REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawco sprawdź, czy musisz wydać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Pracodawco sprawdź, czy musisz wydawać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej
Pracodawco sprawdź, czy musisz wydawać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli firmy kierowały zatrudnionych do pracy z domu na czas stanu epidemii, to muszą teraz wydawać nowe polecenia w tej sprawie. I uwzględniać zmiany przepisów w tym względzie.
rozwiń >

Pracodawcy kierowali na pracę zdalną na podstawie przepisów specustawy covidowej

Taki może być uboczny skutek odwołania stanu epidemii na obszarze RP i zastąpienia go stanem zagrożenia epidemicznego (ma to nastąpić od 16 maja 2022 r.). Pracodawcy, którzy na podstawie specustawy covidowej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.) kierowali zatrudnionych do pracy zdalnej, powinni sprawdzić, jak sformułowali polecenia w tej sprawie.

REKLAMA

Pracodawca musi wydać nowe polecenie pracy zdalnej po odwołaniu stanu epidemii

Jeśli wskazali w nich, że zatrudniony ma wykonywać obowiązki z domu w okresie stanu epidemii, to po odwołaniu tego ostatniego muszą wydawać nowe polecenia (np. na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub - co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem - na oba wymienione stany, bo nie da się wykluczyć, że stan epidemii zostanie jeszcze przywrócony).

A to wiąże się z koniecznością pytania zatrudnionych, czy mają warunki do wykonywania pracy zdalnej, nawet jeśli do tej pory świadczyli ją bez takiej weryfikacji.

Praca zdalna po stanie epidemii: nowe polecenia wykonywania pracy zdalnej

REKLAMA

Omawiany problem może dotyczyć znaczącej grupy pracodawców. Zgodnie ze specustawą covidową w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu pracodawca może polecić zatrudnionemu wykonywanie - przez czas oznaczony - pracy poza miejscem jej stałego świadczenia (art. 3). W omawianym kontekście istotne znacznie ma określenie „przez czas oznaczony”, bo firmy musiały określać w jakiś sposób czas skierowania do pracy zdalnej.

 - Nierzadko firmy wskazywały stan epidemii jako przyczynę pracy zdalnej i polecenia tej ostatniej. Poprzedzający go stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał krótko, więc nie był tak często uwzględniany - podkreśla dr Dominika Dörre-Kolasa, radca prawny i partner w kancelarii Raczkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna w stanie epidemii od 14 marca 2020 r.

REKLAMA

Przypomnijmy, że specustawa umożliwiająca polecenie pracy zdalnej weszła w życie 8 marca 2020 r., a stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono 14 marca 2020 r. Już od 20 marca zastąpiono go jednak stanem epidemii i to ten ostatni zapisał się w powszechnej świadomości, także pracodawców, jako przyczyna uzasadniająca stosowanie rozwiązań przewidzianych w przepisach antycovidowych.

Jeśli pracodawca wskazał w poleceniu pracy zdalnej, że wprowadza ją w związku ze stanem epidemii, to musi przekształcić je teraz na okres stanu zagrożenia epidemicznego, jeśli chce kontynuować stosowanie pracy zdalnej. Nie jest to tylko teoretyczny problem, bo bez aktualizacji zatrudniony pracujący dotychczas zdalnie będzie mógł wrócić do stacjonarnego wykonywania obowiązków (a niektórym zatrudnionym zależy przecież na powrocie do biura). Firma może oczywiście nadal kierować go do pracy zdalnej w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i nie będzie mógł jej odmówić, ale trzeba ją prawidłowo polecić - dodaje mec. Dörre-Kolasa.

Praca zdalna a termin trzech miesięcy po odwołaniu stanu epidemii

Sprawę dodatkowo komplikuje samo brzmienie art. 3 specustawy. Firma może wysyłać zatrudnionych do pracy z domu w okresie stanów epidemii lub zagrożenia epidemicznego oraz w ciągu trzech miesięcy po ich odwołaniu. Pracodawcy mogą więc mylnie sądzić, że nawet jeśli w poleceniu powiązali pracę zdalną ze stanem epidemii, nie muszą nic robić jeszcze przez trzy miesiące po odwołaniu tego ostatniego (czyli do połowy sierpnia).

- Przepis wskazuje, że firmy mogą kierować zatrudnionych do pracy zdalnej także w okresie trzech miesięcy po odwołaniu wspomnianych stanów. To graniczny moment na zastosowanie takiego rozwiązania. Ale jeśli pracodawca wcześniej wskazał w poleceniu, że kieruje do pracy zdalnej z powodu stanu epidemii lub do jego odwołania, powinien zmienić polecenie, jeśli chce kontynuować stosowanie pracy na odległość - wskazuje Jakub Bartoszewicz, radca prawny i partner w Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych.

Jakie są konsekwencje braku aktualizacji treści poleceń pracy zdalnej?

Eksperci wskazują jednocześnie na ewentualne skutki braku aktualizacji poleceń, w których zawarte jest odwołanie do stanu epidemii.

- Pracodawca nie powinien wyciągać negatywnych konsekwencji wobec zatrudnionych, którzy nie zdawali sobie sprawy ze skutków, jakie wywołuje dla nich odwołanie stanu epidemii, i nie wrócą automatycznie do pracy stacjonarnej. Byłby to jednak powód do podejmowania działań dyscyplinujących wobec pracowników działów personalnych, którzy nie dopilnowali treści poleceń pracy zdalnej - wskazuje Izabela Zawacka, radca prawny z kancelarii Zawacka Rdzeń.

Oczywiście zatrudnieni, których skierowania dotyczą stanu epidemii, mogą też podejmować samodzielną inicjatywę w omawianej kwestii.

- Mogą zadać pytanie pracodawcy o to, czy po odwołaniu wspomnianego stanu mają wracać do pracy stacjonarnej, czy też kontynuować zdalną - podkreśla mec. Bartoszewicz.

Praca zdalna, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj świadczonych zadań

Konieczność modyfikowania skierowań może też wywołać dodatkowe wymogi po stronie zatrudniających. Przypomnijmy, że początkowo firmy miały bardzo dużo swobody w stosowaniu pracy zdalnej. Dopiero 1 lipca 2020 r. wszedł w życie przepis, zgodnie z którym wykonywanie obowiązków w takim trybie może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj świadczonych zadań. Tym samym konieczne stało się pytanie zatrudnionych, czy mają warunki do wykonywania obowiązków na odległość.

- Znaczną część poleceń wydano w początkowej fazie pandemii, zanim jeszcze omawiany wymóg był konieczny. Firmy nie pytały więc zatrudnionych o warunki. Jeśli teraz, w związku z odwołaniem stanu epidemii, będą wydawać nowe polecenia, muszą zrealizować ten wymóg, nawet jeśli pracownik już dotychczas wykonywał pracę zdalną - wskazuje mec. Dörre-Kolasa.

W praktyce większość pracodawców nie uaktualniała pierwotnych poleceń, czyli nie zadawała pytań o warunki, nawet jeśli na jakiś czas przywracano częściowo pracę w biurze (uznawano, że wciąż obowiązuje pierwotne polecenie, które było wydane, gdy nie obowiązywał jeszcze wymóg dotyczący możliwości lokalowych i technicznych).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GazetaPrawna.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA