REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS IWA: przykłady jak ustalić liczbę ubezpieczonych w 2022 r.

ZUS IWA: przykłady jak ustalić liczbę ubezpieczonych w 2022 r.
ZUS IWA: przykłady jak ustalić liczbę ubezpieczonych w 2022 r.
Media

REKLAMA

REKLAMA

ZUS IWA: przykłady jak ustalić liczbę ubezpieczonych w 2022 r.

 ZASADY USTALANIA LICZBY UBEZPIECZONYCH w ZUS IWA

Liczbę ubezpieczonych (żeby stwierdzić, czy spełniasz warunek zgłaszania do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych) ustalasz w następujący sposób:

REKLAMA

  1. Najpierw zsumuj liczbę ubezpieczonych, którzy podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego, za który składasz informację ZUS IWA.
  2. Wynik podziel przez liczbę miesięcy, w których byłeś zgłoszony jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe.
  3. Jeśli wyjdzie wynik ułamkowy, to musisz go zaokrąglić do pełnych liczb. Liczbę ubezpieczonych zaokrąglasz do jedności w górę, jeśli końcówka jest większa lub równa 0,5; zaokrąglasz w dół – jeśli jest mniejsza od 0,5 (np. 9,49. 9; 9,5. 10).

Wymóg spełnienia warunku nieprzerwanego zgłoszenia w ZUS jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe oznacza, że liczba ta ustalana jest zawsze jako średnia z 12 miesięcy.

REKLAMA

Gdy ustalasz liczbę ubezpieczonych za poszczególne miesiące danego roku, powinieneś uwzględniać wszystkich ubezpieczonych, którzy w danym miesiącu podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu przynajmniej jeden dzień. Daną osobę uwzględniasz tylko raz – nawet jeśli w jednym miesiącu zgłaszałeś ją do ubezpieczenia z różnych tytułów.

Jeżeli jesteś płatnikiem składek, który składa dwa komplety dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc (dotyczy to urzędów pracy), to liczbę ubezpieczonych ustalasz z uwzględnieniem wszystkich ubezpieczonych, którzy podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu – bez względu na to, w którym komplecie są rozliczani.

Gdy obliczasz liczbę ubezpieczonych, nie bierzesz pod uwagę osób, które:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. podlegają ubezpieczeniom społecznym, ale nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu (np. osoby wykonujące pracę nakładczą);
  2. cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym, pobierały zasiłek macierzyński, zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego;
  3. nie podlegają już w danym miesiącu (nawet przez jeden dzień) ubezpieczeniom społecznym – w tym ubezpieczeniu wypadkowemu, ale za które w raporcie imiennym za ten miesiąc rozliczasz jeszcze składki lub wykazujesz świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń.

ZUS IWA a liczba ubezpieczonych - przykład

Przykład 1

Spółka Miko Sp. z o.o. była zgłoszona w ZUS jako płatnik składek nieprzerwanie przez cały rok W ciągu poszczególnych miesięcy tego roku, spółka zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego:

Miesiąc

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Liczba osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu

11

10

10

10

8

8

8

10

10

10

10

10

Suma ubezpieczonych, którzy podlegali ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy wynosi 115. W związku z tym liczba ubezpieczonych wynosi: 115 ÷ 12 = 9,58.  Po zaokrągleniu do jedności liczba ubezpieczonych wynosi 10. Tak więc spółka spełniła warunek dotyczący wymogu zgłaszania do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, konieczny dla ustalenia obowiązku złożenia informacji ZUS IWA za 2022 r. Tak ustaloną liczbę ubezpieczonych spółka powinna wykazać w polu III.01 informacji ZUS IWA składanej za ten rok.

Przykład 2

Barbara prowadzi działalność gospodarczą. Zgłosiła się jako płatnik składek od 1 września 2022 r. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgłosiła siebie oraz 10 pracowników:

Miesiąc

IX

X

XI

XII

Liczba osób podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu

11

11

11

11

Barbara nie ma obowiązku składania informacji ZUS IWA za 2022 r. – nie spełniła warunku nieprzerwanego zgłoszenia jako płatnik składek na ubezpieczenie wypadkowe od 1 stycznia 2022 r.

ZUS IWA a urlop bezpłatny

Przykład 3

Maciej jako pracownik przebywał od 2 do 31 stycznia 2022 r. na urlopie bezpłatnym. W związku z tym, że w styczniu 2022 r. Maciej podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu przez jeden dzień, spółka powinna uwzględnić go przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego
w styczniu 2022 r.

ZUS IWA a umowa zlecenia

Przykład 4

W styczniu 2022 r. Anna była zatrudniana na podstawie dwóch umów zlecenia (u jednego płatnika). Pierwsza została zawarta na okres od 2 do 21 stycznia, a druga – na 3 miesiące od 30 stycznia. Z tytułu tych umów Anna podlegała obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych do
ubezpieczenia wypadkowego w styczniu, płatnik powinien uwzględnić Annę jako jednego ubezpieczonego.

Przykład  5

Karol w styczniu 2022 r. podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu u jednego płatnika, lecz z dwóch tytułów: od 1 do 14 stycznia 2022 r. – z umowy zlecenia, a od 23 stycznia – z umowy o pracę. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego w styczniu płatnik powinien uwzględnić Karola jako
jednego ubezpieczonego.

ZUS IWA a urlop bezpłatny

Przykład 6

Katarzyna jako pracownik przebywała na urlopie bezpłatnym od 20 kwietnia do 4 czerwca 2022 r. W związku z tym, że w maju 2022 r. Katarzyna nie podlegała ubezpieczeniu wypadkowemu nawet przez jeden dzień, to przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych do ubezpieczenia wypadkowego w maju płatnik nie powinien uwzględniać Katarzyny.

Przykład 7

Pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym od 3 do 31 stycznia 2022 r. W styczniu 2022 r. co najmniej przez jeden dzień ubezpieczony podlegał więc ubezpieczeniu wypadkowemu. Należy go uwzględnić przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w ciągu tego miesiąca.

ZUS IWA a wojsko

Przykład 8

Pracownik został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej od 1 lutego 2022 r. (cały luty). Nie uwzględnia się go przy ustalaniu liczby ubezpieczonych.

Poradnik ZUS o ZUS IWA

Więcej informacji w poradniku ZUS o ZUS IWA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

MEN: wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

REKLAMA

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

REKLAMA

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA