Co to jest barometr zawodów?
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest barometr zawodów?
Barometr zawodów jest krótkookresową (jednoroczną) prognozą sytuacji w zawodach w poszczególnych województwach. Badanie ma charakter jakościowy. Powstaje w trakcie dyskusji grupowej (metodą „panelu ekspertów"), w której udział biorą pracownicy powiatowych urzędów pracy. Dla województwa warmińsko-mazurskimPodczas panelu kluczowi eksperci analizują osobno sytuację dla 167 zawodów.
Efektem rozważań powiatowych ekspertów jest odpowiedź na następujące pytania:
REKLAMA
- Jak według Pana(-i) zmieni się zapotrzebowanie na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy wystąpi: szybki wzrost, wzrost, równowaga, spadek, szybki spadek zapotrzebowania?
- Jak według Pana(-i) będzie się kształtować relacja między dostępną siłą roboczą a zapotrzebowaniem na pracowników w danym zawodzie w nadchodzącym roku? Czy wystąpi: duży deficyt, deficyt, równowaga popytu i podaży, nadwyżka, duża nadwyżka poszukujących pracy?
Uzyskane odpowiedzi pozwalają na zaklasyfikowanie danego zawodu do jednej z trzech kategorii:
- zawodów deficytowych, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach − niewielka,
- zawodów zrównoważonych, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się),
- zawodów nadwyżkowych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów spełniających wymagania pracodawców.
Gdzie można znaleźć barometr zawodów?
Wyniki badania dla kraju, województw (w tym województwa warmińsko-mazurskiego) i powiatów dostępne są na stronie internetowej barometrzawodow.pl
Opis projektu badanie: “Barometr zawodów”
Koordynator ogólnopolski badania Barometr zawodów: Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie
Okres realizacji: 9.05.2022 r. – 31.12.2022 r.
Źródło finansowania: Fundusz Pracy - fundusz celowy
Dofinansowanie: 427 922 zł, w tym 385 022 zł na koordynację na terenie kraju badania ogólnopolskiego
Opis zadania: Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy)
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców
Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie)
Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw i kraju.
Wyniki badania wykorzystywane są m.in.
- przy planowaniu kariery zawodowej (wskazują w jakich zawodach warto się dokształcać, gdyż są najlepsze perspektywy na pracę),
- przy poszukiwaniu pracy w zawodzie (wskazują jak wygląda sytuacja w poszczególnych powiatach - gdzie może być łatwiej o pracę),
- do analiz rynku pracy (wskazują trendy w zakresie popytu i podaży pracy).
Metodologia projektu badanie: “Barometr zawodów”
REKLAMA
Metodologię badania wypracowano w Szwecji w latach 90-tych XX w. W 2007 roku Barometr zaczęto realizować także w Finlandii, skąd w 2009 roku trafił do Polski, w wyniku wizyty studyjnej pracowników Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Początkowo Barometr realizowany był tylko w Małopolsce (w 2009 roku przeprowadzono pilotaż w 6 powiatach województwa, w kolejnym roku rozszerzono badanie na wszystkie powiaty regionu). W całym kraju badanie prowadzone jest od 2015 roku.
Do 2019 roku Barometr realizowano równolegle do prowadzonego w całej Polsce (na mocy zapisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) badania ilościowego pod nazwą Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych (MZDiN). Decyzją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od roku 2020, z racji swojej komplementarności, badania te zostały połączone w jedno wspólne badanie pod nazwą Barometr zawodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.