REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy dla pracowników samorządowych

Aleksandra Oktaba
Elastyczny czas pracy dla pracowników samorządowych
Elastyczny czas pracy dla pracowników samorządowych

REKLAMA

REKLAMA

Elastyczny czas pracy także dla pracowników samorządowych wprowadziła ubiegłoroczna nowelizacja Kodeksu pracy. Z tej zmiany ucieszą się najbardziej mieszkańcy odwiedzający urzędy, ale dla pracowników może się to wiązać ze zwiększonym i nierównomiernym obciążeniem pracą.

Elastyczny czas pracy dla pracowników samorządowych

Nowelizacja Kodeksu pracy, jaka obowiązuje od 23 sierpnia 2013 roku, znacznie uelastyczniła przepisy o czasie pracy. Wprowadzono możliwość wydłużenia okresów rozliczeniowych we wszystkich systemach czasu pracy do 12 miesięcy oraz stosowania ruchomego czasu pracy. Zmiany te dotyczą wszystkich pracowników, do których stosuje się przepisy Kodeksu pracy o czasie pracy, a także tych, dla których zagadnienia tego ustawy szczególne nie regulują wyczerpująco.

REKLAMA

Zobacz również: Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

REKLAMA

Pracownicy samorządowi posiadają własną pragmatykę zawodową - podlegają regulacji ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. 2008 nr 223 poz. 1458 ze zm.). Jedyną jednak kwestią związaną z czasem pracy, jaka uregulowana została w tej ustawie jest praca w godzinach nadliczbowych. Poza tym nie zawiera ona żadnych przepisów odnoszących się do czasu pracy tej grupy zawodowej, stąd też zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy. Pracownicy jednostek samorządowych mogą więc pracować według rozkładu pracy, przewidującego różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które według tegoż rozkładu są dla nich dniami pracy (tzw. ruchomy czas pracy). Ma to szczególne znaczenie dla mieszkańców, którym wydłużenie godzin pracy urzędów w wybrane dni tygodnia pozwoli załatwić swoje urzędowe sprawy w dogodnym dla siebie czasie. Chociaż rozwiązania takie stosowane były w wielu urzędach także przed zeszłoroczną nowelizacją, praktyka ta była jednak niejednokrotnie niezgodna z ówcześnie obowiązującymi przepisami o czasie pracy. Obecna regulacja nie stoi już na przeszkodzie takim rozwiązaniom, jedynym warunkiem zastosowania ruchomego czasu pracy jest uprzednie przeprowadzenie odpowiednich konsultacji. Zgodnie bowiem z art. 150 §3 Kodeksu pracy rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 1401, ustala się:

1) w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a, albo

2) w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe rozkłady czasu pracy mogą być także stosowane na pisemny wniosek pracownika, niezależnie od ustalenia takich rozkładów czasu pracy w powyższym trybie.

REKLAMA

Wykonywanie pracy w takim systemie nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego( nieprzerwane 11 godzin) i tygodniowego (35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego), a ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Podobnie zresztą jak ma to miejsce w sytuacji zwolnienia od pracy, udzielonego pracownikowi, na jego pisemny wniosek, w celu załatwienia spraw osobistych. Odpracowanie zwolnienia od pracy również nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, ale czas odpracowania nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Ma to znaczenie o tyle, iż pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, z tym że wolny czas, na wniosek pracownika, może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

Nie ma przeszkód w stosowaniu do pracowników samorządowych art. 129 §2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi czy technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy, okres rozliczeniowy może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy, przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. W tym celu jednak również konieczne jest zastosowanie odpowiedniej procedury. Stąd też, podobnie jak w przypadku rozkładów tzw. ruchomego czasu pracy, wydłużenie okresu rozliczeniowego jest możliwe w:

1) układzie zbiorowym pracy lub porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a, albo

2) porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – jeżeli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Następnie w ciągu 5 dni roboczych od zawarcia pracodawca zobowiązany jest przekazać kopię porozumienia w sprawie przedłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA