REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawco sprawdź, czy musisz wydać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Pracodawco sprawdź, czy musisz wydawać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej
Pracodawco sprawdź, czy musisz wydawać nowe polecenia pracy zdalnej? Bo odwołano stan epidemii, co zmienia zasady pracy zdalnej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli firmy kierowały zatrudnionych do pracy z domu na czas stanu epidemii, to muszą teraz wydawać nowe polecenia w tej sprawie. I uwzględniać zmiany przepisów w tym względzie.
rozwiń >

Pracodawcy kierowali na pracę zdalną na podstawie przepisów specustawy covidowej

Taki może być uboczny skutek odwołania stanu epidemii na obszarze RP i zastąpienia go stanem zagrożenia epidemicznego (ma to nastąpić od 16 maja 2022 r.). Pracodawcy, którzy na podstawie specustawy covidowej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.) kierowali zatrudnionych do pracy zdalnej, powinni sprawdzić, jak sformułowali polecenia w tej sprawie.

REKLAMA

Pracodawca musi wydać nowe polecenie pracy zdalnej po odwołaniu stanu epidemii

Jeśli wskazali w nich, że zatrudniony ma wykonywać obowiązki z domu w okresie stanu epidemii, to po odwołaniu tego ostatniego muszą wydawać nowe polecenia (np. na czas stanu zagrożenia epidemicznego lub - co jest bezpieczniejszym rozwiązaniem - na oba wymienione stany, bo nie da się wykluczyć, że stan epidemii zostanie jeszcze przywrócony).

A to wiąże się z koniecznością pytania zatrudnionych, czy mają warunki do wykonywania pracy zdalnej, nawet jeśli do tej pory świadczyli ją bez takiej weryfikacji.

Praca zdalna po stanie epidemii: nowe polecenia wykonywania pracy zdalnej

REKLAMA

Omawiany problem może dotyczyć znaczącej grupy pracodawców. Zgodnie ze specustawą covidową w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu pracodawca może polecić zatrudnionemu wykonywanie - przez czas oznaczony - pracy poza miejscem jej stałego świadczenia (art. 3). W omawianym kontekście istotne znacznie ma określenie „przez czas oznaczony”, bo firmy musiały określać w jakiś sposób czas skierowania do pracy zdalnej.

 - Nierzadko firmy wskazywały stan epidemii jako przyczynę pracy zdalnej i polecenia tej ostatniej. Poprzedzający go stan zagrożenia epidemicznego obowiązywał krótko, więc nie był tak często uwzględniany - podkreśla dr Dominika Dörre-Kolasa, radca prawny i partner w kancelarii Raczkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca zdalna w stanie epidemii od 14 marca 2020 r.

REKLAMA

Przypomnijmy, że specustawa umożliwiająca polecenie pracy zdalnej weszła w życie 8 marca 2020 r., a stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono 14 marca 2020 r. Już od 20 marca zastąpiono go jednak stanem epidemii i to ten ostatni zapisał się w powszechnej świadomości, także pracodawców, jako przyczyna uzasadniająca stosowanie rozwiązań przewidzianych w przepisach antycovidowych.

Jeśli pracodawca wskazał w poleceniu pracy zdalnej, że wprowadza ją w związku ze stanem epidemii, to musi przekształcić je teraz na okres stanu zagrożenia epidemicznego, jeśli chce kontynuować stosowanie pracy zdalnej. Nie jest to tylko teoretyczny problem, bo bez aktualizacji zatrudniony pracujący dotychczas zdalnie będzie mógł wrócić do stacjonarnego wykonywania obowiązków (a niektórym zatrudnionym zależy przecież na powrocie do biura). Firma może oczywiście nadal kierować go do pracy zdalnej w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i nie będzie mógł jej odmówić, ale trzeba ją prawidłowo polecić - dodaje mec. Dörre-Kolasa.

Praca zdalna a termin trzech miesięcy po odwołaniu stanu epidemii

Sprawę dodatkowo komplikuje samo brzmienie art. 3 specustawy. Firma może wysyłać zatrudnionych do pracy z domu w okresie stanów epidemii lub zagrożenia epidemicznego oraz w ciągu trzech miesięcy po ich odwołaniu. Pracodawcy mogą więc mylnie sądzić, że nawet jeśli w poleceniu powiązali pracę zdalną ze stanem epidemii, nie muszą nic robić jeszcze przez trzy miesiące po odwołaniu tego ostatniego (czyli do połowy sierpnia).

- Przepis wskazuje, że firmy mogą kierować zatrudnionych do pracy zdalnej także w okresie trzech miesięcy po odwołaniu wspomnianych stanów. To graniczny moment na zastosowanie takiego rozwiązania. Ale jeśli pracodawca wcześniej wskazał w poleceniu, że kieruje do pracy zdalnej z powodu stanu epidemii lub do jego odwołania, powinien zmienić polecenie, jeśli chce kontynuować stosowanie pracy na odległość - wskazuje Jakub Bartoszewicz, radca prawny i partner w Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych.

Jakie są konsekwencje braku aktualizacji treści poleceń pracy zdalnej?

Eksperci wskazują jednocześnie na ewentualne skutki braku aktualizacji poleceń, w których zawarte jest odwołanie do stanu epidemii.

- Pracodawca nie powinien wyciągać negatywnych konsekwencji wobec zatrudnionych, którzy nie zdawali sobie sprawy ze skutków, jakie wywołuje dla nich odwołanie stanu epidemii, i nie wrócą automatycznie do pracy stacjonarnej. Byłby to jednak powód do podejmowania działań dyscyplinujących wobec pracowników działów personalnych, którzy nie dopilnowali treści poleceń pracy zdalnej - wskazuje Izabela Zawacka, radca prawny z kancelarii Zawacka Rdzeń.

Oczywiście zatrudnieni, których skierowania dotyczą stanu epidemii, mogą też podejmować samodzielną inicjatywę w omawianej kwestii.

- Mogą zadać pytanie pracodawcy o to, czy po odwołaniu wspomnianego stanu mają wracać do pracy stacjonarnej, czy też kontynuować zdalną - podkreśla mec. Bartoszewicz.

Praca zdalna, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj świadczonych zadań

Konieczność modyfikowania skierowań może też wywołać dodatkowe wymogi po stronie zatrudniających. Przypomnijmy, że początkowo firmy miały bardzo dużo swobody w stosowaniu pracy zdalnej. Dopiero 1 lipca 2020 r. wszedł w życie przepis, zgodnie z którym wykonywanie obowiązków w takim trybie może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj świadczonych zadań. Tym samym konieczne stało się pytanie zatrudnionych, czy mają warunki do wykonywania obowiązków na odległość.

- Znaczną część poleceń wydano w początkowej fazie pandemii, zanim jeszcze omawiany wymóg był konieczny. Firmy nie pytały więc zatrudnionych o warunki. Jeśli teraz, w związku z odwołaniem stanu epidemii, będą wydawać nowe polecenia, muszą zrealizować ten wymóg, nawet jeśli pracownik już dotychczas wykonywał pracę zdalną - wskazuje mec. Dörre-Kolasa.

W praktyce większość pracodawców nie uaktualniała pierwotnych poleceń, czyli nie zadawała pytań o warunki, nawet jeśli na jakiś czas przywracano częściowo pracę w biurze (uznawano, że wciąż obowiązuje pierwotne polecenie, które było wydane, gdy nie obowiązywał jeszcze wymóg dotyczący możliwości lokalowych i technicznych).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GazetaPrawna.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowy program "Moc Małych Społeczności". Do podziału 70 mln zł. Nabór wniosków do 9 czerwca 2025 r.

W piątek, 16 maja 2025 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach „Rządowego Programu wsparcia organizacji pozarządowych Moc Małych Społeczności”. Adresowany jest do NGOsów działających w mniejszych miastach oraz na terenach wiejskich.

Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

REKLAMA

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

REKLAMA

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA