Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?
REKLAMA
REKLAMA
Co w przypadku, gdy np. pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim w okresie już po wypłacie wynagrodzenia i to zwolnienie będzie rozliczone dopiero w następnym miesiącu (np. za 28-31.12.2022 r będzie rozliczone dopiero w styczniu 2023 r.)? Czy taki dodatek wypłacony w styczniu (za styczeń) też możemy podzielić i za te dni zwolnienia za grudzień wyłączyć z oskładkowania? Czy jeżeli jest wypłacany w styczniu za styczeń, to już nie można uwzględniać zwolnienia grudniowego (pomimo iż w grudniu nie skorzystaliśmy z wyłączenia z podstawy składek na ZUS)? Czy dodatek inflacyjny będzie wchodził do naliczania wynagrodzenia urlopowego jako element stały czy jako element zmienny?
REKLAMA
RADA
Jeśli ustanowiono dodatek inflacyjny wprowadzając go do przepisów o wynagradzaniu, czyli układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania, i wynika z tych przepisów, że ów składnik przysługuje za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, i za te okresy dodatek jest wypłacany, to w części przypadającej za te okresy dodatek będzie zwolniony ze składek na ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Z podstawy wymiaru składek na ZUS wyłączone są m.in. składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.
Pracodawca nie opłaca składek, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:
- pracownik ma prawo do składnika wynagrodzenia w okresie, w którym pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne – w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu;
- pracodawca wypłaca ten składnik za okres, w którym pracownik pobiera wymienione świadczenia
Zwolnienie dotyczy stałych składników wynagrodzenia np. dodatku stażowego, stałej premii, do których pracownik ma prawo i może wystąpić z roszczeniem o ich wypłatę. Nie dotyczy natomiast wypłat uznaniowych, np. nagród o takim charakterze.
Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?
Jeśli więc ustanowiono dodatek inflacyjny wprowadzając go do przepisów o wynagradzaniu czyli układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania (źródła prawa pracy wymienione w art. 9 Kodeksu pracy) i wynika z tych przepisów, że ów składnik przysługuje za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, i za te okresy dodatek jest wypłacany, to w części przypadającej za te okresy dodatek będzie zwolniony ze składek na ZUS.
Warto zaznaczyć, że przepisami o wynagradzaniu nie są np. umowy o pracę czy obwieszczenia.
Jeżeli więc pracownik zachoruje np. pod koniec grudnia, po wypłacie wynagrodzenia oraz dodatku inflacyjnego za grudzień w pełnych wysokościach, to ten dodatek będzie jeszcze oskładkowany.
REKLAMA
Natomiast rozliczenie choroby oraz składników wynagrodzenia nastąpi w styczniu kolejnego roku. W styczniu pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe za grudzień (niezdolność grudniowa wykazana w ZUS RSA za styczeń), odpowiednio pomniejszone wynagrodzenie zasadnicze za styczeń o nieobecność grudniową, zgodnie z art. 87 § 7 Kodeksu pracy, oraz pełny dodatek inflacyjny, bez pomniejszenia na podstawie przepisu o wynagradzaniu. Część dodatku za styczeń przypadająca za okres niezdolności i wypłacona za ten okres (w styczniu) pozostanie zwolniona ze składek (oczywiście pod warunkiem, że zostały spełnione warunki zwolnienia opisane wyżej).
Jeżeli dodatek inflacyjny został ustalony w stałej miesięcznej wysokości (10% stawki stałej miesięcznej zasadniczej) to nie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Za miesiąc z urlopem należy go wypłacić w pełnej wysokości tak jak za miesiąc w pełni przepracowany.
Podstawa prawna:
art. 9, art. 87 §7, art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.)
§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.)
Izabela Nowacka
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.