reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego do systemu świadczeń rodzinnych od stycznia 2016 roku. Ma ono poprawić sytuację finansową matek, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński i zachęcić osoby niebędące pracownikami do powiększania swoich rodzin.

Projekt świadczenia rodzicielskiego

Po Karcie Dużej Rodziny i wydłużeniu urlopu macierzyńskiego rząd postanowił zająć się sytuacją rodziców, którzy nie podlegają ubezpieczeniu na wypadek choroby lub macierzyństwa. Projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wprowadza do ustawy o świadczeniach rodzinnych nowy rodzaj świadczenia – świadczenie rodzicielskie. Jest ono skierowane do matek, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą skorzystać z urlopu i zasiłku lub uposażenia macierzyńskiego albo innych świadczeń z tytułu urodzenia dziecka (przysługujących np. funkcjonariuszom służb mundurowych). Będą to więc osoby bezrobotne, studenci czy osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych.

Zasady przyznawania

Świadczenie rodzicielskie będzie przyznawane na zasadach podobnych do obowiązujących w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Uprawniona do nowego świadczenia będzie osoba, która urodziła dziecko, przyjęła dziecko na wychowanie i planuje je przysposobić lub też osoba sprawująca nad dzieckiem opiekę jako rodzina zastępcza. Świadczenie będzie przysługiwało na okres od 52 tygodni w przypadku ciąży pojedynczej do 71 tygodni w przypadku urodzenia pięcioraczków. W przypadku przyjęcia dzieci na wychowanie świadczenie przysługuje do osiągnięcia przez dziecko wieku lat 7 lub 10, jeśli ma odroczony obowiązek szkolny.

Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Wysokość zasiłku

Osoby, które mogłyby otrzymywać zasiłek macierzyński, ale z niego zrezygnują,  nie mogą ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Nowe świadczenie ma wynosić 1000 zł, a kwota ta będzie weryfikowana według zasad dotyczących wszystkich świadczeń rodzinnych. Aby uniknąć sytuacji, w której zasiłek macierzyński mógłby być niższy niż świadczenie rodzicielskie, projekt ustawy wprowadza minimalną kwotę zasiłku macierzyńskiego netto również w wysokości 1000 zł. Planowane jest również usunięcie z systemu przepisów, które przedłużają okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych kobietom, które urodziły dziecko. Bezrobotna mogła pobierać zasiłek tak długo, jak trwałby jej urlop macierzyński. Według nowej regulacji bezrobotna będzie mogła ubiegać się o świadczenie rodzicielskie zamiast przedłużać zasiłek.

Przepisy przejściowe

Planowane zmiany mają wejść w życie od stycznia 2016 roku, jednak w przepisach przejściowych przewidziano możliwość skorzystania z nowego świadczenia dla rodziców, których dzieci urodzą się wcześniej, ale nie minie jeszcze okres pobierania przez nich świadczenia, tj. 52 tygodnie lub odpowiednio więcej. Nie będzie to jednak przysługiwało rodzicom, którzy pobrali już zasiłek macierzyński lub też skorzystali z przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych. W projekcie uregulowana została także sytuacja rolników, którym zmieniona zostanie forma wypłacania zasiłku macierzyńskiego z jednorazowego na comiesięczny. Rolnicy, którzy urodzili dzieci przed 1 stycznia 2016 roku, ale nie minął jeszcze termin 52 tygodni, będą mogli otrzymać podwyższenie zasiłku macierzyńskiego w wysokości różnicy między nową wysokością zasiłku a kwotą dotychczasową. Zasiłek w podwyższonej kwocie będzie im przysługiwał od 1 stycznia do końca wspomnianego terminu.

Podstawa prawna:

- Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z 08.01.2015 r.

Zobacz także: Świadczenia rodzinne w 2016 r. nawet po przekroczeniu progu dochodowego - projekt "złotówka za złotówkę"

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama