Tylko 6 miesięcy na zaległe badania pracowników. I 60 dni na szkolenia BHP. Od 1 lipca 2023 r.
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy z zaległościami mają 6 miesięcy (badania) albo 60 dni (szkolenia) na wykonanie swoich obowiązków.
REKLAMA
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego
REKLAMA
Zmiany wynikają z rozporządzenia w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Od 1 lipca znosi ograniczenia wprowadzone ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
„Podjęcie decyzji o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego uzasadnia wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego złożony do Ministra Zdrowia w dniu 20 kwietnia 2023 r., w którym Głównym Inspektor Sanitarny wnioskuje o odwołanie tego stanu z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, w szczególności biorąc pod uwagę spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także spadek liczby zgonów i hospitalizacji obserwowany w ostatnim czasie” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.
Jakie są zasady przeprowadzania badań pracowników od 1 lipca 2023 r.
Rozporządzenie przywraca przepisy o kierowaniu pracowników na wstępne i okresowe badania lekarskie. Obowiązek wykonywania badań okresowych został zawieszony tuż po wybuchu pandemii. Pamiętamy wszyscy, że chodziło o ograniczenie wizyt w placówkach medycznych.
W okresie stanu epidemii, osoby nowo zatrudniane na stanowisko administracyjno-biurowe nie podlegały wstępnym badaniom lekarskim, jeżeli posiadały aktualne orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.
REKLAMA
Pracodawcy muszą teraz wykonać wszystkie zaległe badania okresowe oraz badania wstępne medycyny pracy. Jest na to mało czasu - tylko 6 miesięcy. Dodajmy, że na początku rząd proponował, aby pracodawcy wykonali zaległe badania w terminie 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego!
Za czas epidemii dużo firm i instytucji w praktyce nie wymagało od pracowników badań okresowych medycyny pracy. Czy nadrabiając ten brak, pracodawcy doprowadzą do kumulacji badań w przychodniach?
Jakie są zasady przeprowadzania szkoleń BHP od 1 lipca 2023 r.
W tym przypadku termin na uzupełnienie brakujących szkoleń jest jeszcze krótszy - wynosi zaledwie 60 dni.
WAŻNE! Zniesienie stanu epidemii zobowiązuje też pracodawcę do przeprowadzania szkoleń wstępnych i okresowych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Terminy obowiązywania szkoleń nie mogą być już przedłużane.
Koniec stanu epidemii a praca zdalna
Odwołanie stanu epidemii znosi też obowiązywanie szczególnych przepisów dotyczących pracy zdalnej, zgodnie z którymi pracodawca mógł polecić pracownikowi przez oznaczony czas wykonywanie pracy poza miejscem stałego zatrudnienia. Pracę zdalną realizowaną na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 pracownik będzie mógł wykonywać najpóźniej do końca września. Po upływie tego terminu praca zdalna musi być wykonywana zgodnie z przepisami wynikającymi z Kodeksu pracy.
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.