REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?

Czy
Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Firma wprowadziła tzw. "dodatek inflacyjny" o charakterze rekompensacyjnym dla wszystkich pracowników zatrudnionych na dzień 01.12.2022 r., z wyłączeniem pracowników, którzy w okresie wypłacania dodatku przebywają na: urlopach bezpłatnych, wychowawczych, macierzyńskich, rodzicielskich, świadczeniach rehabilitacyjnych. Wysokość dodatku wynosi 10% wynagrodzenia zasadniczego (nie mniej niż 500 zł). Dodatek ten przysługuje niezależnie od absencji pracownika w miesiącu, za który jest wypłacany ( z wyłączeniem wymienionych powyżej przypadków). Będzie on wypłacany przez okres 5 miesięcy. Jeżeli pracownik będzie przez część miesiąca (za który jest wypłacany dodatek) przebywał na zwolnieniu lekarskim, to rozumiem, że za ten okres ta wyliczona część dodatku inflacyjnego będzie nieoskładkowana (bez składek ZUS i bez składki zdrowotnej 9%).

Co w przypadku, gdy np. pracownik będzie na zwolnieniu lekarskim w okresie już po wypłacie wynagrodzenia i to zwolnienie będzie rozliczone dopiero w następnym miesiącu (np. za 28-31.12.2022 r będzie rozliczone dopiero w styczniu 2023 r.)? Czy taki dodatek wypłacony w styczniu (za styczeń) też możemy podzielić i za te dni zwolnienia za grudzień wyłączyć z oskładkowania? Czy jeżeli jest wypłacany w styczniu za styczeń, to już nie można uwzględniać zwolnienia grudniowego (pomimo iż w grudniu nie skorzystaliśmy z wyłączenia z podstawy składek na ZUS)? Czy dodatek inflacyjny będzie wchodził do naliczania wynagrodzenia urlopowego jako element stały czy jako element zmienny?

REKLAMA

RADA

Jeśli ustanowiono dodatek inflacyjny wprowadzając go do przepisów o wynagradzaniu, czyli układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania, i wynika z tych przepisów, że ów składnik przysługuje za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, i za te okresy dodatek jest wypłacany, to w części przypadającej za te okresy dodatek będzie zwolniony ze składek na ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z podstawy wymiaru składek na ZUS wyłączone są m.in. składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego wynagrodzenia lub zasiłku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie opłaca składek, gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

- pracownik ma prawo do składnika wynagrodzenia w okresie, w którym pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy, macierzyński, opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne – w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu;

- pracodawca wypłaca ten składnik za okres, w którym pracownik pobiera wymienione świadczenia

Zwolnienie dotyczy stałych składników wynagrodzenia np. dodatku stażowego, stałej premii, do których pracownik ma prawo i może wystąpić z roszczeniem o ich wypłatę. Nie dotyczy natomiast wypłat uznaniowych, np. nagród o takim charakterze.

Czy "dodatek inflacyjny" podlega zwolnieniu ze składek ZUS?

Jeśli więc ustanowiono dodatek inflacyjny wprowadzając go do przepisów o wynagradzaniu czyli układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania (źródła prawa pracy wymienione w art. 9 Kodeksu pracy) i wynika z tych przepisów, że ów składnik przysługuje za okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego, i za te okresy dodatek jest wypłacany, to w części przypadającej za te okresy dodatek będzie zwolniony ze składek na ZUS.

Warto zaznaczyć, że przepisami o wynagradzaniu nie są np. umowy o pracę czy obwieszczenia.

Jeżeli więc pracownik zachoruje np. pod koniec grudnia, po wypłacie wynagrodzenia oraz dodatku inflacyjnego za grudzień w pełnych wysokościach, to ten dodatek będzie jeszcze oskładkowany.

REKLAMA

Natomiast rozliczenie choroby oraz składników wynagrodzenia nastąpi w styczniu kolejnego roku. W styczniu pracownik otrzyma wynagrodzenie chorobowe za grudzień (niezdolność grudniowa wykazana w ZUS RSA za styczeń), odpowiednio pomniejszone wynagrodzenie zasadnicze za styczeń o nieobecność grudniową, zgodnie z art. 87 § 7 Kodeksu pracy, oraz pełny dodatek inflacyjny, bez pomniejszenia na podstawie przepisu o wynagradzaniu. Część dodatku za styczeń przypadająca za okres niezdolności i wypłacona za ten okres (w styczniu) pozostanie zwolniona ze składek (oczywiście pod warunkiem, że zostały spełnione warunki zwolnienia opisane wyżej).

Jeżeli dodatek inflacyjny został ustalony w stałej miesięcznej wysokości (10% stawki stałej miesięcznej zasadniczej) to nie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego. Za miesiąc z urlopem należy go wypłacić w pełnej wysokości tak jak za miesiąc w pełni przepracowany.

Podstawa prawna:

art. 9, art. 87 §7, art. 172 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.)

§ 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1949 ze zm.)

Izabela Nowacka

Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska - Niemcy. Zamiast reparacji wsparcie dla ocalałych z okupacji i Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie

W czasie wizyty w Polsce, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział 2 lipca 2024 r. wsparcie dla osób ocalałych z okupacji, nie podając jednak bliższych szczegółów. Podkreślając wagę dobrych relacji między Polską a Niemcami, premier Donald Tusk przyznał, że "nie ma takich kwot, które zadośćuczyniłyby Polsce straty wynikające z napaści Niemiec".

GIS ostrzega przed migracją ołowiu i kadmu z obrzeża kubków. Co powinieneś wiedzieć?

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia wysokich poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. To zagrożenie dla zdrowia, o którym warto wiedzieć. O jaki produkt dokładnie chodzi?

WOŚP przeszkoli nauczycieli z pierwszej pomocy, nauczyciele będą uczyć uczniów już od 1 września

Wraz z nowym rokiem szkolnym uczniowie rozpoczną naukę nowych umiejętności. Od 1 września 2024 r. na wszystkich etapach edukacji będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy. Wiedzę będą przekazywać nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP.

Tunel połączy Warszawę z Łodzią. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia

Przetarg na tunel Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia - takie informacje przekazał Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten tunel stanowi kluczowy element pierwszej nitki kolei dużych prędkości, która będzie prowadzić z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia. 

REKLAMA

W Warszawie są aż 23 niebezpieczne kąpieliska [LISTA]

W 2024 roku na mazowieckiej mapie czarnych punktów wodnych jest 116 kąpielisk niestrzeżonych. W Warszawie za niebezpieczne uważane są 23 miejsca. Wśród nich m. in. Wisła, Jeziorko Balaton i Jeziorko Czerniakowskie - podano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

Po fali upałów załamanie pogody. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami o różnych stopniach. W których powiatach można się ich spodziewać? 

1000 złotych dodatku od 1 lipca dla tej grupy pracowników

Od 1 lipca 2024 roku blisko 200 tysięcy pracowników sektora pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi otrzyma dodatek motywacyjny w wysokości 1000 złotych brutto miesięcznie. Program ten ma na celu docenienie trudu pracowników oraz zmniejszenie ryzyka odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów.

Czym jest podróżowanie w duchu smart?

Potrzeby podróżnych zmieniają się i coraz częściej deklarują oni chęć podróżowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju- aż 80% Takie są wyniki globalnego badania przeprowadzonego przez agencję Statista. Czym jest smart tourism? Jak przeciętny turysta może realizować założenia zrównoważonej turystyki i zoptymalizować swój wyjazd pod każdym względem? 

REKLAMA

Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

REKLAMA