REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

Subskrybuj nas na Youtube
elastyczny czas pracy w urzędzie
elastyczny czas pracy w urzędzie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Nowelizacja ustawy o służbie cywilnej (projekt z dnia 29 lipca 2013 r.) zakłada wprowadzenie elastycznego czasu pracy dla członków korpusu służby cywilnej.

REKLAMA

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 14 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt jest przedmiotem uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie – bez elastycznego czasu pracy

REKLAMA

Obecny system czasu pracy obowiązujący w służbie cywilnej przewiduje stosowanie jako podstawowego systemu przewidującego pracę w wymiarze nie przekraczającym ośmiu godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż osiem tygodni.

Dyrektor generalny urzędu ustala rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w oparciu o rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej. Z przepisów tego rozporządzenia wynika m.in. że dyrektor generalny urzędu ustala rozkład i wymiar czasu pracy członków korpusu służby cywilnej biorąc pod uwagę to, aby praca była wykonywana od poniedziałku do piątku w godzinach między 8.15 a 16.15.

Dotychczasowe przepisy nie regulowały kwestii tzw. ruchomego czasu pracy. Czym on jest?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ruchomy czas pracy czas pracy oznacza taką organizację czasu pracy, w której pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych określa przedział czasu, w którym pracownicy mają stawić się do pracy, by następnie przepracować liczbę godzin wynikającą z obowiązującego ich systemu i rozkładu czasu pracy.

Oznacza to, iż decyzja w kwestii konkretnej godziny rozpoczęcia pracy należy do pracownika oczywiście w ramach granic czasowych wyznaczonych uprzednio przez pracodawcę.

Polecamy serwis: Pracownicy

Cel zmian

Rozwiązania przewidziane w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej wzorowane są na tych wprowadzonych do Kodeksu pracy nowelizacją Kodeksu pracy oraz ustawy o związkach zawodowych uchwaloną w ustawie z dnia 12 lipca 2013 r. Celem zmian ma być możliwość bardziej racjonalnego planowania czasu pracy w urzędach. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę na zapewnienie klientom administracji możliwości załatwienia swoich spraw w urzędzie w dogodnym dla nich czasie.

Elastyczność czasu pracy przejawiałaby się tu w tym, że dyrektor generalny urzędu, w którym występuje zmienne zapotrzebowanie na wykonywanie określonych zadań może planować większą liczbę godzin pracy w okresach dużego zapotrzebowania na pracę, a mniejszą – w pozostałych okresach. Dłuższe okresy rozliczeniowe powodują, iż okres, w którym członkom korpusu służby cywilnej można zrekompensować pracę nadliczbową wydłuża się.

Zobacz również: Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Po zmianach – ruchomy czas pracy w urzędach

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie będzie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy.

W przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy i jej organizacją będzie mógł być stosowany system równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 3 miesięcy. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy równoważony jest krótszym dobowym wymiarem czas pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Ponadto, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi , technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy powyższe okresy rozliczeniowe mogą być przedłużone, nie więcej jednak niż do 12 miesięcy (przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników).

Polecamy: Forum

Przedłużenie okresu rozliczeniowego maksymalnie do 12 miesięcy ma być możliwe:
1) w porozumieniu zawieranym z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli jednak uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi nie byłoby możliwe, przedłużenie okresu rozliczeniowego mogłoby nastąpić tylko pod warunkiem uzgodnienia treści porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy, albo
2) w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami członków korpusu służby cywilnej, wyłonionymi w trybie przyjętym w danym urzędzie – jeżeli w urzędzie nie działają zakładowe organizacje związkowe.

Ruchomy czas pracy ma być stosowany na zasadach wynikających z art. 1401 Kodeksu pracy. Przewiduje on dwie formy wprowadzania takiego rozkładu. W jednej z nich pracodawca wyznaczałby członkom korpusu służby cywilnej różne godziny rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach pracy W drugiej zaś formie wyznaczony byłby przedział czasu, w którym członkowie korpusu służby cywilnej są obowiązani stawić się do pracy. W obu przypadkach, gdyby członek korpusu służby cywilnej, zgodnie ze swoją decyzją, w kolejnym dniu rozpoczął pracę o godzinie wcześniejszej niż w dniu poprzednim, to taka praca nie byłaby pracą nadliczbową. Stosowanie tych systemów nie może jednak naruszać przepisów o odpoczynku dobowym.

Nowelizacja usuwa istniejący przepis, dotyczący niewliczania do urlopu wypoczynkowego dni tygodnia niebędących dniami pracy w urzędzie.

Wynagrodzenie

Nowe przepisy przewidują, iż wynagrodzenie członka korpusu służby cywilnej określone stałą stawką miesięczną przysługiwałoby w jednakowej wysokości za każdy miesiąc okresu rozliczeniowego, bez względu na liczbę godzin przepracowanych w poszczególnych miesiącach w ramach rozkładu czasu pracy ustalonego dla członka korpusu służby cywilnej. Stała wysokość wynagrodzenia byłaby zapewniona także w miesiącu, w którym członek korpusu służby cywilnej nie miałby obowiązku wykonywania pracy ze względu na rozkład czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym lub wykorzystywanie czasu wolnego lub dni wolnych od pracy z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Nowelizacja umożliwia wykonywanie pracy w ruchomym czasie pracy na pisemny wniosek zainteresowanego członka korpusu służby cywilnej.

Więcej o wydłużonym okresie rozliczeniowym – w specjalnym poradniku „Nowe zasady rozliczania czasu pracy”>>

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA