodnie z art. 876 k.c., przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik - czyli pracownik - zobowiązania nie wykonał.

W praktyce pobierane są również od pracowników pisemne oświadczenia, w których zobowiązują się oni do pokrycia ewentualnych szkód. Tego rodzaju ogólne wyrażenie zgody na pokrycie przyszłych szkód nie wywołuje jednak skutków prawnych i nie wpływa w żaden sposób na zasady ponoszenia odpowiedzialności pracownika za mienie powierzone.

TOMASZ TATOMIR

radca prawny, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

Art. 124 - 127 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art. 9-10, art. 30-32, art. 101-104 ustawy z 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe (Dz.U. nr 37, poz. 282).

Art. 876 i nast. ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja79.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »