REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektor na dłużej niż trzy miesiące

Paweł Jakubczak
Paweł Jakubczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, nie może być zatrudniona na okres krótszy niż trzy miesiące.

Sąd Najwyższy orzekł, że osoba, która wygrała konkurs na stanowisko kierownicze w Służbie Cywilnej, powinna być zatrudniona na okres nie krótszy niż trzy miesiące i nie dłuższy niż trzy lata.

REKLAMA

REKLAMA

Komisja konkursowa uznała, że Witold F. jest najlepszym kandydatem na stanowisko dyrektora administracyjnego w Urzędzie Patentowym. 1 października 2004 r. został on zatrudniony na trzy miesiące w korpusie Służby Cywilnej Urzędu Patentowego na podstawie umowy o pracę. Pracodawca rozwiązał tę umowę 31 grudnia 2004 r. Witold F. złożył pozew do sądu rejonowego, domagając się przywrócenia do pracy i odszkodowania. Jego zdaniem umowa była pozorna, bo pracodawca od początku nie miał zamiaru jej przedłużać. Według niego pracodawca chciał, aby dyrektorem administracyjnym był Witold A., który przez wiele lat był dyrektorem administracyjnym w urzędzie.

Sąd rejonowy przyznał Witoldowi F. odszkodowanie, ale nie przywrócił go do pracy. Sąd okręgowy oddalił jego apelację. Stwierdził, że umowa nie jest pozorna. Strony mogły zawrzeć umowę co najwyżej na trzy lata, mogły zatem również określić jej termin na trzy miesiące.

REKLAMA

Sąd powołał się również na art. 25 ust. 1 ustawy z 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz.U. z 1999 r. nr 49, poz. 483 z późn. zm.). Przepis ten stanowi, że z osobami po raz pierwszy zatrudnionymi w Służbie Cywilnej zawiera się umowę o pracę na czas określony, a zatrudnieni są zobowiązani do odbycia służby przygotowawczej.

Kasację od tego wyroku wniósł skarżący. SN uznał, że art. 25 ust. 1 nie można w tej sprawie zastosować. Nie odnosi się on bowiem do osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych. Pracodawca podpisał ze skarżącym umowę na trzy miesiące, w sytuacji gdy art. 48 ust. 3 ustawy o Służbie Cywilnej pozwalał na zawarcie umowy nawet na trzy lata. Osoby, których kwalifikacje i doświadczenie zawodowe zostały zweryfikowane przez komisję konkursową, powinny być zatrudniane na okres powyżej trzech miesięcy. Na czas krótszy są zatrudniane osoby posiadające niewielkie doświadczenie zawodowe. Dlatego pracodawca, zawierając umowę na trzy miesiące, dopuścił się naruszenia art. 48 ust. 3 ustawy o służbie cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sygn. akt II PK 256/07

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA