REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Monika Małek
świadczenie rodzicielskie 2016
świadczenie rodzicielskie 2016
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego do systemu świadczeń rodzinnych od stycznia 2016 roku. Ma ono poprawić sytuację finansową matek, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński i zachęcić osoby niebędące pracownikami do powiększania swoich rodzin.

Projekt świadczenia rodzicielskiego

Po Karcie Dużej Rodziny i wydłużeniu urlopu macierzyńskiego rząd postanowił zająć się sytuacją rodziców, którzy nie podlegają ubezpieczeniu na wypadek choroby lub macierzyństwa. Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wprowadza do ustawy o świadczeniach rodzinnych nowy rodzaj świadczeniaświadczenie rodzicielskie. Jest ono skierowane do matek, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego albo innych świadczeń z tytułu urodzenia dziecka (przysługujących np. funkcjonariuszom służb mundurowych). Będą to więc osoby bezrobotne, studenci czy osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Zasady przyznawania

Świadczenie rodzicielskie będzie przyznawane na zasadach podobnych do obowiązujących w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Uprawniona do nowego świadczenia będzie osoba, która urodziła dziecko, przyjęła dziecko na wychowanie i planuje je przysposobić lub też osoba sprawująca nad dzieckiem opiekę jako rodzina zastępcza. Świadczenie będzie przysługiwało na okres od 52 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej do 71 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków. W przypadku przyjęcia dzieci na wychowanie świadczenie przysługuje do osiągnięcia przez dziecko wieku lat 7 lub 10, jeśli ma odroczony obowiązek szkolny.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Wysokość zasiłku

Osoby, które mogłyby otrzymywać zasiłek macierzyński, ale z niego zrezygnują,  nie mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Nowe świadczenie ma wynosić 1000 zł, a kwota ta będzie weryfikowana według zasad dotyczących wszystkich świadczeń rodzinnych. Aby uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż świadczenie rodzicielskie, projekt ustawy wprowadza minimalną kwotę zasiłku macierzyńskiego netto również w wysokości 1000 zł. Planowane jest również usunięcie z systemu przepisów, które przedłużają okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych kobietom, które urodziły dziecko. Bezrobotna mogła pobierać zasiłek tak długo, jak trwałby jej urlop macierzyński. Według nowej regulacji bezrobotna będzie mogła ubiegać się o świadczenie rodzicielskie zamiast przedłużać zasiłek.

Przepisy przejściowe

Planowane zmiany mają wejść w życie od stycznia 2016 roku, jednak w przepisach przejściowych przewidziano możliwość skorzystania z nowego świadczenia dla rodziców, których dzieci urodzą się wcześniej, ale nie minie jeszcze okres pobierania przez nich świadczenia, tj. 52 tygodnie lub odpowiednio więcej. Nie będzie to jednak przysługiwało rodzicom, którzy pobrali już zasiłek macierzyński lub też skorzystali z przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych. W projekcie uregulowana została także sytuacja rolników, którym zmieniona zostanie forma wypłacania zasiłku macierzyńskiego z jednorazowego na comiesięczny. Rolnicy, którzy urodzili dzieci przed 1 stycznia 2016 roku, ale nie minął jeszcze termin 52 tygodni, będą mogli otrzymać podwyższenie zasiłku macierzyńskiego w wysokości różnicy między nową wysokością zasiłku a kwotą dotychczasową. Zasiłek w podwyższonej kwocie będzie im przysługiwał od 1 stycznia do końca wspomnianego terminu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna:

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z 08.01.2015 r.

Zobacz także: Świadczenia rodzinne w 2016 r. nawet po przekroczeniu progu dochodowego - projekt "złotówka za złotówkę"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

REKLAMA

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

REKLAMA

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

REKLAMA