reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Urzędnicy z wyboru obywateli

Bez zmian znowelizowana ustawa pozostawia kwestię wyboru większości pracowników samorządowych. Jeśli chodzi o urząd gminy, to osoby, na które oddamy swój głos, to kandydaci na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. W powiatach i województwach wyborem są objęci członkowie zarządu, marszałek województwa i starosta oraz ich zastępcy – jeżeli status powiatu bądź województwa tak stanowi. Podobne reguły dotyczą także związków jednostek samorządu terytorialnego.

Zmiany szczególnie ucieszą mieszkańców stolicy. Mianowicie, od najbliższych wyborów samorządowych, wybieralne będą najważniejsze stanowiska urzędnicze w dzielnicach. Ustawodawca objął zmianami urząd burmistrza dzielnicy, jego zastępcy oraz pozostałych członków zarządu poszczególnych dzielnic Warszawy. To jedna z najważniejszych zmian w ustawie o pracownikach samorządowych. Dotychczas wyboru burmistrza i zarządu dzielnicy dokonywała rada dzielnicy – na posiedzeniu, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Skład samej rady dzielnicy pochodzi z wyborów samorządowych – od teraz dołączy do tej zasady także zarząd.

Polecamy serwis: Pracownicy

Nie dla prawomocnie skazanych

Jeżeli pracownik samorządowy (na stanowisku urzędniczym, doradcy czy asystenta) zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo – także skarbowe – właściwy podmiot wykonujący wobec niego obowiązki z zakresu prawa pracy jest zobowiązany do odwołania go lub rozwiązania z nim umowy o pracę. Organ ma na to czas do miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o fakcie skazania.

Dodatkowe zmiany

Obsada stanowiska sekretarza tym razem odbywać się będzie poprzez nabór kandydatów – nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zwolnienia stanowiska. Niedopuszczalnie jest natomiast obsadzenie wakatu w drodze powierzenia pełnienia obowiązków.

Te same wymogi rekrutacyjne od teraz dotyczyć będą nie tylko samych pracowników samorządowych na stanowisku urzędniczym, ale także grupy doradców i asystentów. Znacząco podniesie to standard pracy w urzędach.

Jeśli zaś chodzi o awans wewnętrzny, to będzie on mógł zostać dokonany tylko w ramach tej samej grupy stanowisk: urzędniczych (w tym kierowniczych) oraz grupie doradców i asystentów.

Polecamy: Newsletter

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama