Kategorie

Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Monika Małek
świadczenie rodzicielskie 2016
świadczenie rodzicielskie 2016
ShutterStock
Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego do systemu świadczeń rodzinnych od stycznia 2016 roku. Ma ono poprawić sytuację finansową matek, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński i zachęcić osoby niebędące pracownikami do powiększania swoich rodzin.

Projekt świadczenia rodzicielskiego

Po Karcie Dużej Rodziny i wydłużeniu urlopu macierzyńskiego rząd postanowił zająć się sytuacją rodziców, którzy nie podlegają ubezpieczeniu na wypadek choroby lub macierzyństwa. Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wprowadza do ustawy o świadczeniach rodzinnych nowy rodzaj świadczeniaświadczenie rodzicielskie. Jest ono skierowane do matek, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego albo innych świadczeń z tytułu urodzenia dziecka (przysługujących np. funkcjonariuszom służb mundurowych). Będą to więc osoby bezrobotne, studenci czy osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zasady przyznawania

Świadczenie rodzicielskie będzie przyznawane na zasadach podobnych do obowiązujących w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Uprawniona do nowego świadczenia będzie osoba, która urodziła dziecko, przyjęła dziecko na wychowanie i planuje je przysposobić lub też osoba sprawująca nad dzieckiem opiekę jako rodzina zastępcza. Świadczenie będzie przysługiwało na okres od 52 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej do 71 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków. W przypadku przyjęcia dzieci na wychowanie świadczenie przysługuje do osiągnięcia przez dziecko wieku lat 7 lub 10, jeśli ma odroczony obowiązek szkolny.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Wysokość zasiłku

Osoby, które mogłyby otrzymywać zasiłek macierzyński, ale z niego zrezygnują,  nie mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Nowe świadczenie ma wynosić 1000 zł, a kwota ta będzie weryfikowana według zasad dotyczących wszystkich świadczeń rodzinnych. Aby uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż świadczenie rodzicielskie, projekt ustawy wprowadza minimalną kwotę zasiłku macierzyńskiego netto również w wysokości 1000 zł. Planowane jest również usunięcie z systemu przepisów, które przedłużają okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych kobietom, które urodziły dziecko. Bezrobotna mogła pobierać zasiłek tak długo, jak trwałby jej urlop macierzyński. Według nowej regulacji bezrobotna będzie mogła ubiegać się o świadczenie rodzicielskie zamiast przedłużać zasiłek.

Przepisy przejściowe

Planowane zmiany mają wejść w życie od stycznia 2016 roku, jednak w przepisach przejściowych przewidziano możliwość skorzystania z nowego świadczenia dla rodziców, których dzieci urodzą się wcześniej, ale nie minie jeszcze okres pobierania przez nich świadczenia, tj. 52 tygodnie lub odpowiednio więcej. Nie będzie to jednak przysługiwało rodzicom, którzy pobrali już zasiłek macierzyński lub też skorzystali z przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych. W projekcie uregulowana została także sytuacja rolników, którym zmieniona zostanie forma wypłacania zasiłku macierzyńskiego z jednorazowego na comiesięczny. Rolnicy, którzy urodzili dzieci przed 1 stycznia 2016 roku, ale nie minął jeszcze termin 52 tygodni, będą mogli otrzymać podwyższenie zasiłku macierzyńskiego w wysokości różnicy między nową wysokością zasiłku a kwotą dotychczasową. Zasiłek w podwyższonej kwocie będzie im przysługiwał od 1 stycznia do końca wspomnianego terminu.

Podstawa prawna:

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z 08.01.2015 r.

Zobacz także: Świadczenia rodzinne w 2016 r. nawet po przekroczeniu progu dochodowego - projekt "złotówka za złotówkę"

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - dochody gmin w 2022 r.

  Polski Ład. Wiceminister Finansów Sebastian Skuza zapewnia, że żadna gmina w 2022 nie będzie miała mniejszych dochodów niż prognozowała przed Polskim Ładem.

  Wynagrodzenia i zatrudnienie w samorządach

  Wynagrodzenia w samorządach - czy będą podwyżki w 2022 roku? Czy spodziewana jest redukcja etatów w urzędach?

  Stan wyjątkowy - do kiedy?

  Stan wyjątkowy - do kiedy? Czy stan nadzwyczajny przy granicy polsko-białoruskiej zostanie przedłużony?

  Podwyżki cen za wodę i ścieki 2021-2024

  Podwyżki cen za wodę i ścieki. Wiceszef Wód Polskich poinformował, że do regulatora trafiło ok. 2,6 tys. wniosków taryfowych od przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. W ponad 90 proc. przypadków przedsiębiorstwa zawnioskowano o podwyżki cen za wodę i ścieki. Propozycje nowych taryf są składane na trzy lata (2021-2024).

  4 fala COVID - kiedy lockdown?

  4 fala COVID - kiedy lockdown? Minister Zdrowia poinformował w jakiej sytuacji rząd będzie wprowadzał obostrzenia.

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków?

  Program Poznaj Polskę - do kiedy nabór wniosków na dofinansowanie do wycieczek szkolnych? Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, są dodatkowe środki.

  Protest medyków 2021 [PODCAST]

  Protest medyków - jakie są postulaty protestujących? Jak wygląda obecnie praca w służbie zdrowia? Na te pytania, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) odpowiada ratownik medyczny, Jan Świtała. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Laboratoria Przyszłości - miliard na wyposażenie dla szkół

  Laboratoria Przyszłości - rusza największa rządowa inwestycja w nowoczesną edukację. Na co będzie można uzyskać wsparcie z programu?

  Whistleblowing – stan gotowości sektora publicznego

  Whistleblowing. Zostały trzy miesiące dni do wdrożenia systemów dla sygnalistów przez podmioty prawne w sektorze publicznym, a więc i jednostek samorządu terytorialnego oraz podmioty w sektorze prywatnym. Do dnia dzisiejszego, pomimo upływu blisko 22 miesięcy od dnia publikacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, nie pojawił się nawet projekt ustawy implementującego ww. Dyrektywę do polskiego porządku prawnego.

  Brakuje nauczycieli - czy prawo do nauki jest zagrożone?

  Prawo do nauki może być zagrożone przez brak nauczycieli.

  Do kiedy wniosek o 300+?

  Wniosek o 300+ wciąż można złożyć. Do kiedy ZUS przyjmuje wnioski o "Dobry start" w 2021 r.?

  "Dla lasu, dla ludzi" - kampania społeczna Lasów Państwowych

  Lasy Państwowe przygotowały kampanię społeczną "Dla lasu, dla ludzi". Jakie są cele kampanii?

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS - ważny termin

  Zaświadczenie o kontynuowaniu nauki do ZUS to ważny dokument dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną. Do kiedy należy go złożyć?

  Środki dla samorządów na działania edukacyjne

  Samorządy do 17 września 2021 r. mają otrzymać środki z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na działania edukacyjne.

  Whistleblowing – czemu sygnaliści nie zgłaszają naruszeń?

  Whistleblowing. Kluczowym testem dla systemów będzie to czy wpłyną zgłoszenia od sygnalistów i jak na nie zareagujemy. Ilu pracowników jest gotowych zgłosić nadużycie w pracy? Dlaczego pracownicy nie powiadamiają swoich pracodawców o nadużyciach w pracy?

  Stan wyjątkowy w Polsce 2021 - czy jest zgodny z prawem? [PODCAST]

  2 września 2021 na części terytorium Polski wprowadzono stan wyjątkowy. Jest to odpowiedź polskich władz na, trwający od kilku tygodni, kryzys uchodźczy na granicy z Białorusią. Co to właściwie oznacza dla obywateli? Czy działania rządu są zgodne z prawem? Te kwestie w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony?

  Podział uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych - czy jest dozwolony? Oto odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka.

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców

  Całodobowa infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i już działa pod numerem telefonu 800 800 605. Można na niej uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Połączenia są bezpłatne.

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

  Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Nauczyciel, który nie będzie chciał pracować przy wyższym pensum, będzie mógł odejść na wcześniejszą emeryturę na obowiązujących wcześniej zasadach – dowiedział się DGP.

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 r.?

  Podwyżki dla nauczycieli i wyższe pensum w 2022 roku? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowuje kolejne propozycje dotyczące reformy systemu wynagradzania nauczycieli.

  Stan wyjątkowy a stan wojenny

  Stan wyjątkowy a stan wojenny - czym się różnią, kiedy można je wprowadzić? Jakie stany nadzwyczajne przewiduje Konstytucja?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia?

  Stan wyjątkowy - kogo nie obowiązują ograniczenia? Co z weselami, pogrzebami, chrzcinami? Czy w stanie wyjątkowym mogą się odbyć wybory?

  Stypendium szkolne w 2021 r.

  Stypendium szkolne na rok szkolny 2021/2022 to jedna z dostępnych form pomocy materialnej dla uczniów. Kto i kiedy może uzyskać stypendium?

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022

  Reforma wynagrodzeń nauczycieli 2022 - minister Czarnek zapowiada podwyżki wiążące się z reformą edukacji. Ile ma wynieść pensum?

  Czy będą podwyżki dla nauczycieli w 2022 r.?

  Ile zarabiają nauczyciele? Czy projekt ustawy budżetowej na 2022 rok przewiduje podwyżki dla nauczycieli? Przedstawiamy stanowisko ZNP.