REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?

Czy
Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firma wprowadziła tzw. "dodatek inflacyjny" o charakterze rekompensacyjnym dla wszystkich pracowników zatrudnionych na dzień 01.12.2022 r., z wyłączeniem pracowników, którzy w okresie wypłacania dodatku przebywają na: urlopach bezpłatnych, wychowawczych, macierzyńskich, rodzicielskich, świadczeniach rehabilitacyjnych. Wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego (nie mniej niż 500 zł). Dodatek ten przysługuje niezależnie od absencji pracownika w miesiącu, za który jest wypłacany ( z wyłączeniem wymienionych powyżej przypadków). Będzie on wypłacany przez okres 5 miesięcy. Jeżeli pracownik będzie przez część miesiąca (za który jest wypłacany dodatek) przebywał na zwolnieniu lekarskim, to rozumiem, że za ten okres ta wyliczona część dodatku inflacyjnego będzie nieoskładkowana (bez składek ZUS i bez składki zdrowotnej 9%).

Co w przypadku, gdy np. pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim w okresie już po wypłacie wynagrodzenia i to zwolnienie będzie rozliczone dopiero w następnym miesiącu (np. za 28-31.12.2022 r będzie rozliczone dopiero w styczniu 2023 r.)? Czy taki dodatek wypłacony w styczniu (za styczeń) też możemy podzielić i za te dni zwolnienia za grudzień wyłączyć z oskładkowania? Czy jeżeli jest wypłacany w styczniu za styczeń, to już nie można uwzględniać zwolnienia grudniowego (pomimo iż w grudniu nie skorzystaliśmy z wyłączenia z podstawy składek na ZUS)? Czy dodatek inflacyjny będzie wchodził do naliczania wynagrodzenia urlopowego jako element stały czy jako element zmienny?

REKLAMA

RADA

Jeśli ustanowiono dodatek inflacyjny wprowadzając go do przepisów o wynagradzaniu, czyli układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania, i wynika z tych przepisów, że ów składnik przysługuje za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, i za te okresy dodatek jest wypłacany, to w części przypadającej za te okresy dodatek będzie zwolniony ze składek na ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z podstawy wymiaru składek na ZUS wyłączone są m.in. składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie opłaca składek, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

- pracownik ma prawo do składnika wynagrodzenia w okresie, w którym pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne – w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu;

- pracodawca wypłaca ten składnik za okres, w którym pracownik pobiera wymienione świadczenia

Zwolnienie dotyczy stałych składników wynagrodzenia np. dodatku stażowego, stałej premii, do których pracownik ma prawo i może wystąpić z roszczeniem o ich wypłatę. Nie dotyczy natomiast wypłat uznaniowych, np. nagród o takim charakterze.

Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?

Jeśli więc ustanowiono dodatek inflacyjny wprowadzając go do przepisów o wynagradzaniu czyli układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania (źródła prawa pracy wymienione w art. 9 Kodeksu pracy) i wynika z tych przepisów, że ów składnik przysługuje za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, i za te okresy dodatek jest wypłacany, to w części przypadającej za te okresy dodatek będzie zwolniony ze składek na ZUS.

Warto zaznaczyć, że przepisami o wynagradzaniu nie są np. umowy o pracę czy obwieszczenia.

Jeżeli więc pracownik zachoruje np. pod koniec grudnia, po wypłacie wynagrodzenia oraz dodatku inflacyjnego za grudzień w pełnych wysokościach, to ten dodatek będzie jeszcze oskładkowany.

REKLAMA

Natomiast rozliczenie choroby oraz składników wynagrodzenia nastąpi w styczniu kolejnego roku. W styczniu pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe za grudzień (niezdolność grudniowa wykazana w ZUS RSA za styczeń), odpowiednio pomniejszone wynagrodzenie zasadnicze za styczeń o nieobecność grudniową, zgodnie z art. 87 § 7 Kodeksu pracy, oraz pełny dodatek inflacyjny, bez pomniejszenia na podstawie przepisu o wynagradzaniu. Część dodatku za styczeń przypadająca za okres niezdolności i wypłacona za ten okres (w styczniu) pozostanie zwolniona ze składek (oczywiście pod warunkiem, że zostały spełnione warunki zwolnienia opisane wyżej).

Jeżeli dodatek inflacyjny został ustalony w stałej miesięcznej wysokości (10% stawki stałej miesięcznej zasadniczej) to nie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Za miesiąc z urlopem należy go wypłacić w pełnej wysokości tak jak za miesiąc w pełni przepracowany.

Podstawa prawna:

art. 9, art. 87 §7, art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.)

§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.)

Izabela Nowacka

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  REKLAMA

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  Lek na porost zębów jeszcze w tej dekadzie? Dr Takahashi w połowie 2024 roku rozpocznie badania kliniczne. Jak daleko do rewolucji w stomatologii?

  W ostatnich tygodniach w mediach toczyła się dyskusja o tym, że japoński naukowiec zapowiedział, iż jeszcze w tej dekadzie powstanie lek na porost zębów. Ta wiadomość zelektryzowała środowisko medyczne, a także pacjentów implantologicznych i protetycznych. Ale zdaniem dr n. med. Piotra Przybylskiego należy trochę ostudzić emocje w tym zakresie. Lek na porost zębów, jak każdy lek, musiałby przejść wiele badań klinicznych, aby potwierdzono jego skuteczność i bezpieczeństwo, a następnie dopuszczono do obrotu. Jak wskazuje ekspert, sam ewentualny proces odrastania zębów musi być też dokładnie monitorowany, aby nie wywołał poważnych problemów z układem zgryzowym i funkcją żucia. Nawet jeśli lek rozpocznie nową erę w stomatologii, to upłynie jeszcze wiele lat, zanim w ogóle trafi do Polski. Sami lekarze będą musieli też przejść liczne szkolenia, aby móc go podawać pacjentom. I to też nie będzie łatwy proces do zrealizowania.

  REKLAMA