reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

Zatrudnianie pracowników samorządowych po wyborach w 2014 roku

W czasie listopadowych wyborów do samorządu zauważymy zmiany w zatrudnianiu pracowników samorządowych. Nowe zasady obowiązujące od 1 września 2013 r. wprowadzają szereg istotnych zmian w wyborze i powoływaniu urzędników jednostek samorządu terytorialnego, co odczujemy w swoich gminach, powiatach i województwach.

Urzędnicy z wyboru obywateli

Bez zmian znowelizowana ustawa pozostawia kwestię wyboru większości pracowników samorządowych. Jeśli chodzi o urząd gminy, to osoby, na które oddamy swój głos, to kandydaci na wójta, burmistrza i prezydenta miasta. W powiatach i województwach wyborem są objęci członkowie zarządu, marszałek województwa i starosta oraz ich zastępcy – jeżeli status powiatu bądź województwa tak stanowi. Podobne reguły dotyczą także związków jednostek samorządu terytorialnego.

Zmiany szczególnie ucieszą mieszkańców stolicy. Mianowicie, od najbliższych wyborów samorządowych, wybieralne będą najważniejsze stanowiska urzędnicze w dzielnicach. Ustawodawca objął zmianami urząd burmistrza dzielnicy, jego zastępcy oraz pozostałych członków zarządu poszczególnych dzielnic Warszawy. To jedna z najważniejszych zmian w ustawie o pracownikach samorządowych. Dotychczas wyboru burmistrza i zarządu dzielnicy dokonywała rada dzielnicy – na posiedzeniu, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów. Skład samej rady dzielnicy pochodzi z wyborów samorządowych – od teraz dołączy do tej zasady także zarząd.

Polecamy serwis: Pracownicy

Nie dla prawomocnie skazanych

Jeżeli pracownik samorządowy (na stanowisku urzędniczym, doradcy czy asystenta) zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo – także skarbowe – właściwy podmiot wykonujący wobec niego obowiązki z zakresu prawa pracy jest zobowiązany do odwołania go lub rozwiązania z nim umowy o pracę. Organ ma na to czas do miesiąca od dnia, w którym dowiedział się o fakcie skazania.

Dodatkowe zmiany

Obsada stanowiska sekretarza tym razem odbywać się będzie poprzez nabór kandydatów – nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zwolnienia stanowiska. Niedopuszczalnie jest natomiast obsadzenie wakatu w drodze powierzenia pełnienia obowiązków.

Te same wymogi rekrutacyjne od teraz dotyczyć będą nie tylko samych pracowników samorządowych na stanowisku urzędniczym, ale także grupy doradców i asystentów. Znacząco podniesie to standard pracy w urzędach.

Jeśli zaś chodzi o awans wewnętrzny, to będzie on mógł zostać dokonany tylko w ramach tej samej grupy stanowisk: urzędniczych (w tym kierowniczych) oraz grupie doradców i asystentów.

Polecamy: Newsletter

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (z późn. zmianami)

Ustawa z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy

Zobacz również: Wybory samorządowe 2014

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AXELO Prawo i Podatki dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama