REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

elastyczny czas pracy w urzędzie
elastyczny czas pracy w urzędzie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej (projekt z dnia 29 lipca 2013 r.) zakłada wprowadzenie elastycznego czasu pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

REKLAMA

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie – bez elastycznego czasu pracy

REKLAMA

Obecny system czasu pracy obowiązujący w służbie cywilnej przewiduje stosowanie jako podstawowego systemu przewidującego pracę w wymiarze nie przekraczającym ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni.

Dyrektor generalny urzędu ustala rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w oparciu o rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej. Z przepisów tego rozporządzenia wynika m.in. że dyrektor generalny urzędu ustala rozkład i wymiar czasu pracy członków korpusu służby cywilnej biorąc pod uwagę to, aby praca była wykonywana od poniedziałku do piątku w godzinach między 8.15 a 16.15.

Dotychczasowe przepisy nie regulowały kwestii tzw. ruchomego czasu pracy. Czym on jest?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruchomy czas pracy czas pracy oznacza taką organizację czasu pracy, w której pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych określa przedział czasu, w którym pracownicy mają stawić się do pracy, by następnie przepracować liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich systemu i rozkładu czasu pracy.

Oznacza to, iż decyzja w kwestii konkretnej godziny rozpoczęcia pracy należy do pracownika oczywiście w ramach granic czasowych wyznaczonych uprzednio przez pracodawcę.

Polecamy serwis: Pracownicy

Cel zmian

Rozwiązania przewidziane w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej wzorowane są na tych wprowadzonych do Kodeksu pracy nowelizacją Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych uchwaloną w ustawie z dnia 12 lipca 2013 r. Celem zmian ma być możliwość bardziej racjonalnego planowania czasu pracy w urzędach. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę na zapewnienie klientom administracji możliwości załatwienia swoich spraw w urzędzie w dogodnym dla nich czasie.

Elastyczność czasu pracy przejawiałaby się tu w tym, że dyrektor generalny urzędu, w którym występuje zmienne zapotrzebowanie na wykonywanie określonych zadań może planować większą liczbę godzin pracy w okresach dużego zapotrzebowania na pracę, a mniejszą – w pozostałych okresach. Dłuższe okresy rozliczeniowe powodują, iż okres, w którym członkom korpusu służby cywilnej można zrekompensować pracę nadliczbową wydłuża się.

Zobacz również: Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Po zmianach – ruchomy czas pracy w urzędach

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie będzie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją będzie mógł być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 3 miesięcy. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy równoważony jest krótszym dobowym wymiarem czas pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Ponadto, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi , technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy powyższe okresy rozliczeniowe mogą być przedłużone, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy (przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników).

Polecamy: Forum

Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy ma być możliwe:
1) w porozumieniu zawieranym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli jednak uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi nie byłoby możliwe, przedłużenie okresu rozliczeniowego mogłoby nastąpić tylko pod warunkiem uzgodnienia treści porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, albo
2) w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami członków korpusu służby cywilnej, wyłonionymi w trybie przyjętym w danym urzędzie – jeżeli w urzędzie nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Ruchomy czas pracy ma być stosowany na zasadach wynikających z art. 1401 Kodeksu pracy. Przewiduje on dwie formy wprowadzania takiego rozkładu. W jednej z nich pracodawca wyznaczałby członkom korpusu służby cywilnej różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach pracy W drugiej zaś formie wyznaczony byłby przedział czasu, w którym członkowie korpusu służby cywilnej są obowiązani stawić się do pracy. W obu przypadkach, gdyby członek korpusu służby cywilnej, zgodnie ze swoją decyzją, w kolejnym dniu rozpoczął pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to taka praca nie byłaby pracą nadliczbową. Stosowanie tych systemów nie może jednak naruszać przepisów o odpoczynku dobowym.

Nowelizacja usuwa istniejący przepis, dotyczący niewliczania do urlopu wypoczynkowego dni tygodnia niebędących dniami pracy w urzędzie.

Wynagrodzenie

Nowe przepisy przewidują, iż wynagrodzenie członka korpusu służby cywilnej określone stałą stawką miesięczną przysługiwałoby w jednakowej wysokości za każdy miesiąc okresu rozliczeniowego, bez względu na liczbę godzin przepracowanych w poszczególnych miesiącach w ramach rozkładu czasu pracy ustalonego dla członka korpusu służby cywilnej. Stała wysokość wynagrodzenia byłaby zapewniona także w miesiącu, w którym członek korpusu służby cywilnej nie miałby obowiązku wykonywania pracy ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym lub wykorzystywanie czasu wolnego lub dni wolnych od pracy z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Nowelizacja umożliwia wykonywanie pracy w ruchomym czasie pracy na pisemny wniosek zainteresowanego członka korpusu służby cywilnej.

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA